[sbu_post_image]

زانو

مفصل زانو، مفصلی است که به وسیله یک کپسول متشکل از رباط ‌ها احاطه می‌ شود و حاوی مایعی است که به آن مایع سینوویال می‌ گویند که اصطکاک مفصل را کاهش می ‌دهد.
در مفصل زانو، انتهای استخوان ران با سر استخوان درشت ‌نی (استخوان بزرگ تر ساق پا) کنار هم قرار می ‌گیرند.
دو برجستگی استخوانی در دو طرف انتهای استخوان ران وجود دارند که به آن ها “کندیل” می ‌گویند. این کندیل ‌ها روی سطح فوقانی استخوان درشت نی قرار می ‌گیرند.
این سطح را “کفه درشت‌نی” می ‌گویند. این کفه به دو قسمت بیرونی و درونی تقسیم می‌ شود. درشت نی در شیار خاصی میان دو کندیل استخوان ران، می ‌لغزد.

استخوان کوچک تر ساق پا (نازک نی)، وارد مفصل زانو نمی ‌شود. این استخوان، مفصل کوچکی را تشکیل می‌ دهد که آن را به یک طرف درشت ‌نی وصل می کند. این مفصل چندان حرکتی ندارد.
غضروف‌ مفصلی، ماده‌ای است که انتهای استخوان ‌ها در هر مفصل را می ‌پوشانند. این ماده در اغلب مفاصل بزرگ تر حدود ۲/۵سانتی ‌متر ضخامت دارد. این ماده، سفید و درخشان است و قوامی لاستیکی دارد. غضروف مفصلی یک ماده  لغزنده است که اجازه می ‌دهد سطوح استخوانی بدون آسیب دیدن، روی هم بلغزند.

کارکرد غضروف مفصلی این است که ضربات وارده را جذب و یک سطح کاملا صاف ایجاد کند تا حرکت استخوان‌ ها آسان شود. تقریبا در هر نقطه‌ ای از بدن که دو سطح استخوانی در مقابل هم حرکت می ‌کنند، این غضروف مفصلی وجود دارد. در زانو غضروف مفصلی، انتهای استخوان ران، سر استخوان درشت ‌نی و پشت استخوان کشکک را می ‌پوشاند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس