آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

کمردرد در دوران بارداری

76761

دوران حاملگي منجر به بروز ضايعه كمر درد در زنان مي‌شود.بارداري يكي از علل بروز كمردرد‌هاي شايع در زنان محسوب مي‌شود.

درمان‌هاي دارويي معمولاً در مورد كمردردهاي شديد تاثيرگذار است، ولي در ساير موارد بهترين روش درمان بيماري، استراحت نسبي فرد تا پايان دوران بارداري و سپس درمان قطعي است. در دوران بارداري به لحاظ تغييرات هورموني كه منجر به تغيير برروي كپسول‌هاي مفصلي مي‌شود و همچنين افزايش قوس كمري كه در فرم بدن ايجاد مي‌شود، ضايعه كمردرد شدت مي‌يابد.

بهترين روش براي جلوگيري از كمردرد در اين بيماران انجام ورزش‌ و تقويت عضلات جهت كاهش قوس كمري است، كه اين امر بايستي بلافاصله پس از دردهاي كمر پس از زايمان شروع شود و تا يك الي سه ماه ادامه يابد.

بعضي از بيماري‌هاي استخواني يا تومورها نيز ممكن است در زمان حاملگي تشكيل شوند كه بالطبع منجر به درد لگن يا درد كمر خواهند شد و بسته به نوع ضايعه نياز به درمان دارند.

درمان کمردرد دوران بارداری

بروز کمردرد در دوران بارداری مشکلی که برخی از خانم های باردار از آن شکایت دارند. برای کاهش کمردرد در دوران بارداری به مادران باردار توصیه می شود:

1. در تمام طول دوران بارداری باید از کفش های طبی و مناسب استفاده کنند. کفش هایی با پاشنه های کوتاه و کف مناسب که به حفظ قوس داخل پا کمک می کند. با انتخاب کفش مناسب فشار وارد شده بر پاها و ستون فقرات حین راه رفتن کاهش می یابد.

2. برای مدت طولانی بدنتان را در یک حالت خاص قرار ندهید. هنگامی که ایستاده کار می کنید هر 15 دقیقه یکبار چند قدمی را راه بروید و بنشینید. اگر کار شما به صورت نشسته است پس از مدتی نشستن، بایستید و چند قدمی راه بروید تا فشار بر ستون فقرات شما کاهش یابد.

3. قرار دادن بالشی در بین پاها هنگامی که به پهلو می خوابید سبب کاهش کمردرد در خواب می شود. بالش های مخصوص دوران بارداری نیز در مراکز فروش لوازم پزشکی وجود دارد.

4. 20 تا 30 دقیقه پیاده روی روزانه به کاهش کمر درد کمک می کند. پیاده روی با کفش مناسب علاوه بر کاهش کمردرد در دوران بارداری، اگر در مکانی آرام و زیبا باشد به بهبود روحیه مادر کمک می کند.

5. با مشورت پزشکتان می توانید از کمپرس آب سرد یا گرم برای کاهش کمر درد استفاده کنید. کمپرس سرد و گرم را امتحان کنید و ببینید کدام یک به کاهش کمر درد شما کمک بیشتری خواهد کرد.

6. با نظر پزشکتان می توانید برای کاهش فشار بر روی ستون فقرات از کمربند طبی استفاده کنید.

7. حمام آب گرم پس از یک روز کاری خسته کننده، برای بهبود کمردرد مناسب به نظر می رسد.

مقالات مرتبط

معرفی رشته کاردرمانی

 این‌ رشته‌ از زیر مجموعه‌های‌ علوم‌ توانبخشی‌ است‌ که‌ وظیفه‌ آن‌ بررسی‌ و ارزیابی‌ توانائی‌ها، درمان‌ و آموزش‌ معلولینی‌ است‌

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان