آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

شکستگی استرسی چست؟

127a

این عارضه در واقع نوعی شکستگی ناکامل بوده و بصورت یک ترک کوچک در استخوان پادیده میشود شکستگی استرسی بر اثر استفاده نادرست از اندام و اعمال فشارهای نامتناسب با توانایی و تحمل فرد ایجاد میشوند و بر اثر نیروهایی ایجاد میشود که به تنهایی توانایی شکستن استخوان را ندارند ولی وقتی بطور ممتد تکرار میشوند در نهایت موجب بروز این عارضه میشوند.

اولین بار شکستگی استرسی در سربازانی که زیاد رژه میرفته اند دیده شده گاهی به آن شکستگی رژه یا march fracture هم میگویند. البته این عارضه خاص نظامیان نیست و بطور شایعی در ورزشکاران بخصوص دوندگان استقامت و کسانی که ژیمناستیک، بسکتبال، تنیس یا باله کار میکنند هم دیده میشود.

شکستگی استرسی چگونه ایجاد میشود؟

معمولاً در استخوان های اندام تحتانی که تحت فشار زیادی هستند ایجاد میشوند. در کف پا بیشترین فشار در موقع راه رفتن به متاتارس های دوم و سوم وارد میشوند پس شکستگی استرسی هم بیشتر در این محل ها دیده میشوند. کلاً زنان ورزشکار زمینه و آمادگی بیشتری نسبت به مردان دارند.

علل شکستگی استرسی

این عارضه بیشتر در کسانی دیده میشوند که اخیرا شدت یا مدت یا تکرار ورزش خود را ناگهان افزایش داده اند. اگر بدن فردی آمادگی لازم را برای انجام ورزش خاصی نداشته باشد و ناگهان آن ورزش را با شدت زیادی انجام دهد خود را در معرض شکستگی استرسی قرار میدهد. همچنین کسی که قبلاً فعالیت ورزشی خاصی را در سطح مشخصی انجام میداده و مدتی از آن ورزش به دور بوده است نباید آن ورزش را دوباره با همان شدت قبل شروع کند.

در مدت دوری از ورزش، عضلات وی ضعیف شده و توانایی حمایت از استخوان را از دست میدهند. این فرد هم خود را در معرض شکستگی استرسی قرار داده است. وقتی بدنبال فعالیت شدید و مداوم بدنی عضلات خسته میشوند توانایی آنها در جذب شوک و ضرباتی که به اندام تحتانی وارد میشود کاهش میابد. در نتیجه، ضربه به استخوان منتقل شده و موجب بروز این حوادث میشود.

استفاده از وسایل ورزشی نامناسب مثل کفش های آسیب دیده یا کفش های خیلی خشک یا کفش جدید و نو هم ممکن است احتمال این عارضه را بیشتر کند. تغییر زمین بازی مثل تغییر زمین تنیس از چمن به خاکی یا تغییر محل دویدن از محل سرپوشیده به فضای بیرون میتواند احتمال شکستگی استرسی را زیاد کند.

تکنیک بد میتواند موجب بروز چنین حوادثی شود. مثلا اگر پای شما تاول بزند یا قسمتی از آن دردناک شود ممکن است شما برای مدتی پایتان را در وضعیت دیگری بر روی زمین قرار دهید و همین عامل میتواند موجب توزیع نامناسب فشار روی استخوان ها و شکستگی آنها شود. ورزشکاری که استراحت کمی در حین ورزش میکند یا وقتی که در حین ورزش علیرغم احساس درد در کف پا به ورزش ادامه میدهد احتمال ایجاد شکستگی استرسی را در پای خود افزایش میدهد.

نارسایی استخوان

گاهی اوقات شکستگی استرسی کف پا در کسانی دیده میشوند که زمینه بیماری قبلی در استخوان ها دارند و بدلیلی استخوان آنها ضعیف شده است مانند کسانی که مبتلا به روماتیسم و یا پوکی استخوان هستند. این افراد ممکن است حتی با فعالیت های بدنی معمولی و روزمره هم دچار این عارضه شوند که به آن نارسایی استخوانی Bone insufficiency هم میگویند. در کسانی که بدلیلی حس کف پایشان کم شده است مانند مبتلایان به دیابت هم احتمال بوجود آمدن این عارضه بالا است.

برای مطالعه ” پیشگیری و درمان شکستگی فشاری ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

علائم کمر درد

علايم درد در ميان افراد متفاوت است . افراد اغلب در موقع خم شدن براي برداشتن اشياء دچار درد شديد

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان