آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان گیاهی دیابت

images?q=tbn:ANd9GcS47zTI4WBXuRJzDVqn41mcji7lkJNAm9X0yk nBnLWcuaKFYCC0Q

از زمان قدیم، گیاهان متفاوتی برای درمان  بیماری دیابت به کار می رفت که از نظر علمی نیز تاثیر آن ها ثابت شده است. در این مطلب به تعدادی از این گیاهان اشاره خواهیم کرد.

آلوئه ورا

آلوئه ورا به عنوان گیاه شفابخش شناخته شده است. شیره خشک شده و ژل که از قسمت داخل برگ ها به دست می آید در کاهش میزان گلوکز خون بسیار موثر است.

 دارچین

این ادویه دسترسی سلول های چربی را به انسولین آسان تر می کند و تبدیل گلوکز به انرژی را چند برابر افزایش می دهد. علاوه بر آن دارچین مانع ایجاد رادیکال های آزادخطرناک می شود.

 پیاز

این گیاه تاثیر قابل ملاحظه ای در کاهش قند خون دارد. پیاز روی سوخت و ساز گلوکز در کبد تاثیر می گذارد و باعث افزایش ترشح انسولین می شود.

 سیر

این گیاه بهترین درمان برای کاهش مستقیم قند خون، بازسازی سلول های لوزالمعده و تحرک آن برای تولید انسولین به حساب می آید.

برگ های انبه

برگ‌های انبه به عنوان درمان موثری برای بیماری دیابت شناخته شده‌اند. روش استفاده از این برگ‌ها بسیار ساده است. کافی است برگ‌های انبه را به مدت ۲۴ ساعت در آب خیس کنید. سپس برگ‌ها را فشار دهید و آب به دست آمده را بنوشید یا برگ‌های انبه را خشک و سپس آسیاب کرده و روزی ۲ بار با آب مصرف کنید. این روش‌ها می‌توانند عوارض بیماری دیابت را کاهش دهند.

 قره قاط

این میوه اختلالات پرخطر دیابت مانند آسیب های چشمی و آب مروارید را کاهش می دهد.

 جینکو بیلوبا

عصاره این گیاه برای پیش گیری و درمان مراحل اولیه ناراحتی عصبی ناشی از دیابت موثر است.

 شنبلیله

شنبلیله به عنوان یکی از گیاهان پرمصرف برای کنترل بیماری دیابت شناخته می‌شود. این گیاه مقاومت انسولین را در بدن کاهش می‌دهد و با افزایش تعداد گیرنده‌های انسولین در گلبول‌های قرمز، میزان قند خون را کنترل می‌کند. علاوه بر این، شنبلیله با به کارگیری گلوکز در بافت‌های پیرامونی، میزان گلوکز خون را کاهش می‌دهد. روش استفاده از این گیاه بسیار ساده است؛ کافی است دانه‌های شنبلیله را یک شب کامل در یک لیوان آب خیس کنید و روز بعد آب آن را بنوشید و دانه‌ها را بجوید.

اسفرزه

این گیاه خاصیت کاهش دهنده کلسترول و قند خون را داراست. فیبر بالای موجود در آن، یبوست را از بین می برد و با کاهش کلسترول، خطر بیماری قلبی را نیز کاهش می دهد.

 ریحان

ریحان  روند ترشح انسولین را آسان‌تر می‌کند. به طور کلی، هر گیاهی که لوزالمعده و کبد را تقویت کند، می‌تواند در درمان دیابت مفید باشد. با این حال، اگر شما دیابتی هستید و دارو برای کنترل میزان قند خون مصرف می‌کنید، بهتر است با پزشک مشورت کنید و به طور منظم میزان قند خون خود را کنترل کنید تا با افت ناگهانی قند خون مواجه نشوید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان