آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان فلج صورت با لیزر درمانی یا فیزیوتراپی

طرز تشخیص فلج بل

فلج بل به طور ناگهانی رخ می‌دهد و ممکن است شما هنگام بیدار شدن از خواب آن را تجربه کنید. احساس درد در پشت گوش‌ها ممکن است یک یا دو روز قبل از فلج بل اتفاق بیفتد. بیشترین شدت فلج بل در عرض ۴۸ ساعت پس از بروز بیماری مشاهده می‌شود. پزشک ممکن است با نگاه کردن به صورت شما و درخواست برای حرکت دادن برخی از عضلات صورت، به تشخیص زودهنگام دست پیدا کند.

سایر بیماری‌ها مانند سکته مغزی هم می‌توانند منجر به فلج یک طرفه صورت شوند، بنابراین ارزیابی دقیق برای تشخیص و تفکیک این اختلالات ضروری است. فلج بل نمی‌تواند به علت سکته مغزی ایجاد شود، در حالی که سکته می‌تواند باعث فلج یک‌طرفه صورت شود و این دو باید همیشه از هم تفکیک شوند.

در فلج بل، عضلات یک نیمه صورت از جمله عضلات پیشانی به یک شکل یکسان درگیر می‌شوند. اما در سکته مغزی، عضلات پیشانی در سمت آسیب دیده معمولاً کارایی خود را حفظ می‌کنند و فلج نمی‌شوند و علاوه بر این، دست و پای یک سمت بدن نیز ممکن است درگیر شوند.

درمان فلج صورت با لیزر درمانی یا فیزیوتراپی

در مرحله حاد بروز فلج یک‌طرفه صورت (فلج بل)، به دلیل خطر بروز عوارض خاص مانند اسپاسم عضلات صورت، فیزیوتراپی و تحریکات الکتریکی توصیه نمی‌شود. عموماً فیزیوتراپی پس از گذشت دو هفته اول از بروز فلج بل شروع می‌شود. تنها روش درمانی موثر در این دوره زمانی لیزر‌تراپی با استفاده از لیزر کم توان است.

پس از گذشت دو هفته، می‌توان فیزیوتراپی را شروع کرد. با توجه به افزایش احتمال بروز عوارض، با افزایش تعداد جلسات فیزیوتراپی و کاهش اثرات لیزر درمانی در صورت تأخیر در شروع درمان، بهتر است که اگر پس از یک ماه یا 15 جلسه فیزیوتراپی بهبود قابل قبولی مشاهده نشد، درمان با لیزر را شروع کرد. زیرا بهترین اثر لیزر زمانی ظاهر می‌شود که درمان در مرحله حاد آغاز شود.

منبع :فیزیوتراپی حکمت ، دکتر ایزدی

مقالات مرتبط

سل ستون فقرات

ستون مهره‌ها یا ستون فقرات  بخش اصلی استخوان‌بندی انسان در نیمتنه بالایی است. نقش ستون مهره‌ها، حمایت از کل بدن،

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان