post_image

روماتیسم

یک بیماری پیش ‌رونده و دردناک است که اصولاً ستون فقرات را درگیر می ‌کند، اما می ‌تواند مفاصل و رباط ها را نیز درگیر کند و معمولاً با دیسک کمر اشتباه گرفته می‌ شود.

شروع تدریجی خشکی و درد پشت در طول هفته ‌ها و ماه‌ ها، سوزش، سفتی و درد در بامداد که تدریجا در طی روز با حرکت از بین می ‌رود یا کاهش می‌ یابد، ادامه‌ داشتن ناراحتی بیش از ۳ ماه، احساس بهتر شدن پس از حرکت و ورزش، و احساس بدترشدن بعد از بی تحرکی طولانی از مهم ترین نشانه‌های ابتلا به روماتیسم ستون فقرات است و بیماران باید با دیدن این علائم حتما به یک متخصص روماتولوژی یا دکتر متخصص ستون فقرات مراجعه کنند.

به دلیل این که درد ستون مهره ها در بین تمام ملل شایع است و علائم این بیماری نیز مانند کمردرد است، تشخیص آن در زنان، در بهترین کشورهای دنیا ۹ سال طول می ‌کشد.”

مهمترین دردهای ستون فقرات ناشی از بیماری روماتیسم می باشد . 

درد سیاتیک

گاهی هسته دیسک از طریق ترک های موجود در دیسک خارج می شود و روی نخاع یا ریشه های نخاعی فشار می آورد. معمولا در این موارد درد و سوزش خفیفی دارد و مشکل بیمار درد یا خواب رفتن یک یا هر دو اندام تحتانی (پا) است. اگر فشار وارده بر ستون فقرات خیلی شدید باشد می تواند سبب فلج، بی حسی یا اختلال در کنترل ادرار یا مدفوع گردد .

آرتروز 

پیرشدن می تواند سبب ایجاد درد و سوزش شود. در این موارد بیمار پس از مدتی بی حرکتی (خصوصا پس از خواب) احساس سفتی و خشکی در ستون مهره ها دارد . بیش از ۹۰% درمان های آرتروز کمر و ستون فقرات درمان های توانبخشی و بدون جراحی هستند؛ جهت درمان ارتروز ستون فقرات باید به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه نمود.

تنگی کانال نخاع

می تواند سبب درد در ناحیه ستون فقرات شود یا انتشار به یک یا هر دو اندام تحتانی (پا) شود. معمولا بیماران از درد درهنگام ایستادن و راه رفتن شکایت دارند. این درد با نشستن بهبود می یابد.

اختلال در مفاصل کوچک

مهره ها توسط دیسک و مفاصل کوچکی به نام فاست (facet ) به همدیگر متصل می شوند. این مفاصل به علل مختلفی ممکن است دردناک شوند. درد این مفاصل نیز شبیه درد دیسک است (در کمر حس می شود و ممکن است به یک یا هر دو اندام تحتانی انتشار یابد). مهمترین علل دردناک شدن ستون فقرات عبارتند از آرتروز و اختلال عملکرد.

رگ به رگ شدگی (sprain/strain )

همانطور که گفته شد رباط ها و عضلات مهره ها را روی یکدیگر حفظ می کنند. گاهی به علت ضربه مستقیم یا برداشتن جسم سنگین، این رباط ها یا عضلات دچار کشیدگی می شوند و ایجاد درد و سوزش درناحیه ستون فقرات میشود .

پوکی استخوان

پوکی استخوان در حقیقت کاهش تراکم استخوان هاست. استخوان های پوک در معرض شکستگی های بسیار کوچک هستند و این شکستگی ها درد شدیدی ایجاد می کند. احتمال پوکی استخوان در خانم ها چهار برابر مردان است.

تغییر شکل

ناهنجاری ها و تغییر شکل ستون فقرات مثل اسکولیوز، کیفوز و لوردوز می توانند سبب درد و سوزش گردد.

فیبرومیالژی

بیماری مزمنی است که با درد منتشر بدن، خستگی، اختلال خواب و نقاط درد ناک متعدد شناخته می شود. در این بیماری درد نیز وجود دارد.

سایرموارد

عفونت ها، بیماری های التهابی (مثل روماتیسم) یا تومورها نیزمی توانند سبب ایجاد درد و سوزش ستون فقرات شوند.

برای آشنایی بیشتر با دردهای ستون فقرات کلیک کنید

Tagged with:  
Share →

تماس با ما

شعبه دیباجی: تهران،خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17
شماره تماس شعبه دیباجی:
021-22780701-2

مشاوره: 09107803155

تماس با ما

شعبه مطهری:تهران، جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد ( افتخار )، پلاک 34
شماره تماس شعبه مطهری:
021-88898440-44

مشاوره: 09107803155