آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

طب سوزنی برای تسكين كمردرد

كمردرد و طب سوزنی 

يك بررسي وسيع نشان داده است كه طب سوزنی براي تسكين کمردرد، موثر و مقرون به صرفه است.طب سوزنی بايد به عنوان يك گزينه ي موثر در تدابير درماني براي بيماران در نظر گرفته شود.”

بيماران براي درمان مداوم به طور چشمگيري به شيوه هاي طب مكمل، به خصوص طب سوزنی روي آورده اند، اما بررسي ها در مورد تاثير بخش بودن طب سوزنی نتايج متناقضي به دست داده است.

محققان براي بررسي اثربخشي و مقرون به صرفه بودن استفاده طب سوزنی همراه با مراقبت هاي معمول کمردرد، بيش از يازده هزار فرد مبتلا مداوم را وارد تحقيق خود كردند.در گروه درماني، بيماران در طول يك دوره ي سه ماهه تا 15 جلسه درمان با طب سوزنی را دريافت مي كردند و سه ماه پس از آن مورد پيگيري قرار مي گرفتند.پس از اين دوره، در بيماراني كه در گروه درمان قرار داشتند، به طور قابل توجهي نسبت به گروه شاهد(گروهي كه تحت درمان با طب سوزني قرار نگرفته بودند)، عملكرد كمر به حال عادي بازگشته بود و کمردرد تسكين پيدا كرده بود.

طب سوزنی نسبت به مراقبت هاي معمول براي درمان کمردرد هزينه بيشتري در بر داشت، اما با توجه به افزايش ميزان بهبودي در بيماران، شيوه اي مقرون به صرفه به نظر مي رسيد

طب سوزنی به تنهایی و هم به همراه سایر روش‌های درمانی می‌تواند تأثیر بسزایی در درمان داشته باشد. در این مطالعه تحقیقاتی در کنار گروهی که برای آنها طب سوزنی به روش چینی انجام می‌شد، گروهی هم انتخاب شدند که برای آنها (شَم آکوپانکچر) انجام می‌شد شَم آکوپانکچر (طب به صورت تصادفی) در واقع سوزن‌کاری در نقاط غیر طب سوزنی و با عمقی کمتر از طب سوزنی می‌باشد. در نهایت مشخص شد که اثر طب سوزنی به روش چینی نسبت به طب سوزنی در نقاط تصادفی بیشتر می‌باشد و اثر این دو روش نیز از درمان مرسوم (با داروهای مسکن و …) بیشتر است. به هر حال به دلیل اینکه طب سوزنی درمانی بدون عارضه و مقرون به صرفه می‌باشد برای درمان کمردردهای حاد و مزمن توصیه می‌گردد.

 برای مطالعه بیشتر درمان کمر درد کلیک کنید.

مقالات مرتبط

ورزش كمردرد بارداری

حساس‌ترین و مهمترین دوران حیات یك زن، دوران بارداری است. در دوران بارداری بدن زن تحت تغییرات فیزیولوژیكی، وضعیتی، هورمونی

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان