اگر برای جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) برنامه ریزی می کنید مسلماً برآورده هزینه و قیمت این عمل یکی از اولویت های شما خواهد بود. هزینه عمل بینی بستگی به فاکتورهای زیادی دارد که در ادامه به آن ها پرداخته شده است. این مقاله به شما کمک می کند که برای برنامه ریزی عمل جراحی زیبایی بینی بتوانید کمترین هزینه ها و خرج عمل و حداقل قیمت را برآورده کرده و سپس نسبت به آن اقدام نمایید.

برای شروع چه کاری باید انجام بدهم؟

می‌توانید با مطب تماس گرفته و پس از دریافت نوبت در مطلب حاضر شوید پزشک توضیحات بعدی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

عدم انجام دقیق و صحیح جراحی پلاستیک بینی چه عوارضی ممکن است به بار آورد؟

جراحی بینی به مانند هر جراحی دیگری ممکن است با عوارض همراه گردد. دقت و مهارت جراح و رعایت نکات و دستورات توسط بیمار احتمال وقوع عوارض را به حداقل می رساند. عوارض جراحی بینی را به دو دسته می توان تقسیم کرد:

عوارض تنفسی که عبارتند از:

۱-چسبندگی های داخل بینی، باقی ماندن انحراف تیغه میانی بینی، تنگ شدگی سوراخ های بینی (کاهش قطر مجرای عبور هوا به میزان نصف منجر به افزایش مقاومت در برابر هوای عبوری نه به میزان دو، چهار یا هشت برابر بلکه به میزان شانزده برابر می شود.) نکته بسیار مهم: بیماران به هیچ وجه به جراح خود برای کوچک کردن پره ها و یا سوراخ های بینی اصرار نکنند.

تنگی دریچه داخلی بینی از وخیم ترین عوارض تنفسی جراحی های بینی است و معمولا در اثر برداشت بیش از حد بافت نرم و غضروف های بینی ایجاد می شود. در حین جراحی پلاستیک بینی باید دقت زیادی از جانب جراح اعمال شود تا حمایت ایجاد شده توسط این غضروف ها تضعیف نشود.

۲- دسته دوم عوارض جراحی پلاستیک بینی یعنی عوارض زیبایی مشتملند بر: بینی زینی شکل که پیامد برداشت بیش از حد قوز استخوانی و یا غضروفی است، انحراف گنبد استخوانی یا غضروفی بینی به علت اصلاح ناکامل انحراف تیغه میانی بینی، جداشدگی قسمت های استخوانی و غضروفی از یکدیگر، فرو رفتگی پره های بینی به دنبال برداشت بیش از حد غضروف های پره های بینی با هدف جمع کردن نوک بینی، برداشت بیش از حد پوست پره های بینی، بالا رفتن بیش از حد نوک بینی، باریک شدگی بیش از حد نوک بینی و افتادگی نوک بینی.

تشخیص دقیق، ارزیابی کامل و صحیح پیش از جراحی، انتخاب کاندید مناسب جراحی پلاستیک توسط جراح و انتخاب درست جراح توسط بیمار از عواملی هستند که با اتکا به آنها می توان میزان بروز پیشامدهای نامطلوب جراحی پلاستیک بینی را کاهش داد.

انتخاب یک جراح با تجربه

تجربه جراح پلاستیک و اعتبار وی می تواند تاثیر زیاد بر هزینه عمل جراحی زیبایی بینی داشته باشد. شما باید زمان زیادی صرف بررسی سابقه کاری یک جراح کنید تا به این ترتیب بتوانید تشخیص دهید بهای حق الزحمه پرداختی به جراح منعکس کننده تخصص و تجربه وی می باشد.

burun_estetik

بی هوشی

بی هوشی به شما کمک می کند در طول عمل جراحی ریلکس باشید و هیچ دردی در طول عمل احساس نکنید. این حالت ریلکس همچنین به جراح پلاستیک امکان می دهد فعالیت های مورد نظر را به سادگی و بطور موثر بر روی بیمار انجام دهد.

در عمل جراحی متخصص بی هوشی و پرستار هوش بر هر دو می توانند فرآیند بی هوشی شما را اداره و مدیریت کنند. متخصص بی هوشی پزشکی است که برای فعالیت های بی هوشی آموزش دیده و می تواند علائم حیاتی شما را در طول عمل جراحی کنترل کند. پرستار هوش بر نیز یک فرد متخصص آموزش دیده است که می تواند همین مسئولیت را برای بیمار بر عهده داشته باشد. استفاده از خدمات متخصص بی هوشی یا پرستار هوش بر بستگی به تشخیص جراح پلاستیک و ترجیح فرد بیمار دارد. برخی از جراح ها فقط با پزشک متخصص بی هوشی کار می کنند. در ضمن، برخی بیماران نیز احساس راحتی بیشتر هنگام استفاده از خدمات پزشکان متخصص بی هوشی دارند.

یا جراحی بینی با لیزر هم انجام میشود؟

پاسخ: یکی از کاربردهای لیزر در جراحی ، انجام برشها می باشد که در مواردیکه نیازمند برش بسیار دقیق هستیم (مثلا در جراحی حنجره)، از آن استفاده میکنیم. در جراحی زیبایی بینی ،نتیجه عمل بستگی به دقت جراح در اندازه گیریها، ایجاد تعادل در قسمتهای مختلف براساس اصول زیبا شناسی و پیروی از اصول علمی جراحی دارد و استفاده از لیزر برای برش بجای تیغ جراحی هیچ تغییری در نتیجه عمل ایجاد نخواهد کرد و به این دلیل است که در بهترین مراکز دنیا هم از لیزر برای جراحی بینی استفاده نمیشود.

در یک مورد خاص، لیزر در جراحی بینی کاربرد دارد و این مورد، رینوفیما (Rhinophyma ) نام دارد.
رینوفیما یک بیماری پوست بینی و قسمت میانی صورت است که تقریبا” همیشه در مردان ایجاد میشود. این بیماری معمولا” در میانسالی شروع می شود و با افزایش ناهنجار غدد چربی و بافت همبندی تظاهر میکند. معمولا” برای درمان آن از لیزر دی اکسید کربن (CO2) استفاده می شود و با این لیزر بافت غیر طبیعی را از میان برمی داریم.

مقدار درمان

مقدار درمان و پیچیدگی آن نیز می تواند منجر به افزایش هزینه ها و قیمت عمل جراحی بینی شود. بطور خلاصه، یک عمل جراحی پیچیده به زمان بیشتری نیز دارد و به همین دلیل هزینه آن بیشتر از یک عمل جراحی به نسبت ساده است. عواملی که می توانند باعث پیچیده شدن عمل جراحی شوند شامل موارد زیر هستند:

انجام چند عمل جراحی بر روی بینی فرد

نیاز به پیوند غضروف برای تقویت بافت های ضعیف
پوست بسیار ضخیم یا بسیار نازک بیمار
گرفتگی بینی
انحراف جدی بینی

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

۱- تا وقتی به شما گفته نشده از فین کردن بپرهیزید و در صورت نیاز بینی خود را با دستمال کاغذی یا پارچه ای تمیز کنید.
۲- در صورت نیاز پانسمان زیر بینی را با گاز استریل عوض کنید.
۳- اسپلینت روی بینی و چسب روی بینی حدود یک هفته بعد عمل در مطب برداشته می شود به آن آسیب نزنید و آن را خشک نگه دارید.
۴- از خوردن غذا هایی که جویدن طولانی می خواهد خودداری کنید. غیر این موضوع در هیچ موردی محدودیت غذایی ندارید.
۵- بیش از حد معمول استراحت کنید و از ورزش و تماس جنسی خودداری کنید.
۶- دندان هایتان را با مسواک نرم به ملایمت مسواک کنید و از دستکاری لب فوقانی بپرهیزید تا بینی بی حرکت بماند.
۷- برای حداقل ۱۰ روز از مکالمه تلفنی یا فعالیت اجتماعی بیش از حد بپرهیزید.
۸- شما میتوانید صورت خود را بشویید ولی دقت نمایید پانسمان خیس نشود تا زمان برداشتن پانسمان از دوش تلفنی و وان برای استحمام استفاده کنید.
۹- از لبخند زدن و خندیدن و حرکات بیش از حد صورت به مدت یک هفته اجتناب کنید.
۱۰- به مدت یک هفته لباس هایی بپوشید که از جلو یا عقب بسته می شود از پوشیدن یقه اسکی و تی شرت و پولیور اجتناب کنید.
۱۱- از قرار گرفتن در معرض آفتاب و لامپ های پر نور بپرهیزید. گرما باعث تورم می شود.
۱۲- برای یک ماه از شنا بپرهیزید.
۱۳- تورم بعد از عمل طبیعی است نگران نباشید این موارد در عرض دو یا سه هفته بهبود می یابد. رفع کامل تورم شش ماه زمان می خواهد.
۱۴- کپسول سفالکسین و قرص سرماخوردگی بزرگسالان را هر شش ساعت مصرف کنید.
۱۵- برای حداقل سه هفته عینک طبی یا آفتابی نزنید .
۱۶- لنز های تماسی را می توان بعد از دو یا سه روز بعد عمل به کار برد.
۱۷- پس از اینکه پزشک اسپلینت گچی روی بینی را بر داشت پوست را با آب و صابون می توان شست و این کار را می توان با ملایمت انجام داد. زمانی که بانداژ بر داشته شد می توان از لوازم آرایشی استفاده کرد و برای پوشاندن تغییر رنگ پوست از لوازم آرایش استفاده کنید.
۱۸- شک نکنید اگر مشکلی دارید با مطب پزشکتان تماس بگیرید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)