آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

تاثیر درمانی طب سوزنی بر فلج صورت

فلج صورت

در طب غربی، فلج بل یا فلج عصب صورت به وضعیتی گفته می‌شود که در آن عصب صورت در یک طرف صورت ناگهان ملتهب و متورم می‌شود و علت این وضعیت مشخص نیست. این مشکل فقط به عصب صورت محدود است و در 85 درصد موارد، بیماران بهبود کامل می‌یابند، اما این بهبود ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد، ممکن است چند ماه یا بیشتر طول بکشد تا عصب صورت دوباره کار طبیعی خود را از سر بگیرد.

فلج عصب صورت یا فلج بل بیماری شایعی است که در اثر گرفتاری عصب صورت بوجود می‌آید. این نوع فلج صورت با مشاهده قابل تشخیص است، غالباً یک طرف صورت فلج می‌شود و به ویژه در هنگام خندیدن با انحراف صورت به سمت سالم تظاهر می‌کند. انجام نوار عصب و عضله می‌تواند تشخیص را قطعی کند. پیش‌بینی و تشخیص فلج عصب صورت با انجام نوار عصب و عضله امکان‌پذیر است، زیرا وجود علائم مطلوب در شکل امواج ثبت شده در نوار عصب و عضله، احتمال بهبودی قطعی بیمار را نشان می‌دهد و وجود علائم شدید و نامطلوب در نوار عصب و عضله، پیش‌بینی کننده بهبود نسبی و ناقص یا ضعیفی عصب صورت خواهد بود.

درمان فلج صورت بل با طب سوزنی

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که طب سوزنی می‌تواند نتایج بسیار خوبی در درمان فلج بل (بیماری فلج عصب صورت) به همراه درمان دارویی داشته باشد. از روزهای اولیه بیماری، می‌توان از طب سوزنی به عنوان یک روش درمانی استفاده کرد تا احتمال عوارض طولانی مدت را کاهش داد و موفقیت درمان را افزایش داد.

تجربه نشان داده است که طب سوزنی می‌تواند در برخی از افراد دچار عوارض طولانی مدت فلج بل نیز تاثیر مثبتی داشته باشد. بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، فشار خون ناکنترل شده، بی‌خوابی، اضطراب و نگرانی از عواملی هستند که اگر کنترل شوند، می‌توانند بر روی موفقیت درمانی تأثیر مثبتی داشته باشند.

از دیدگاه طب سوزنی، فلج بل بر اثر انسداد کامل جریان چی (QI) و خون ایجاد می‌شود. ناگهانی بودن فلج نشان‌دهنده مورد تهاجم بدن از طرف باد است. نفخ آلود بودن صورت و چشم‌ها این تشخیص را تأیید می‌کند. پوشش سفید بر روی زبان و وجود نبض آهسته نشان‌دهنده نقش سرما در ایجاد انسداد چی (QI) است. بنابراین هدف از درمان با طب سوزنی باید برداشتن باد و سرما و تحریک جریان خون و چی (QI) باشد.

منبع: دکتر مغاری متخصص طب سوزنی

مقالات مرتبط

درمان دردهاي ستون فقرات

درمان دردهاي ستون فقرات شامل درمان‌هاي دارويي، فيزيكي و جراحي مي‌شود. 1_ درمان‌هاي دارويي درمان‌هاي دارويي شامل داروي اختصاصي بر

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان