آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان چاقی با طب سوزنی

images?q=tbn:ANd9GcSA9e9EhOPRVKsRRPuMHPfbdRM01XJT7vo66hcHe4M2t b JhoOeQ

تاثیر طب سوزنی بر چاقی بدن

طب سوزنی با کاهش اشتها و افزایش احساس سیری (تاثیر روی مرکز هیپوتلاموس مغز)، بهبود حرکت روده ها و کاهش یبوست، بهبود خواب، ایجاد آرامش ذهنی (تاثیرات ضد اضطرابی) – هورمونهای ترشح شده در هنگام اضطراب و نگرانی چاق کننده میباشند – سبب کاهش وزن میگردد.

در مواردی که بیمار قادر به رعایت رژیم غذایی نباشد طب سوزنی می تواند به تنهایی در کاهش وزن موثر باشد ولی با سرعت کمتر.

معمولا در بیشتر افراد, در هفته اول یا دوم درمان, کاهش وزن و سایز آغاز می شود.

می توان سایز قسمتهای مختلف بدن را با به صورت موضعی با طب سوزنی کاهش داد و فقط از طب سوزنی گوش استفاده نمود و به نتایج مشابهی دست یافت.

طب سوزنی برای کسانی بهتر است که:

  • دارای اضافه وزن هستند.
  • افراد مبتلا به کمر درد یا زانو درد که نمیتوانند ورزش کنند و باید وزن خود را کم کنند.
  • بیماران دیابتی با وزن بالا.
  • بیماران چاقی که اخیرا فشار خون بالا داشته اند.

تاثیر چاقی بر سلامتی

در بین بیماریهای قابل پیشگیری، مرگ ناشی از چاقی مفرط، بعد از مرگ ناشی از دخانیات رتبه دوم را دارد. در مجموع طول عمر افراد چاق در مقایسه با افراد لاغر بطور متوسط ۵/۱۰ سال کمتر است.

در واقع هر وزن غیر مناسب و غیر ایده آل را اضافه وزن و یا چاقی می گوئیم. برای اندازه گیری وزن مناسب ار فرمول BMI استفاده میگردد.

عوارض چاقی

شیوع بیماریهای همراه مثلا آسم در ۲۵% از افراد چاق، پرفشاری خون در بیش از ۳۰% افراد، بالا بودن قند خون در ۲۰% افراد به دنبال عدم تحمل گلوکز، بازگشت محتویات معده به مری (رفلاکس) در ۳۰- ۲۰ درصد افراد، اختلالات هورمونی در خانمها، کبد چرب، فشار خون بالا و افزایش چربی خون که عوامل خطر برای ابتلا به بیماریهای قلبی می باشند، کاهش اعتماد به نفس این بیماران و نارضایتی از وضعیت ظاهر خود عواملی هستند که لزوم درمان اصولی را در این افراد نشان می دهد.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان