شکستگی ساکروم در ناحیه لگن یکی از شدیدترین شکستگی های سیستم اسکلت بدن و یکی از آسیب های مهم لگن خاصره و حلقه لگنی است. علت این شکستگی در ناحیه لگن معمولا وارد شدن ضربات با انرژی بالا به بدن مانند تصادف وسایل نقلیه و سقوط از ارتفاع است. ساکروم یا استخوان خاجی استخوانی مثلثی شکل در پشت لگن خاصره است که در بین دو استخوان بی نام قرار گرفته است.

Coccyx-bone

درمان

شکستگی ساکروم در ناحیه لگن ممکن است در افراد مسن بدنبال زمین خوردن بوجود آید. در این موارد درمان بصورت استراحت در بستر است تا وقتی درد بیمار از بین برود. در این موارد درد شکستگی  معمولا بعد از چند روز از بین میرود. پس از کاهش شدت درد لگن، بیمار میتوان به کمک واکر یا دو عصای زیر بغل راه برود. درد بیماران معمولا پس از سه هفته کاملا رفع می شود و در این زمان است که بیمار می تواند بدون استفاده از کمک واکر یا عصای زیر بغل، بطور مستقل راه برود.

درمان شکستگی ساکروم با عمل جراحی

در مواردی که شکستگی در افراد جوان و بدنبال ضربات با انرژی بالا ایجاد شده است، درمان در غالب اوقات عمل جراحی است. امروزه استفاده از کشش در درمان شکستگی های ساکروم جایی ندارد. از کشش و وزنه فقط در یکی دو روزی که بیمار برای عمل جراحی آماده می شود استفاده می گردد. درمان با کشش و وزنه نه تنها نمی تواند شکستگی ساکروم را جااندازی کند بلکه موجب بروز عوارض زیادی برای بیمار می گردد.

عمل جراحی باید هر چه زودتر انجام شود. بهترین زمان برای این جراحی  ۵-۳ روز اول بعد از شکستگی است و انجام جراحی  بعد از سه هفته بسیار مشکل و گاهی عملا غیر ممکن است. نظر به اهمیت آن ها، بهتر است اعمال جراحی فقط در مراکز فوق تخصصی انجام شوند.

گزگز و خواب رفتگی پا ها بعد از شکستگی ساکروم معمولا به علت آسیب ریشه های عصبی است که از ساکروم خارج می شوند و در هنگام شکستگی آسیب می بینند.

مراقبت های بعد از عمل جراحی

بعد از جراحی،  نیاز به سه ماه زمان برای جوش خوردن دارد. تا قبل از سپری شدن این زمان بیمار می تواند به کمک واکر و یا عصای زیر بغل راه برود و راه رفتن بدون کمک بعد از سه ماه و با دستور پزشک معالج مقدور است.

عوارض 

شکستگی های ساکروم مانند هر شکستگی دیگری می تواند با عوارضی مانند بد جوش خوردن، جوش نخوردن، کوتاه شدن اندام تحتانی، آسیب های عصبی، آسیب های عروقی، مشکلات سیستم ادراری و تناسلی، خونریزی شدید لگنی و دیگر عوارض همراه باشد.

منبع:ایران  ارتوپد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس