آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

شکستگی فشاری

Cracked Heels42

هنگامی که نیروهای فشارنده، کششی یا چرخشی به طور مکرر بر روی استخوان ها وارد شوند، شکستگی های ریز و کوچکی در استخوان ایجاد می‌شود. این شکستگی ها به تدریج گسترش می‌یابند و تمام ناحیه ای از استخوان که تحت فشار قرار دارد را در بر می‌گیرد و سبب ایجاد درد استخوانی در هنگام اعمال نیرو روی استخوان می‌شود.

شایعترین محل شکستگی فشاری، متاتارس های دوم و سوم در کف پا هستند. البته این شکستگی ها در استخوان پاشنه، نازک نی و استخوان ناویکولر هم دیده می‌شود.

علل شکستگی فشاری

  • اختلالات سیکل ماهیانه در ورزشکاران زن (قطع یا تاخیر سیکل ها)
  • اختلالات تغذیه‌ای که منجر به کاهش دریافت کلسیم از مواد غذایی می‌شود
  • اعمال نیروهای مکرر و مداوم بر روی بخش خاصی از بدن
  • سیگار کشیدن
  • ورزش برروی سطوح سخت

مکانهای شایع شکستگی ها در ورزشهای مختلف

در ورزش‌هایی که پرتاب با دست، توپ یا مثلاً نیزه و امثال آن وجود دارد، شکستگی‌های فشاری معمولاً در بازو ایجاد می‌شود. این ورزش‌ها ممکن است شامل ورزش‌هایی مانند والیبال و ورزش‌هایی که جزء پرتابی دست دارند، باشد.

در ورزش‌هایی مانند ژیمناستیک، که شامل حرکات پرش و چرخشی است، شکستگی فشاری ممکن است رخ دهد. ورزشکاران مسن و افراد نظامی نیز ممکن است به شکستگی فشاری در قسمت‌هایی از استخوان‌های ران، تنه و گردن دچار شوند.

شکستگی فشاری می‌تواند در افرادی که ورزش‌های بسکتبال و دو میدانی انجام می‌دهند، و همچنین در ورزش‌هایی مانند دوی استقامت و فوتبال رخ دهد. این نوع شکستگی ممکن است در قوزک داخلی و استخوان کف پایی دوم و سوم، که یکی از شایع‌ترین محل‌های شکستگی فشاری است، ایجاد شود. همچنین، شکستگی جونز که شامل شکستگی استخوان کف پایی پنجم است، معمولاً در ورزش‌هایی مانند بسکتبال و فوتبال رخ می‌دهد.

در ورزش‌هایی مانند ژیمناستیک، وزنه‌برداری، تنیس و فوتبال، مهره‌های کمری ممکن است به شکستگی فشاری دچار شوند. بنابراین، در انجام هر نوع ورزش، حفظ ایمنی و استفاده از تکنیک‌های صحیح و توجه به تقویت استخوان‌ها و عضلات بسیار اهمیت دارد تا از وقوع شکستگی‌های فشاری جلوگیری شود.

images 12

ارتباط سیگار و شکستگی ها

سیگار سبب کاهش سطح سرمی استروژن می گردد و به روش بالا سبب کاهش تراکم استخوان و مستعد شدن آن به شکستگی فشاری می گردد.

2171 orig

شکستگی استرسی در اطفال و نوجوانان

شکستگی فشاری می تواند در نوجوانان و اطفال رخ دهد اما شایع نیست و اغلب به همین علت دیر تشخیص داده می شود. شایعترین نواحی که در نوجوانان بخصوص در بین 15-10 سال دچار این آسیب می شوند عبارتند از قسمت فوقانی درشت نی، نازک نی، کشکک و ستیغ استخوان لگن.

برای مطالعه ” فیزیوتراپی شکستگی در تهران ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان