آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

روماتیسم ستون فقرات

بیش از نیم میلیون نفر در كشور به روماتیسم ستون فقرات مبتلا هستند و این آمار در حال رشد است. این در حالی است كه بسیاری از مردم و حتی پزشكان آن را با كمردرد اشتباه می‌گیرند و بسیاری افراد با تشخیص اشتباه، درمان غلطی را دریافت می‌ كنند.روماتیسم ستون فقرات از جمله بیماری‌ های اسكلتی محسوب می‌ شود كه متاسفانه به علت شباهت علائم آن با كمردرد، معمولا از طرف مبتلایان روماتیسم ستون فقرات نادیده گرفته می ‌شود.

با توجه به این كه بسیاری از مردم جهان و از جمله كشور ما به كمردرد دچار هستند و آمار ابتلا در این زمینه به 80 درصد هم می ‌رسد، لذا اشتباه‌ گرفتن روماتیسم ستون فقرات با كمردرد عوارضی را به همراه دارد كه می‌ تواند حتی سال ‌ها بیمار را زمین ‌گیر كند.بیش از نیم میلیون نفر از جمعیت كشور به روماتیسم ستون فقرات مبتلا هستند.

سن شروع  بیماری روماتیسم ستون فقرات 18 تا 20 سالگی است. در این سنین علائم روماتیسم ستون فقرات شروع می‌ شود و ظهور این علائم در سنین بالای 40 سال بسیار نادر است. مردان 9 برابر زنان به روماتیسم ستون فقرات مبتلا می ‌شوند.

شیوع عامل اصلی روماتیسم ستون فقرات در جوامع دنیا 14 درصد است. در كشورهای اروپای شرقی این میزان بیشتر است و در ایران، در استان‌ كهگیلویه و بویراحمد و یاسوج بیشتر دیده می ‌شود. لذا ابتلا به آن در این مناطق بیشتر است.علت ابتلا به روماتیسم ستون فقرات هنوز مشخص نیست. اما زمینه ژنتیكی در ایجاد روماتیسم ستون فقرات تاثیر دارد، طوریكه در 90 درصد افراد مبتلا به روماتیسم ستون فقرات، گلبول‌های سفید خون حاوی آنتی ‌ژن HLA-B27 است.

البته افرادی هم دیده شده اند كه این آنتی ‌ژن را داشته اند، ولی به روماتیسم ستون فقرات مبتلا نشده‌اند و برعكس افرادی هم این آنتی ‌ژن را نداشته اند و به روماتیسم ستون فقرات مبتلا شده‌اند.
روماتیسم ستون فقرات، یك بیماری پیش ‌رونده و دردناك است كه اصولاً ستون فقرات را درگیر می ‌كند، اما می ‌تواند مفاصل و رباط ها را نیز درگیر كند و معمولاً با دیسك كمر اشتباه گرفته می‌ شود.شروع تدریجی خشكی و درد پشت در طول هفته ‌ها و ماه‌ ها، خشكی‌، سفتی و درد در بامداد كه تدریجا در طی روز با حركت از بین می ‌رود یا كاهش می‌ یابد، ادامه‌ داشتن ناراحتی بیش از 3 ماه، احساس بهتر شدن پس از حركت و ورزش، و احساس بدترشدن بعد از بی تحرکی طولانی از مهم ترین نشانه‌های ابتلا به این عارضه است و بیماران باید با دیدن این علائم حتما به یك متخصص  مراجعه کنند.

با توجه به این كه بیشتر افراد مبتلابه روماتیسم ستون فقرات، مردان جوان هستند، متاسفانه برخی از آنها برای تسكین دردهای كمر و پشت، به سمت مصرف مواد مخدر می روند، در حالی كه اگر بیماری زود تشخیص داده شود، درمان آن بسیار ساده است.

روماتیسم ستون فقرات یك سیر مزمن دارد و 50 درصد درمان روماتیسم ستون فقرات به مصرف داروهای ضد التهاب و 50 درصد بقیه به انجام مشاوره‌ هایی در زمینه نحوه زندگی و تغذیه بستگی دارد. آب ‌درمانی و انجام حركات ورزشی تحت نظر پزشك، در بهبود آن تاثیر به سزایی دارد.روماتیسم ستون فقرات می ‌تواند علاوه بر كمردرد و پشت‌ درد، دیگر مفاصل مانند مچ و زانو را نیز درگیر و دردناك كند و بیمار را ناتوان كند و بیماری ‌های چشمی ، پوستی، گوارشی و قلبی از دیگر عوارض ابتلا به روماتیسم ستون فقرات است كه همین نكته می تواند باعث انحراف بیماران از درمان اصلی شود.

مشاهده مقاله درمان روماتیسم ستون فقرات

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان