اختلالات ستون فقرات

post_image

دیسک ستون فقرات

دیسک های بین مهره ای خصوصا در ناحیه کمری همیشه تحت فشار هستند. این فشار سبب می شود که به تدریج آب دیسک کم شود و ترک هایی در آن ایجاد شود. این ترک ها می توانند سبب ایجاد دردهای ستون فقرات شوند که حداکثر تا زانو منتشر می شود و معمولا همراه خواب رفتگی پاها نیست. شکل زیر از اختلالات شایع دیسک و ستون فقرات را نشان می دهد.

اختلالات شایع

۱) دیسک سالم

۲) دیسک کم آب (پیری دیسک )

۳) بیرون زدگی دیسک (خفیف )

۴) بیرون زدگی دیسک (شدید )

۵)کاهش فاصله بین مهره ای

۶) کاهش فاصله بین مهره ای ستون فقرات همراه با تشکیل خارهای استخوانی (خفیف )

۷) کاش فاصله بین مهره ای همراه با تشکیل خارهای استخوانی (شدید )

دلایل دردهای ستون فقرات

مربوط به عوامل متعددى است که به همه آنها بطور اختصار اشاره مى شود از جمله ضربه ها، ورم ها و تغییرات مهره اى در اثر فشار خارجى یا داخلى روى مهره ها، تورم یا جابجائى و یا تغییر مکاندیسکها، دست اندازیهاى بدخیم سایر اعضاء روى مهره هاى پشت ، خوردگى و یا روئیدن استخوانهاى اضافى روى لبه مهره ها، سنگینى وزن و بیماریهاى زنان از نوع دستگاه تناسلى ادرارى و بسیارى عوامل دیگرى که مى تواند به علت فشار روى تنه یا شاخه هاى عصب سیاتیک درد ستون فقرات را ایجاد نماید.

برخى از تمرینات خاص ماهیچه‌هاى پشت را قوى مى‌سازند. اگر به آرامى ماهیچه‌هاى پشتتان را بکشید به قدرت آن خواهید افزود. براى این کار به پشت بخوابید، سپس زانوهایتان را خم کرده و به آرامى زانوى چپ را به طرف سینه خودتان بالا بیاورید و ستون فقرات را به طرف زمین فشار دهید، در این حالت ۵ ثانیه باقى بمانید، سپس با یک استراحت کوتاه همین عمل را با پاى راست تکرار کنید. این تمرین را ده بار پى درپى با جابجا کردن پاى چپ به راست تکرار کنید تاباعث کاهش درد شود . اگر ناگزیر به حرکات بدنى خاصى هستید پس بهتر است همیشه بدنتان را آماده و فعال نگه دارید. از اینرو شنا کردن و قدم زدن از مناسبترین ورزشها برای کاهش درد است.

برای آشنایی بیشتر بادردهای ستون فقرات روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *