آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

طب سوزنی بهترین درمان آرتروز زانو

شایع ترین مفصلی که دچار سائیدگی می شود زانو است. درد زانو در میان مردم بسیار شایع می باشد. بویژه در بین افراد چاق و سن بالا بیشتر مشاهده می شود.

علت سائیدگی زانو

این بیماری بطور طبیعی و بالا رفتن سن ایجاد می شود ،‌البته تقریباً همیشه عواملی وجود دارند که موجب سریع تر شدن این روند می شوند. شایعترین عامل چاقی می باشد که اثر سوء بر روی زانو دارد ولی چنین اثری را بر روی ران و مچ پا ندارد.
عوامل دیگر عبارتند از شکستگی هایی که سبب ناهمواری سطوح مفصلی می گردد. بیماری هایی که باعث آسیب دیدن غضروف مفصلی شود از جمله آنها می توان روماتیسم مفصلی ،‌ عفونتهای مفصلی زانو پارگی منیسکها و غیره … را نام برد. در یک راستا نبودن استخوان ران و استخوان درشت نی که در نزدیک یا دور شدن زانوها از هم دیده می شود.
در این بیماری غضروف مفصلی فرسایش یافته استخوان زیر آن سخت شده رشد آن در کناره های مفصلی سبب ایجاد خارهای استخوانی می گردد که مشخصه بیماری می باشد.

علائم سائیدگی زانو

در اغلب موارد هر دو زانو گرفتار می باشند. درد مفصل بتدریج افزایش می یابد و پس از فعالیت غیرعادی بدتر می باشد. حرکات زانو تا حدودی محدود شده و با صدایی شبیه خرد شدن همراه هستند. ورم مفصل مگر از فعالیت شدید دیده نمی شود . در نگاه عضله چهار سرران تحلیل رفته است. در موارد شدید بیماری زانو خم شده و تغییر شکل بصورت دور یا نزدیک شدن زانوها از هم دیگر ایجاد می شود.

تاثیر طب سوزنی بر آرتروز زانو

تجربه چند ساله ما روی این بیماری نشان داده است که طب سوزنی برای کمک به درمان یا کنترل درد آرتروز زانو، بسیار عالی بوده و میتواند، به عنوان یک روش درمان بسیار کمک کننده باشد بشر ط اینکه سطح مفصلی زیاد تخریب نشده باشد.

طب سوزنی می تواند یکی از بهترین درمان آرتروز زانو (در کنار PRP)باشد .

1. کاهش وزن ( تا فشار وارده بر مفصل کاهش یابد).

5 تا 10% کاهش وزن می تواند به مقدار زیادی سبب کاهش درد و مصرف مسکن ها گردد. اگر یک شخصی 100 کیلو وزن داشته باشد، کاهش 5 -10 کیلو می تواند برای مریض نجات دهنده باشد. لطفا توجه داشته باشید که خود مسکن ها چاق کننده می باشند و وقتی مصرف آنها کاهش یابد بیمار به راحتی وزن کم می کند.

2. افزایش خون رسانی به مفصل (که سبب بهبود تغذیه مفصل می گردد.)

التهاب ایجاد شده بوسیله سوزن در اطراف مفصل سبب افزایش خونرسانی مفصلی و تغذیه مفصلی می گردد.

3. کاهش انقباضات ماهیچه های مفصل زانو (که می تواند سبب بهبودی حرکت و کاهش درد گردد.) تحریک عصبهای سطحی، بوسیله سوزنهای طب سوزنی، می تواند سبب کاهش انقباضات ماهیچه های اطراف مفصل گردد. کاهش انقباضات سبب کاهش درد و بهبود حرکت مفصل می گردد.

4.کاهش درد با افزایش تولید مسکنهای درونی بدن.
تحقیقات بسیاری نشان داده که طب سوزنی سبب ازاد شدن مسکن های طبیعی بسیار قوی در بدن می گردد .

5. کاهش مصرف دارو های مسکن و عوارض آنها .
به دلیل کاهش درد، مصرف مسکن ها خود به خود کاهش یافته که این می تواند سبب کاهش اثرات سوء مصرف و همچنین کاهش مقاومت به درمان در کاهش وزن این بیماران گردد.

منبع:  طب سوزنی      کلوب

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان