آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

شنا و زانو درد

236

شنا از کودکی می‌تواند بافت زانو را تقویت کرده و از زانو درد در سنین بالاتر جلوگیری کند. در کشورهای آسیای جنوب شرقی و ژاپن، کودکان از بدو تولد شنا می‌آموزند و این باعث می‌شود که آن‌ها در بزرگسالی کمتر از زانو درد رنج ببرند. اما متاسفانه، در ایران این موضوع به اندازه کافی توجه نمی‌شود و بسیاری از افراد از سن بزرگسالی شروع به شنا می‌کنند که این می‌تواند منجر به زانو درد شود.

انجام ورزش‌های نامناسب ممکن است باعث نرم شدن غضروف تشتک زانو و زانو درد شود، که در بین دختران بسیار شایع است. بنابراین، از انجام این ورزش‌ها باید خودداری شود. مصرف داروهای غضروف ساز هم ممکن است تاثیری نداشته باشد، زیرا اگر یک سلول غضروف زانو از بین برود، دیگر تولید نمی‌شود و مصرف این داروها ممکن است منجر به چاقی و در نتیجه زانو درد شود.

چاقی یکی از علل پنهان زانو درد است و بسیاری از افراد به آن توجه نمی‌کنند. هر یک کیلو وزن اضافی، ۱۰ برابر فشار به زانو وارد می‌کند که ممکن است منجر به زانو درد شود.

شنا و زانو درد

ورزش‌های آبی و آب درمانی به دلیل کاهش فشار بر روی مفاصل به علت غوطه ور شدن در آب، جزو بهترین روش‌های درمانی بخصوص در مراحل اولیه درد می‌باشند.

انجام حرکات ورزشی مناسب در آب که به آن آب درمانی می‌گویند، به خصوص راه رفتن در آب، نقش بسزایی در تقویت عضلات زانو و کاهش درد زانو دارد. درد زانو یکی از مشکلات شایعی است که در سنین مختلف با علل متفاوت بروز می‌کند و تقویت عضلات زانو به میزان قابل توجهی، درد زانو را کاهش می‌دهد.

در مبتلایان به آرتروز، با تحلیل عضلات، شدت درد افزایش می‌یابد و افرادی که دچار آرتروز زانو هستند، به علت تحلیل رفتن عضلات داخلی زانو و شدت درد در اثر بی‌حرکتی، فشار بر روی مفصل زانو افزایش می‌یابد و این افزایش فشار، موجب آسیب مفصلی و درد زانو بیشتر می‌شود.

اگر با شنا آشنا نیستید، انجام حرکات ناهماهنگ باعث بدتر شدن درد زانو می‌شود. بهتر است به راه رفتن و انجام ورزش‌های کششی در استخر بپردازید. راه رفتن به چهار طرف جلو، عقب و پهلوها به تقویت اکثر عضلات زانو و بهبود تعادل کمک می‌کند.

تنظیم عمق آب برای کاهش مشکلات زانو درد

تنظیم عمق آب برای کاهش مشکلات زانو درد بسیار مهم است. هر چه آب عمیق تر باشد، فشار بر مفاصلی مانند زانو کمتر خواهد بود، اما مقاومت آب در برابر بدن بیشتر خواهد بود.

شنا کردن به شیوه قورباغه می تواند فشار به داخل زانو ایجاد کرده و شنا کردن به شیوه پروانه می تواند تنگی کانال کمری و لیزخوردگی مهره کمری را بدتر کند. بنابراین، بیمارانی که دچار زانو درد و کمردرد هستند باید به این نکات توجه کنند.

بر اساس قانون ارشمیدس، میزان فشاری که بر روی مفاصل وارد می شود، کاهش می یابد و با حرکاتی که داخل آب انجام می شود، عضلات تقویت می شوند. این تقویت باعث می شود که فشار بر روی فضای دیسک و کپسول مفصلی کاهش یابد و در نتیجه شدت بیماری کاهش می یابد.

برای مطالعه ” ورزش برای زانو درد” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

شکستگی کالیس

گاهی اوقات شکستگی بصورت یک ترک و بدون جابجایی واضح است ولی در اکثر موارد در محل شکستگی جابجایی وجود

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان