شکستگى ستون فقرات همیشه به‌عنوان یک صدمه وخیم شناخته مى‌شود. و برخورد با آن باید کاملاً با دقت انجام شود زیرا که ممکن است  آسیب به نخاع را نیز همراه داشته باشد.

شکستگى ستون فقرات ممکن است ناشى از فشار مستقیم یا غیرمستقیم باشد. فشار ناشى از تصادف با وسیله نقلیه؛ یا افتادن شى سنگین بر پشت بیمار؛ یا فشردگى شدید مهره‌ها بر اثر افتادن روى زمین بر روى پا یا باسن منجر به جراحت وخیم ستون فقرات مى‌شود.

پرش ناگهانى و شدید سر به عقب به‌هنگام تصادف اتومبیل احتمالاً باعث آسیب‌دیدگى رباط‌ها یا ماهیچه یا عصب و گاهاً موجب شکستگى گردن مى‌شود. آسیب‌پذیرترین ناحیه‌هاى ستون فقرات دو ناحیه هستند. مهره‌هاى گردن و مهره‌هاى پائین ستون فقرات.

آسیب‌دیدگى‌هاى احتمالى ستون فقرات شامل شکستگی، جابه‌جائى دیسک‌هاى میان مهره‌ای، کشش عضلانى ستون فقرات (کشیدگى عضله) و رگ به رگ شدن ستون فقرات است. شکستگى‌های ستون فقرات ممکن است آسیب‌دیدگى عصب را نیز به همراه داشته باشند در هر حال اگر در مورد ماهیت جراحت تردید دارید فرض را بر شکستگى بگذارید و آن را باید مانند شکستگى درمان کنید. اگر بیمار سابقه ناراحتى در ستون فقرات دارد همیشه احتمال شکستگى ستون فقرات را در نظر داشته باشید .

2473_orig

عوارض

– در شکستگی ستون فقرات بیمار ممکن است از درد شدید در پشت احساس ناراحتى کند و ممکن است احساس کند که ستون فقرات وى ‘از وسط بریده’ شده است.

– بیمار ممکن است هیچ کنترلى روى دست‌ها یا پاهاى خود نداشته باشد؛ از بیمار بخواهید که مچ‌ها، قوزک‌ها و انگشتان دست و پا را حرکت بدهد.

-یکی دیگر از عوارض  بى‌حسی دست و پاها ست که براى آزمایش این مورد بدون آنکه بیمار متوجه شود دست‌ها یا پاهاى او را لمس کنید و از او بپرسید که آیا چیزى احساس مى‌کند یا نه.

-در شکستگی ستون فقرات ممکن است هنگامى که با ملایمت بیمار را معاینه مى‌کنید متوجه بى‌نظمى در مهره‌های ستون فقرات شوید.

درمان

 اکثر شکستگی های ستون فقرات با پوشیدن یک بریس به مدت ۱۲-۶ هفته بهبود میابند. در مواردی که شکستگی بسیار شدید بوده و استخوان خرد شده باشد یا به علت خرد شدگی مهره ارتفاع آن خیلی کم شود یا مهره ها در محل شکستگی خیلی زاویه دار شوند و یا آسیب عصبی مهمی به علت تحت فشار گرفتن اعصاب نخاعی بوجود آید پزشک جراح ارتوپد ممکن است تصمیم به عمل جراحی بگیرد.

در حین جراحی قطعات استخوان که به اعصاب فشار وارد می کنند به کنار می روند یا برداشته می شوند و سپس توسط وسایلی پایدار می شود. در شکستگی های ستون فقرات در صورتیکه آسیب فقط در مهره و بصورت شکستگی باشد درمان معمولاً غیر جراحی و با استفاده از بریس بمدت ۱۲ هفته است.  در صورتیکه آسیب به ستون فقرات شامل پاره شدن لیگامان های پشتی ستون مهره باشد معمولاً نیاز به عمل جراحی وجود دارد.

منابع:ویستا .ایران ارتوپد

بینندگان گرامی برای مطالعه ی مقاله یبیشتر درباره ی “علائم شکستگی ستون فقرات” کلیک کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس