آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

روکش دندان

پوسیدگی دندان چیست؟
پوسیدگی دندان بیماری عفونی قابل انتقالی است که با فعالیت میکروبها در سطح دندان آغاز می‌شود و در ساختمان آن پیشرفت می‌کند. برای ایجاد پوسیدگی، مواد قندی هم باید در دسترس میکروبها باشند تا عامل خراب کننده ساختمان معدنی، یعنی اسید تولید گردد. در واقع پوسیدگی دندان تخریب بافتهای سخت دندان است. وقتی یک بیماری در اثر فعالیت میکروبها ایجاد شود آن را بیماری عفونی می‌نامند. و اگر بیماری بتواند از محلی به محل دیگر منتقل شود آنرا بیماری قابل انتقال می‌گویند. با تعریفی که از پوسیدگی دندان شد، می‌فهمیم که پوسیدگی می‌تواند از یک دندان به سایر دندانها سرایت کند.
محلهای شایع پوسیدگی پوسیدگی تمام سطوح دندان را یکسان مبتلا نمی‌کند. بلکه بعضی از سطوح دندانها به علت وضعیت خاصی که دارند بیشتر دچار پوسیدگی می‌شوند. این سطوح عبارتند از:
شیارهای سطح جونده: سطح جونده دندانهای آسیا شیارهای باریک و عمیقی دارد که محیط مناسبی برای زندگی و رشد میکروبها فراهم نموده و دندان از این محل دچار پوسیدگی می‌گردد. این امر بخصوص در مورد دندانهای آسیا بیشتر رخ می‌دهد و باعث پوسیدگی زودرس آنها می‌شود.
سطوح بین دندانی: این ناحیه نیز به دلیل عدم نفوذ موهای مسواک قابل تمیز کردن نیست بنابراین از نواحی مستعد پوسیدگی و بیماری لثه بشمار می‌آید.
طوق دندان یا ناحیه اتصال لثه با دندان:‌ تجمع میکروبها معمولاً در این ناحیه باعث بیماری لثه نیز می‌شود.

علائم يك دندان پوسيده در مراحل اوليه پوسيدگي يعني هنگامي كه پوسيدگي محدود به ميناي دندان است معمولا درد وجود ندارد و دندان نسبت به محرك‌هايي مثل سرما، گرما و شيريني حساس نيست اما اغلب به‌دنبال ورود پوسيدگي به عاج دندان حساسيت نسبت به محرك‌هايي كه ذكرشان رفت آغاز مي‌شود و بيمار درجات مختلفي از درد را تجربه مي‌كند كه به‌شدت پوسيدگي بستگي دارد البته امكان دارد به‌رغم وجود يك پوسيدگي عميق، دندان هيچ‌گونه علائمي نداشته باشد اما اگر قرارباشد يك دندان پوسيده دچار درد و حساسيت شود اغلب شدت اين علائم با شدت پوسيدگي مرتبط است.

معمولا دنداني كه پوسيدگي عاجي داشته و نسبت به محرك‌ها به‌خصوص سرما حساس است درصورت مجاورت با چنين محركي دچار دردي تيز و شديد مي‌شود كه با حذف تحريك(مثلا قورت‌دادن آب سرد) در مدت زماني كمتر از15 ثانيه برطرف مي‌شود و معمولا مي‌توان دندان دردناك را مشخص كرد. چنين دردهايي هشداري كاملا جدي هستند و بيمار بايد به‌سرعت نسبت به درمان دندان مورد نظر اقدام كند و گرنه پوسيدگي پيشرفت كرده و پالپ دندان (بافت نرم مركز دندان كه حاوي عروق و اعصاب است)درگير مي‌شود. تا قبل از رسيدن به چنين مرحله‌اي دندان اغلب با درمان‌هاي ساده دندان‌پزشكي ترميمي، قابل درمان است.

آیا خوراکی‌ها می‌توانند از پوسیدگی دندان جلوگیری کنند؟
خوراکی‌ها نقش مکمل دارند. افراد با مصرف روزانه آنها می‌توانند تاثیرات فلورایدهای دیگر مانند دهان‌شویه و خمیردندان فلورایددار را ثبات بخشند. از جمله آنها آدامس‌های حاوی فلوراید است. فقط در این آدامس از قندهایی استفاده شده است که قابلیت تخمیر برای باکتری‌ها را ندارند. فلوراید داخل آدامس پس از جویدن آزاد می‌شود و فقط مدت کوتاهی روی دندان‌ها باقی می‌ماند و اثرات آن مانند دهان‌شویه و ژل‌های فلوراید نیست.

شکلات‌های حاوی فلوراید چطور؟ زمانی که شکلات یا آب‌نبات را فرد داخل دهان دارد فلوراید آزاد می‌شود و در سطح دندان‌ها قرار می‌گیرد و به تدریج پس از آب شدن شکلات در دهان دیگر فلوراید در محیط دهان وجود ندارد.

چای سبز در پوسیدگی دندان نقش پیشگیری‌کننده دارد یا چای معمولی؟ چای سبز حاوی فلوراید بسیار زیاد است. در واقع همان چای اصیل که در شهرهای شمالی کشور کاشته می‌شود، حاوی فلوراید زیادی است. اما چای‌های معمولی که بیشتر حاوی رنگ‌ها هستند و مواد افزودنی به آنها اضافه شده است این کارایی را ندارند.

نمک و آب چطور؟ امروزه به نمک‌ها هم فلوراید اضافه کرده‌اند که به آنها نمک‌های حاوی فلوراید گفته می‌شود.آب‌های آشامیدنی، آب‌های معدنی که به فروش می‌رسند اگر روی محتویات آنها دقت کنیم می‌بینیم حاوی مقداری فلوراید هستند.در بعضی موارد ممکن است به آب آشامیدنی شهرها فلوراید اضافه کنند که این کار موثرترین روش برای عموم مردم است. اما این مواد یعنی شکلات، آدامس، نمک و چای فلورایددار هیچ‌گاه جایگزین دهان‌شویه‌ها و ژل‌ها و خمیردندان‌های حاوی فلوراید نمی‌شوند اما به‌عنوان یک عامل پیشگیرانه بسیار خوب و موثر است.

ترمیم کردن دندان های شکسته جلو

دندان های جلو اغلب در معرض صدمات مختلف هستند . این صدمات شامل حوادث زمان کودکی ، تصادفات ، عدم نگهداری صحیح مانند مصرف زیاد تخمه و یخ و جویدن استخوان و … است . روش درمان های این ضایعه بر حسب وسعت شکستگی متفاوت هستند.
ترمیم کردن دندان های شکسته جلو,دندان شکسته جلو,شکستن دندان جلو
ترمیم کردن دندان های شکسته جلو,دندان شکسته جلو,شکستن دندان جلو,شکستن دندان جلو در خواب,شکستن دندان جلو تعبیر خواب,ترمیم دندان شکسته جلو,تعبیر خواب دندان شکسته جلو,تعبیر دندان شکسته جلو,هزینه ترمیم دندان شکسته جلو,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت
فرم دادن دندانها
گاهی اوقات در صورتی که شکستگی لبه دندان ها مختصر و در حد لب پریدگی باشد ، می توان آن قسمت را با تراش مختصر لبه های تیز صاف کرد و شاید نیازی به ترمیم و درمان های وسیع تر نباشد .
ترمیم شکستگی با کامپازیت
در صورتی که وسعت شکستگی بیشتر باشد ، بهترین راه درمان بخصوص در سنین پایین و اطفال ، ترمیم قسمت شکسته با کامپازیت است . در این روش نسج دندان تراش مختصری خورده و نسج سالم تا حد ممکن حفظ می شود . در این روش درمانی اغلب حتی نیازی به تزریق داروی بی حسی نیست .
این درمان در یک جلسه انجام می شودو در صورتی که بیمار نکات مربوط به پرکردگی های دندان های جلو را رعایت کند ، می توان بین 5 تا 8 سال عمر داشته باشد . البته همان طور که ذکر شد ، تمام ترمیم های کامپازیتی نیاز به معاینات و تمیز کردن های دوره ای دارند که باید هر 6 ماه یک بار توسط دندان پزشک انجام شود .

جایگزینی دندانهای از دست رفته با ایمپلنت:
خوشبختانه گذاشتن ایمپلنت در محل دندان از دست رفته کمک بزرگی به بیماران است تا مشکل بی دندانی نداشته باشند برای این منظور درمان شامل دو مرحله می باشد:

الف- جراحی: در هنگام جراحی در محل دندان از دست رفته یک ریشه مصنوعی از جنس تیانیوم گذاشته می شود بسته به محل و وضعیت سلامت عمومی بیماران از ۴ هفته تا ۶ ماه آسان گذاشتن روکش میسرمی‌گردد در این فاصله زمانی استخوان شروع به تشکیل اطراف ایمپلنت نموده و کاملا آنرا در بر می گیرد.

ب- گذاشتن روکش: پس از اینکه استخوان جدید اطراف ایمپلنت تشکیل شده می تواند روی آن روکش قرار گیرد.

معمولا درمان ایمپلنت توسط دو متخصص انجام می شود قسمت اول توسط جراح متخصص لثه یا جراح فک و صورت و قسمت دوم توسط متخصص ترمیمی یا پروتز به این ترتیب احتمال شکست و لق شدن ایمپلنت بحداقل رسیده و طول عمر آن افزایش می‌یابد.
راههایی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان اگر به سلامت دندان های تان اهمیت می دهید،توصیه می کنیم برای پیشگیری از پوسیدگی دندان هایتان این چای را مصرف کنید. نمک،‌ آب معدنی، شکلات‌ و به تازگی، چای سبز را برای پیشگیری از پوسیدگی دندان موثر می‌دانند.

روکش های دندانی چه انواعی دارد؟
جدا از روش های قدیمی روکش طلا و…، به طور معمول امروزه از روکش های زیر استفاده می شود.
روکش های چینی فلز:(PFM) که بخش درونی (Frame) آن از فلز و بخش بیرونی آن از جنس چینی دندانپزشکی ساخته می شود.فریم فلزی می تواند از طلا یا آلیاژ های نیکل، کروم و کبالت ساخته شود.
ژاکت کراون؛ که فاقد بخش پشتیبانی کننده درونی (فریم) است.این نوع روکش به دلیل توانایی کمتر در تحمل فشارهای ناشی از جویدن به دلیل نبود فریم، در دندان های جلو کاربرد دارد. این روش به دلیل حذف لایه فلزی، شفافیت بیشتر و نیاز کمتری به تراش دندان دارد.
روکش های تمام چینی؛ در این روش، بخش درونی (فریم) به جای فلز از نوعی سرامیک تقویت شده به عنوان هسته مرکزی استفاده می شود.این روش گران تر از روش PFM بوده و در موارد وجود حساسیت به هر نوع فلز در بیمار یا به دلایل زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد.

IMG15020439

دلایل استفاده از روکشهای موقتی دندان
حتماً برای شما هم پیش آمده که برای گذاشتن روی دندان هایتان به مطب دندان پزشکی رفته باشید . دراین شرایط ،دندانپزشک ، دندان های شما را تراش می دهد واز آن قالبگیری می کند وبه شما می گوید که روکش دندانهای شما چند روز دیگر آماده خواهد شد .
چنانچه دندان روت کانال نشده باشد و شما همین طوری مطب را ترک کنید ،خواهید دید که درد دندان تراش داده تان امان شما را می برد؛ چون مینا وبخشی ازعاج دندان تراش خورده ، وبرداشته شده است وعاج زیرین در فضای دهانتان بدون پوشش رها شده ؛بنابراین درد در چنین شرایطی طبیعی است .
اما اگر دندانپزشک شما هوشیار تر باشد ،قبل از اینکه شما مطب را ترک کنید . یک روکش موقتی روی دندانهایتان می گذارد تا دچار دردنشوید

شاید بپرسید گذاشتن روکش موقتی روی دندان تراش خورده تا آماده شدن روکش اصلی چه مزیتی دارد ؟
اولین مزیت اش این است که روکش از عصب دندان شما در برابر تحریکات محیط دهان محافظت می کند .واجازه نمی دهد تغییرات حرارتی ونشت بزاق باعث شود که اعصاب دندان شما تحریک شوند .
دومین مزیت چون دندان شما تراش خورده وکوچک شده است گذاشتن یک روکش موقتی روی آن باعث می شود که دندان شما از جای خودش حرکت نکند ودرموقعیت خودش ثابت بماند.
سومین دلیل مهم برای گذاشتن روکش موقتی این است که شما می توانید تا آماده شدن روکش اصلی آن دندان بدون نگرانی از شکستن آن ،با آن غذا بخورید . وقتی روکش موقتی روی این دندان است شما می توانید مطمئن باشید که خرده های غذا ،اطراف دندان تراش خورده گیر نمی کند.

هزینه درمان
هزینه روکش دندان به نوع روکش و مواد مورد استفاده بستگی دارد. بهتر است قبل از هر روش درمانی مرتبط با دندان برنامه درمانی و تخمین هزینه مکتوب آن را دریافت کنید.

 

 

 

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان