آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

شکستگي لگن در سالمندان

 شکستگی لگن یکی از شایع‌ترین و جدی‌ترین آسیب‌های مرتبط با پوکی استخوان برای جمعیت سالمند محسوب می‌شود.

يكي از مشكلات شايع در سالمندان ، شكستگي‌ لگن (اطراف مفصل ران) است كه اكثرا به دنبال زمين خوردن سالمندان بروز مي‌يابد و در اغلب اين افراد عامل زمينه‌ساز اين شكستگي‌ها، پوكي استخوان است.

شکستگی لگن را می توان به شکستگی حلقه لگنی و شکستگی های اطراف مفصل ران تقسیم بندی کرد که معمولا به دنبال حوادثی مانند سقوط از ارتفاع، تصادف یا حتی یک زمین خوردن ساده ایجاد می شود.

44

درمان شکستگی لگن در ناحیه حفره استابولوم

 

عوامل

– باریک‌اندام بودن، سفید پوست بودن، آسیایی‌تبار بودن،  وراثت و داشتن سابقه خانوادگی شکستگی لگن.

–  تاثير دریافت ناکافی کلسیم از راه غذا

– اختلال تعادل، التهاب مفاصل، مشکلات بینایی یا نحیف بودن بدن

– تاثير اختلالات حافظه

– مصرف برخی از داروها که عوارض جانبی مانند سرگیجه یا ضعف دارند.

55

متخصص شکستگی لگن

 

عوارض

عوارض کلی  شكستگي لگن عبارتند از زخم بستر، عفونت ریوی، عفونت ادراری، لخته شدن خون در ساق و انتقال آن به ریه و دیگر نقاط بدن.

نکته: رژیم غذایی سالمندان باید حاوی مواد غذایی غنی از ویتامین ها ، پروتئین ، و املاح به ویژه آهن و کلسیم باشد بنابراین مصرف شیر ، پنیر ، کشک و ماست برای تامین کلسیم ، گوشت به ویژه مرغ و ماهی ، جگر و تخم مرغ برای تامین پروتین ها و سبزی و میوه ها برای تامین ویتامین های مورد نیاز توصیه می شود .

11

فیزیوتراپی شکستگی لگن در تهران

 

علائم

در معاینه بیماران دیده می‌شود اندام تحتانی سمت مبتلا، قدری کوتاه تر شده است؛ به این صورت که اگر هر دو اندام تحتانی این بیماران را در حالت خوابیده به پشت، به هم بچسبانیم، می‌بینیم یک پا قدری بالاتر از پای دیگر قرار گرفته است.

در این بیماران، اندام تحتانی مبتلا در حالت استراحت و دراز کشیده به پشت به سمت بیرون چرخیده است. شدت این کوتاهی اندام و چرخش پا به خارج بیش از چرخش به خارج در شکستگی استخوان ران است.

 از علائم شکستگی لگن در سالمندان مي توان تورم و خونمردگی در پوست را نام برد که معمولا یکی دو روز پس از بروز شکستگی دیده می‌شود. خونمردگی در شکستگی لگن دیده نمی‌شود. تشخیص قطعی این شکستگی به وسیله رادیوگرافی ساده صورت می‌گیرد.

22

ورزش برای جلوگیری از شکستگی لگن

درمان و تشخیص شکستگی لگن

 

 منبع:بيتوته و جام جم

برای آشنایی بیشتر با “درمان شکستگی” بر روی لینک کلیک کنید.

 

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان