عمل زیبایی بینی و یا رینو پلاستی چیست ؟

لغت رینو یعنی بینی و لغت پلاستیک بمعنای شکل دادن و فرم دادن است .از همین رو ظروفی را که از یک ماده خمیری به اشکال مختلف در می آورند را ظروف پلاستیکی می نامند.اما بینی یک عضو زنده است و دهها فعالیت مهم برای زندگی ما دارد.نباید فکر کرد که مثل خمیر پلاستیکی میتوانیم آنرا به هر شکلی که بخواهیم در بیاوریم .بینی مثل گچ و چوب هم نیست که هر طور بخواهیم آنرا بتراشیم.

رینوپلاستی ثانویه(Secondary Rhinoplasty)
رینوپلاستی ثانویه(جراحی زیبایی بینی در بینی های عمل شده)
اعمال جراحی مجدد یا همان رینوپلاستی ثانویه خیلی سخت تر از رینوپلاستی اولیه می باشد. این سختی به دلایل زیر است:
– موقعیت تغییر یافته اناتومی بینی
– چسبندگی و فیبروز بینی ناشی از عمل قبلی
– تخریب منابع غضروفی بینی
– خون رسانی ضعیف تر بینی
– توقع بیش از حد مریض با توجه به عدم نتیجه گیری از عمل اول
با توجه به میزان غضروف باقی مانده، معمولا از یکی از دو گوش برای بازسازی بینی، غضروف تهیه می شود. برش روی گوش به خوبی استتار می شود و تغییری در شکل، اندازه، فرم و عملکرد گوش دهنده دیده نمی شود .انجام این عمل نیاز به تجربه کافی وحوصله جراح داردو لازم است قبل از عمل فتوگرافی مجدد تهیه شده و فتوگرافی قبل از اولین عمل نیز مجددا بررسی شود.

بافت بینی که جراحی روی آن صورت می گیرد، اکنون یک بافت فیبروتیک و دارای چسبندگی است وخون رسانی ضعیف تری دارد که پیچیدگی عمل بازنگری رینوپلاستی را دو چندان می کند. بنا به این دلایل، زمان موردنیاز برای بازنگری رینوپلاستی بیشتر از رینوپلاستی اولیه می باشد.
بازنگری رینوپلاستی تمهیدات ویژه خود را دارد اما در جای خود مزایای خاص خود را نیز دارد. اگر قصد بازنگری رینوپلاستی را دارید حتماً به یک جراح پلاستیک مجرب مراجعه کنید. در کل به علت ریسک بالای عمل جراحی مجدد بینی، اینکار بهتر است فقط در موارد اختلالات شدید تنفسی یا زیبایی بینی فرد انجام گیرد. به یاد داشته باشید که نتیجه عمل جراحی مجدد حتی در دستان یک جراح بینی ماهر به طور دقیق قابل پیش بینی نمی باشد. اصرار و وسواس بیمار در اصلاح عیوب کوچک پس از یک جراحی رینوپلاستی به سادگی می تواند مشکلات او را بیشتر کند

rinokomp

آیا همه بینی ها را می توانید در حد دلخواه خودتان زیبا کنید ؟

همه بینی ها ظرفیت یکسانی برای زیبا سازی ندارند . بعضی ها را میتوان خیلی زیبا و موزون کرد و بعضی ها را کمتر. .هیچ عمل زیبایی نتیجه کامل و ایده آل نمی دهد .بهتر است راجع به درجه بهبودی و بهتر شدن بینی فکر کنید تا به یک بینی ایده آل . در آن صورت شما ازنتیجه لذت می برید .من با معاینه شما و مطالعه عکسهایتان در مورد بینی متناسب بروی چهره شما صحبت می کنم . ولی پیشاپیش به شما می گویم در بهترین حالت حداکثر ظر فیت زیبا سازی بینی ، چیزی در حدود ۸۰% میزان دلخواه خودم است. آنچه را که بشما در طراحی و نقاشی نشان خواهم داد، تقریبی و عملا بالاتر از حدی است که در جراحی میتوان اجرا کرد .

مدت زمان عمل جراحی رینوپلاستی :

مدت زمان عمل جراحی رینوپلاستی بستگی به نوع بینی و کارهای متفاوتی دارد که باید روی بینی انجام شود که معمولا عمل جراحی بینی بین۲ تا ۳ ساعت زمان می برد.
تا یک هفته بعد از عمل جراحی بینی روی بینی(یک محافظ پلاستیکی)Splint گذاشته و بعد از یک هفته بخیه های بینی کشیده می شود و به مدت سه هفته روی بینی با چسب پوشانده می شود.
بعد از سه هفته نیازی به چسباندن چسب روی بینی نمی باشد . بعد ازعمل جراحی بینی مختصری کبودی و تورم اطراف بینی و صورت وجود دارد که بعد از یک هفته تا۱۰روز بهبودی می یابد لذا بیمار حداکثر یک هفته بعد از عمل جراحی بینی می تواند در محل کار حاضر شود.

میزان خونریزی در عمل رینوپلاستی :

با توجه به روش های جدید بیهوشی در عمل جراحی بینی و روش های مدرن جراحی، میزان خونریزی در عمل جراحی بینی فوق العاده کم بوده و معمولا از میزان خونی که برای آزمایش های قبل از عمل جراحی بینی از بیمار گرفته می شود کمتر می باشد.

چه مدت بعد از عمل جراحی بینی ، بینی شکل طبیعی پیدا می کند؟

یک ماه بعد ازعمل جراحی بینی حدودا۸۰ درصد تورم بینی از بین می رود ولی زمان مناسب برای ارزیابی بینی ۶ ماه تا یک سال بعد از عمل جراحی بینی می باشد.

نکات مهم بعد از رینوپلاستی

بیمارانی که عمل زیبایی بینی را انجام می دهند
۱۴ نکته زیر را بایستی قبل و بعد از عمل مد نظر قرار دهند :

۱- قبل از عمل به مدت ۲ هفته نباید آسپرین یا سایر داروهای ضد انعقاد مصرف کرده باشید.

۲- بمدت یک هفته بعد از عمل مصرف آنتی بیوتیک و مسکن خوراکی که پزشک تجویز می کند ضرورت دارد.

۳- مدت ۴۸ ساعت بعد از عمل استفاده از کمپرس سرد (کیف یخ) و مقداری بالا نگه داشتن سر (۲۰-۱۵ درجه) توصیه می شود .

۴- استفاده از قطره کلروسدیم در داخل بینی هر ۸ ساعت توصیه می شود .

۵- روی محل بخیه های بینی استفاده از پماد آنتی بیوتیک موضعی تجویز شده ضرورت دارد.

۶- یک هفته بعد از عمل مراجعه مجدد به مطب ضرورت دارد، در مواردی که داخل بینی مش گذاشته شده است(روش عمل بسته) بایستی ۴۸ ساعت بعد از عمل مراجعه نمایید .

۷- قبل از مراجعه در روز ششم بعد از عمل لازم است دوش بگیرید و یک ساعت قبل از مراجعه مسکن خوراکی مصرف کنید .

۸- در روز ششم بخیه ها و چسب و splint داخل وخارج بینی خارج می شوند و مجددا نحوه چسب زدن به شما یاد داده می شود .

۹- مدت زمان چسب زدن تا ۳ الی ۴ هفته لازم است ،اگر پوست بینی شما ضخیم است و یا تورم شدید دارد تا مدت ۶ هفته توصیه به چسب زدن می شود . قبل از هر بار تعویض چسب دوش گرفتن توصیه می شود
۱۰- ویزیت مجدد یک ماه و سه ماه و پس از یک سال بعد از عمل ضرورت دارد
۱۱- بمدت یک ماه لازم است بعد از خارج نمودن splint در هفته اول شبها splint را روی بینی گذاشته و با چسب نگه دارید
۱۲- فتو گرافی مجدد و هر گونه عمل اصلاحی روی بینی نیز یک سال بعد انجام می شود.

۱۳-در ۲ الی ۳ ماه اول بعد از عمل تورم ناشی از عمل شدیدتر است وبه مرور بعد از این زمان بینی شکل بهتری پیدا می کند. اگر پوست بینی شما ضخیم است تورم دیرتر از بین میرود.

۱۴– از پمادهای ضد اسکار بمدت سه ماه برای از بین بردن محلهای برش در روش رینوپلاستی باز استفاده نمایید.

هزینه جراحی بینی چقدر است؟

هزینه جراحی زیبایی بینی بر حسب اینکه بینی چه میزان نیاز به تغییر دارد و چه اقداماتى حین عمل باید انجام پذیرد متفاوت است. این رقم بین سه تا شش میلیون تومان متغیر است. لازم به ذکر است که هزینه مرکز جراحی نیز در مبالغ فوق پیش بینی شده است. هزینه جراحی مجدد بینی نیز بر حسب ایرادات بینی و دفورمیتی های به جا مانده از جراحی اول متفاوت است.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)