آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

شکستگی ستون فقرات

شکستگى ستون فقرات هميشه به‌عنوان يک صدمه وخيم شناخته مى‌شود. و برخورد با آن بايد کاملاً با دقت انجام شود زيرا که ممکن است  آسيب به نخاع را نيز همراه داشته باشد.

شکستگى ستون فقرات ممکن است ناشى از فشار مستقيم يا غيرمستقيم باشد. فشار ناشى از تصادف با وسيله نقليه؛ يا افتادن شى سنگين بر پشت بيمار؛ يا فشردگى شديد مهره‌ها بر اثر افتادن روى زمين بر روى پا يا باسن منجر به جراحت وخيم ستون فقرات مى‌شود.

پرش ناگهانى و شديد سر به عقب به‌هنگام تصادف اتومبيل احتمالاً باعث آسيب‌ديدگى رباط‌ها يا ماهيچه يا عصب و گاهاً موجب شکستگى گردن مى‌شود. آسيب‌پذيرترين ناحيه‌هاى ستون فقرات دو ناحيه هستند. مهره‌هاى گردن و مهره‌هاى پائين ستون فقرات.

آسيب‌ديدگى‌هاى احتمالى ستون فقرات شامل شکستگي، جابه‌جائى ديسک‌هاى ميان مهره‌ای، کشش عضلانى ستون فقرات (کشيدگى عضله) و رگ به رگ شدن ستون فقرات است. شکستگى‌هاي ستون فقرات ممکن است آسيب‌ديدگى عصب را نيز به همراه داشته باشند در هر حال اگر در مورد ماهيت جراحت ترديد داريد فرض را بر شکستگى بگذاريد و آن را بايد مانند شکستگى درمان کنيد. اگر بيمار سابقه ناراحتى در ستون فقرات دارد هميشه احتمال شکستگى ستون فقرات را در نظر داشته باشيد .

2473_orig

عوارض

– در شكستگي ستون فقرات بيمار ممکن است از درد شديد در پشت احساس ناراحتى کند و ممکن است احساس کند که ستون فقرات وى ‘از وسط بريده’ شده است.

– بيمار ممکن است هيچ کنترلى روى دست‌ها يا پاهاى خود نداشته باشد؛ از بيمار بخواهيد که مچ‌ها، قوزک‌ها و انگشتان دست و پا را حرکت بدهد.

-يكي ديگر از عوارض  بى‌حسي دست و پاها ست كه براى آزمايش اين مورد بدون آنکه بيمار متوجه شود دست‌ها يا پاهاى او را لمس کنيد و از او بپرسيد که آيا چيزى احساس مى‌کند يا نه.

-در شكستگي ستون فقرات ممکن است هنگامى که با ملايمت بيمار را معاينه مى‌کنيد متوجه بى‌نظمى در مهره‌هاي ستون فقرات شويد.

درمان

 اکثر شکستگی های ستون فقرات با پوشیدن یک بریس به مدت 12-6 هفته بهبود میابند. در مواردی که شکستگی بسیار شدید بوده و استخوان خرد شده باشد یا به علت خرد شدگی مهره ارتفاع آن خیلی کم شود یا مهره ها در محل شکستگی خیلی زاویه دار شوند و یا آسیب عصبی مهمی به علت تحت فشار گرفتن اعصاب نخاعی بوجود آید پزشک جراح ارتوپد ممکن است تصمیم به عمل جراحی بگیرد.

در حین جراحی قطعات استخوان که به اعصاب فشار وارد می کنند به کنار می روند یا برداشته می شوند و سپس توسط وسایلی پایدار می شود. در شکستگی های ستون فقرات در صورتیکه آسیب فقط در مهره و بصورت شکستگی باشد درمان معمولاً غیر جراحی و با استفاده از بریس بمدت 12 هفته است.  در صورتیکه آسیب به ستون فقرات شامل پاره شدن لیگامان های پشتی ستون مهره باشد معمولاً نیاز به عمل جراحی وجود دارد.

منابع:ويستا .ايران ارتوپد

بينندگان گرامي براي مطالعه ي مقاله يبيشتر درباره ي “علائم شکستگی ستون فقرات” كليك كنيد.

مقالات مرتبط

علل درد شانه

مفصل شانه (مفصل گلنوهومرال) بیشترین میزان حرکت را در مفاصل کمربند شانه ای دارد. این مفصل همچنین نسبت به مفصل

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان