آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

طب سوزنی و درمان درد آرنج

طب سوزنی و درمان درد آرنج

طب سوزنی، یکی از شاخه‌های طب سنتی چین است که به راحتی می‌تواند درد آرنج را کنترل کند. باید توجه داشت که نبود پدیده التهابی آرنج یکی از دلایل درد آرنج است، بنابراین از طب سوزنی برای ایجاد التهاب استفاده می‌شود تا پدیده التهابی فعال شود و خودبخود ترمیم شود.

معمولاً برای کنترل درد سریعتر از طب سوزنی گوش استفاده می‌شود. افرادی که همکاری خوبی داشته و بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و کم‌خونی ندارند، ممکن است تا ۵-۶ جلسه کاملاً بهبود یابند. اما درد آرنج ممکن است منشا گردنی هم داشته باشد که نیاز به بررسی بیشتر دارد.

مفصل آرنج، به عنوان یک مفصل مهم در اندام فوقانی، از سه استخوان بازویی (humerus) در بالا و استخوان‌های ساعد (زند زیرین و زبرین یا radius & ulnar) در پایین تشکیل شده است.

حرکت مفصل آرنج عمدتاً در اطراف قسمت قرقره‌ای شکل و زند زیرین، یعنی قسمت استخوان اولنا، انجام می‌شود. قسمت قرقره‌ای یا تراکلیا، همراه با بخش اولنار دارای پوشش غضروفی است و مفصلی را بوجود می‌آورد که خمیدگی و راست‌کردن ساعد را فراهم می‌کند.

مقاله اصلی با موضوع ساختار مفصل آرنج و حرکات مختلف آن می‌باشد. در این مقاله توضیح داده شده است که قسمت استخوان رادیوس نیز پوشش غضروفی دارد. پوششی به نام کپسول دور مفصل آرنج را می‌پوشاند و قسمت داخلی کپسول لاله به نام بافت سینوویال دارد که وظیفه آن ترشح مایع سینوویال است. این مایع در واقع از مواد لزج و چسبنده تشکیل می‌شود که موجبات تسهیل حرکت مفصل را فراهم می‌کند. فضای مفصلی آرنج بسیار کم بوده و لذا این مفصل را مفصلی حساس به ضایعات نموده است. فضای کم این مفصل درمان آنرا را نیز سخت تر از مفاصل دیگر کرده است.

همچنین بین استخوان اولنار و رادیال، دو مفصل وجود دارد. یکی در قسمت پایین نزدیک مچ دست و دیگری در قسمت بالا نزدیکی آرنج با نام مفصل رادیواولنار. نقش این مفصل ایجاد حرکت چرخشی به داخل (پروناسیون) و حرکت به بیرون (سوپیناسیون) ساعد می‌باشد.

بسیاری از دردهای آرنج دلیل بی توجهی افراد به یکسری نکات مهم میباشد که باعث میشود افراد از دردهای زیادی رنج ببرند مثل بلند کردن اجسام سنگین , چرخش آرنج در ورزش, فشارهای بی رویه به آرنج و….

برای مطالعه درمان درد آرنج اینجا کلیک کنید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان