آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

راه های مختلف درمان آرتروز زانو

2Q==
آرتروز زانو

آرتروز زانو

آرتروز زانو به عنوان یکی از بیماری های تخریب مفصل می باشد که رابطه مستقیمی با افزایش سن دارد و بیشتر افراد سالمند و پا به به سن گذاشته را درگیر می کند. در این بیماری غضروف مفصلی بیمار به تدریج تخریب شده و نقش حمایتی خود را در مفصل از دست می دهد و سطوح استخوان روی یکدیگر سایش می یابند.

از آنجا که خود غضروف مفصلی عصب رسانی ندارد، درد ایجاد شده در این بیماران مربوط به غضروف نمی شود، این درد مربوط به ساختمان های اطراف زانو شامل: بورس ها، عضلات، لیگامان و تاندون ها می باشد و این ساختمان ها به صورت ثانویه به مشکل اولیه دچار درگیری می شوند و ایجاد درد و ناتوانی می کنند.

رویکرد درمانی ما در کلینیک امید کمک به ترمیم غضروف مفصلی باروش  PRP، کاهش درد از طریق مدالیته های درمانی فیزیوتراپی شامل؛ الکترو تراپی و درمان های دستی، درمان های ارتوتیک همچون؛ کفش، کفی و صندل طبی و در موارد شدیدتر زانوبندهای مخصوص استفاده می شود. از دیگر موارددرمانی مهم این بیماران می توان به تزریق داخل مفصلی، لیزر درمانی و ورزش درمانی اشاره کرد. در مواردی که راستایی اندام تحتانی بیمار مختل شده باشد می توان از روش های بیومکانیکال مورد استفاده در مرکز استفاده نمود.

درمان آرتروز زانو

       ورزش

انجام نرمش های کششی و تقویتی میتواند تا حد زیادی قابلیت انعطاف مفاصل را حفظ کرده و آنها را قوی نگه دارد تا بتوان از عهده انجام فعالیت های روزمره برآمد. شنا و پیاده روی از نرمش های خوب هستند. آرتروز هر مفصل نرمش های مخصوص به خود دارد که با یاد گرفتن آنها میتوان تا حدود زیادی درد را کاهش داد

        کاهش وزن

اگر چاق هستند کم کردن وزن میتواند تا حد زیادی درد ناشی از آرتروز را کم کند. حتی چند کیلو کاهش وزن هم تاثیرات مهمی در کم کردن علائم بیماری دارد. اگر وزن متعادل دارید باز هم کم کردن وزن میتواند در کاهش علایم آرتروز زانو به شما کمک کند.

        دارو

دارو میتواند درد و التهاب ناشی از آرتروز را کاهش دهد. برای مطالعه داروهای مورد استفاده در ساییدگی مفصل به مقاله بعد مراجعه کنید

       زانو بند

در شرایطی که پزشک نیاز بداند استفاده از آن برای بیمار مفید خواهد بود.

    طب سوزنی

در مواردی که بر اساس تشخیص متخصص پزشکی ورزشی لازم باشد، این روش درمانی هم در کاهش درد بیماران کمک کننده خواهد بود.

    تزریق PRP داخل زانو

در این روش پس از خونگیری از بیمار،خون سانتریفیوژ شده و بخش خاصی از آن به نام پلاسما غنی از پلاکت جداشده و به داخل مفصل زانوی فرد تزریق می گردد. البته این روش سه نوبت برای بیمار تکرار می گردد. فراموش نکنیم که این روش یک روش درمانی جدید است و در مطالعات انجام شده حداقل 50% در کاهش درد بیماران موثر بوده است.

بسته پیشنهادی مرکز توانبخشی امید  برای بیمارن آرتروز زانو شامل؛ PRP، فیزیوتراپی(الکتروتراپی، لیزرتراپی، ورزش درمانی، درمان دستی)، درمان های ارتوتیک(کفش، کفی، و صندل طبی، زانو بند) و تزریق داخل مفصلی که لزوماً تمامی این موارد برای تمامی بیماران کاربرد ندارد و هرکدام از آنها با توجه به شرایط فرد وارزیابی بیومکانیکال ، مورد استفاده قرار می گیرد.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان