طب سوزنی برای تسکین کمردرد

post_image

کمردرد و طب سوزنی 

یک بررسی وسیع نشان داده است که طب سوزنی برای تسکین کمردرد، موثر و مقرون به صرفه است.طب سوزنی باید به عنوان یک گزینه ی موثر در تدابیر درمانی برای بیماران در نظر گرفته شود.”

بیماران برای درمان مداوم به طور چشمگیری به شیوه های طب مکمل، به خصوص طب سوزنی روی آورده اند، اما بررسی ها در مورد تاثیر بخش بودن طب سوزنی نتایج متناقضی به دست داده است.

محققان برای بررسی اثربخشی و مقرون به صرفه بودن استفاده طب سوزنی همراه با مراقبت های معمول کمردرد، بیش از یازده هزار فرد مبتلا مداوم را وارد تحقیق خود کردند.در گروه درمانی، بیماران در طول یک دوره ی سه ماهه تا ۱۵ جلسه درمان با طب سوزنی را دریافت می کردند و سه ماه پس از آن مورد پیگیری قرار می گرفتند.پس از این دوره، در بیمارانی که در گروه درمان قرار داشتند، به طور قابل توجهی نسبت به گروه شاهد(گروهی که تحت درمان با طب سوزنی قرار نگرفته بودند)، عملکرد کمر به حال عادی بازگشته بود و کمردرد تسکین پیدا کرده بود.

طب سوزنی نسبت به مراقبت های معمول برای درمان کمردرد هزینه بیشتری در بر داشت، اما با توجه به افزایش میزان بهبودی در بیماران، شیوه ای مقرون به صرفه به نظر می رسید

طب سوزنی به تنهایی و هم به همراه سایر روش‌های درمانی می‌تواند تأثیر بسزایی در درمان داشته باشد. در این مطالعه تحقیقاتی در کنار گروهی که برای آنها طب سوزنی به روش چینی انجام می‌شد، گروهی هم انتخاب شدند که برای آنها (شَم آکوپانکچر) انجام می‌شد شَم آکوپانکچر (طب به صورت تصادفی) در واقع سوزن‌کاری در نقاط غیر طب سوزنی و با عمقی کمتر از طب سوزنی می‌باشد. در نهایت مشخص شد که اثر طب سوزنی به روش چینی نسبت به طب سوزنی در نقاط تصادفی بیشتر می‌باشد و اثر این دو روش نیز از درمان مرسوم (با داروهای مسکن و …) بیشتر است. به هر حال به دلیل اینکه طب سوزنی درمانی بدون عارضه و مقرون به صرفه می‌باشد برای درمان کمردردهای حاد و مزمن توصیه می‌گردد.

 برای مطالعه بیشتر درمان کمر درد کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *