کمردرد در دوران بارداری

دوران حاملگی منجر به بروز ضایعه کمر درد در زنان می‌شود.بارداری یکی از علل بروز کمردرد‌های شایع در زنان محسوب می‌شود.

درمان‌های دارویی معمولاً در مورد کمردردهای شدید تاثیرگذار است، ولی در سایر موارد بهترین روش درمان بیماری، استراحت نسبی فرد تا پایان دوران بارداری و سپس درمان قطعی است. در دوران بارداری به لحاظ تغییرات هورمونی که منجر به تغییر برروی کپسول‌های مفصلی می‌شود و همچنین افزایش قوس کمری که در فرم بدن ایجاد می‌شود، ضایعه کمردرد شدت می‌یابد.

بهترین روش برای جلوگیری از کمردرد در این بیماران انجام ورزش‌ و تقویت عضلات جهت کاهش قوس کمری است، که این امر بایستی بلافاصله پس از دردهای کمر پس از زایمان شروع شود و تا یک الی سه ماه ادامه یابد.

بعضی از بیماری‌های استخوانی یا تومورها نیز ممکن است در زمان حاملگی تشکیل شوند که بالطبع منجر به درد لگن یا درد کمر خواهند شد و بسته به نوع ضایعه نیاز به درمان دارند.

درمان کمردرد دوران بارداری

بروز کمردرد در دوران بارداری مشکلی که برخی از خانم های باردار از آن شکایت دارند. برای کاهش کمردرد در دوران بارداری به مادران باردار توصیه می شود:

۱٫ در تمام طول دوران بارداری باید از کفش های طبی و مناسب استفاده کنند. کفش هایی با پاشنه های کوتاه و کف مناسب که به حفظ قوس داخل پا کمک می کند. با انتخاب کفش مناسب فشار وارد شده بر پاها و ستون فقرات حین راه رفتن کاهش می یابد.

۲٫ برای مدت طولانی بدنتان را در یک حالت خاص قرار ندهید. هنگامی که ایستاده کار می کنید هر ۱۵ دقیقه یکبار چند قدمی را راه بروید و بنشینید. اگر کار شما به صورت نشسته است پس از مدتی نشستن، بایستید و چند قدمی راه بروید تا فشار بر ستون فقرات شما کاهش یابد.

۳٫ قرار دادن بالشی در بین پاها هنگامی که به پهلو می خوابید سبب کاهش کمردرد در خواب می شود. بالش های مخصوص دوران بارداری نیز در مراکز فروش لوازم پزشکی وجود دارد.

۴٫ ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پیاده روی روزانه به کاهش کمر درد کمک می کند. پیاده روی با کفش مناسب علاوه بر کاهش کمردرد در دوران بارداری، اگر در مکانی آرام و زیبا باشد به بهبود روحیه مادر کمک می کند.

۵٫ با مشورت پزشکتان می توانید از کمپرس آب سرد یا گرم برای کاهش کمر درد استفاده کنید. کمپرس سرد و گرم را امتحان کنید و ببینید کدام یک به کاهش کمر درد شما کمک بیشتری خواهد کرد.

۶٫ با نظر پزشکتان می توانید برای کاهش فشار بر روی ستون فقرات از کمربند طبی استفاده کنید.

۷٫ حمام آب گرم پس از یک روز کاری خسته کننده، برای بهبود کمردرد مناسب به نظر می رسد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *