آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

روش های درﻣﺎن پارگی دیسک گردن

پارگی و بیرون زدگی دیسک بین مهره‌ای گردن می‌تواند بهبود پذیر باشد. انواع مختلف درمان‌های دیسک بین مهره‌ای وجود دارد، اما معمولاً حداقل ۲ هفته زمان لازم است تا بهبودی مشاهده شود. در صورت عدم بهبود، ممکن است نیاز به درمان‌های دیگر باشد.

روش‌های دیگر درمان بیرون زدگی دیسک گردن عبارتند از:

– وارد کردن کورتیکواستروئیدها در محل تخلیه دیسک (گاهی اوقات توصیه می‌شود). این درمان ممکن است به آزاد شدن رشته‌های عصبی از فشار وارده به آنها، کمک کند و در بهبود رفتار فرد در روند درمان نقش داشته باشد.

– برخی از روش‌های فیزیوتراپی، از جمله ماساژ و تمرینات مقابله با درد مزمن و کلافگی، می‌تواند بهبودی را تسریع کند.

– استفاده از داروهای ضد التهاب برای کنترل درد پارگی دیسک گردن.

همچنین، برای کاهش خطرات و پیشگیری از ایجاد فشار بر روی عصب‌ها، از استراحت درازمدت و استفاده از اسباب‌کمک‌های مرتبط با خواب و استراحت می‌توان استفاده کرد.

داروهای مختلفی برای درمان بیرون زدگی دیسک گردن و کاهش درد و التهاب مرتبط با آن وجود دارند. این داروها شامل موارد زیر می‌شوند:

  • داروهای ضد درد مانند آسپرین و تایلنول
  • شل کننده‌های عضلانی، مثل متاکامول (رلکسان)
  • داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی برای کاهش التهاب و درد در گردن
  • مسهل‌ها و نرم کننده‌های مدفوع برای کاهش تنش در محل بیرون زدگی دیسک

تحرک و فعالیت بدنی در درمان بیرون زدگی دیسک گردن نقش مهمی دارد. در مرحله اولیه، حداقل ۲ هفته استراحت تخت و استراحت بهترین روش درمانی نیست. به دلیل اینکه فعالیت‌های ملایم و تحرک بدنی می‌تواند بهبود را تسریع بخشد و کمک کند تا علایم بیرون زدگی دیسک گردن کاهش یابد، توصیه می‌شود که فعالیت‌های روزمره را به تدریج افزایش داد.

رژﯾﻢ ﻏﺬاﯾﯽ

رژﯾﻢ ﺧﺎﺻﯽ توصیه ﻧﻤﯽﺷﻮد. ﻣﺼﺮف ﻓﯿﺒﺮ ﻏﺬاﯾﯽ را زﯾﺎد ﮐﻨﯿﺪ و روزانه ﺣﺪاﻗﻞ ۸ ﻟﯿﻮان آب ﺑﻨﻮﺷﯿﺪ ﺗﺎ از ﯾﺒﻮﺳﺖ ﺟﻠﻮﮔﯿﺮی ﺷﻮد. در اﯾﻦ ﺷﺮاﯾﻂ به ﭘﺰﺷﮏ ﺧﻮد مراجعه ﻧﻤﺎﯾﯿﺪ.
منبع : دکتر محمد پیربایی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان