آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

دیسک کمر و درمان دستی (کایروپراکتیک)

با پیشرفت علم و دانش روشهای درمانی مختلفی برای درمان بیماریهای مختلف از جمله دیسک کمر بوجود آمده، روشهای درمانی که شاید بتوان گفت دیگر نیازمند جراحی نباشد و بتوانید با روشهای حرکتی دیسک کمر خود را درمان کنید.
شاید برای شما و یا دوستان و آشنایان شما پیش آمده باشد که مثلا بدلیل دیسک کمر به متخصصان مختلفی مراجعه کرده باشید و یکی جراحی توسط ارتوپد و دیگری روشهای درمانی حرکتی و یا روش درمانی جدیدی که البته در کشور ما روشی کاملاً جدید است به نام کایروپراکتیک را به شما پیشنهاد کرده باشد و حال شما اکنون نمی دانید که کدام روش می تواند برای درمان بیماری شما موثرتر باشد؟
کایروپراکتیک یا درمان دستی عبارت است از علم شناخت مفاصل، به ویژه ستون فقرات و هنر تنظیم و تطبیق آنها به منظور پیشگیری و درمان بیماریهای مرتبط با آنها و پزشک کایروپراکتیک دیسک کمر در درمان بیماریهایی مانند  و یا دیسک کمر از ابزارهایی مانند نرمش های کششی و حرکتی مخصوص به خود، تغذیه و راهنماییهای ارگونومیک که در زندگی هر فردی می تواند متفاوت باشد، استفاده می کند که در سرعت بخشیدن و ماندگارتر کردن بهبودی بیمار، تاثیر به سزایی می تواند داشته باشد. یکی از مزیت های  روش کایروپراتیک نسبت به درمانهای ارتوپدی این است که درمان به صورت غیر جراحی انجام می شود ، کایروپرکتیک عوارض احتمالی جراحی را نخواهد داشت.

درمان‌های که در شاخه ارتوپدی و فیزیوتراپی از طریق “دست”  (OMPT) توسط فیزیوتراپیست ارائه می‌شود به‌طورکلی تحت عنوان ”  درمان دستی ” شناخته می‌شوند. این روش درمانی شامل تکنیک‌ها و متدهای درمانی مختلفی می‌باشد، ازجمله حرکت مفاصل در جهات خاص و در سرعت‌های مختلف به‌منظور به دست آوردن حرکت مجدد مفصل، کشش عضله‌ها، حرکات غیرفعال در بخش‌های آسیب‌دیده بدن و یا حرکت دادن بخش‌هایی از بدن بیمار برخلاف مقاومتی که فیزیوتراپیست و یا متخصص درمان دستی ایجاد می‌کند. از این طریق سرعت و عملکرد عضلات بهبود خواهد یافت. همچنین از تکنیک‌های خاصی استفاده می‌شود تا تحرک و عملکرد بافت‌های نرم و عضلات افزایش یابد.

روش دیگر برای ارزیابی، درمان و پیشگیری از طیف وسیعی از بیماری‌ها و مشکلات فیزیکی، استئوپاتی است؛ پزشک متخصص استئوپاتی، از ترکیبی ازز حرکات، کشش‌ها، ماساژ بافت نرم و تکنیک‌های درمان دستی بر روی عضلات و مفاصل استفاده می‌کند تا عملکرد آن‌ها را بهبود دهد، درد بیمار را تسکین دهد و همچنینن روند بهبودی را تسریع بخشد.

منبع: ایران صدا

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان