آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان غیر جراحی کانال نخاعی

 

تنگ شدن کانال نخاع به علت رشد استخوان و بافت های دیگر به داخل این کانال است و این رشد بافت های اضافی جزئی از روند پیری و مسن شدن است. شروع این بیماری با پیر شدن دیسک بین مهره ای است. با افزایش سن، دیسک بین مهره ای محتوای آب خود را از دست داده و چروکیده و کوچک میشود. کاهش ارتفاع دیسک موجب میشود مهره ها به یکدیگر نزدیک تر شوند و این نزدیک شدن مهره ها دو مشکل را ایجاد میکند. یکی اینکه سوراخ یا دهانه ای که بین دو مهره مجاور هم و در دو طرف آنها قرار دارد تنگ میشود. این دهانه ها محل خروج ریشه های عصبی از نخاع هستند. پس به این اعصاب فشار وارد میشود. مشکل دیگر اینست که با نزدیکتر شدن مهره ها به هم فشار بیشتری به مفاصل بین مهره ها وارد میشود که آنهم به نوبه خود موجب آرتروز و سائیدگی مفصل میشود.

مگنت تراپی تنگی کانال نخاعی:

با توجه به اینکه تنگی کانال نخاعی معمولا بخوبی به درمانهای جراحی پاسخ نمی دهد روشهای مختلف طب فیزیکی برای درمان آن بکار می رود.

مثل مگنت تراپي، استفاده از وسايل مغناطيسي در مجاورت يا روي بدن به منظور تسكين درد و كمك به شفا مي‌باشد. امروزه اين وسايل به انواع و اشکال گوناگوني در بازار موجود است و مي‌توان به روشهاي مختلف از آنها استفاده كرد؛ بستن با نوار روي بازو، کاربرد به صورت انگشتر و گردن بند یا استفاده در داخل کفش ، بالش يا تشك .

اثرات تحریکی این امواج بر تسریع رشد بافتهای سخت نظیر استخوان و بافتهای نرم نظیر عضلات ، تاندونها و اعصاب با مطالعات و پژوهشهای مختلف به اثبات رسیده است . گسترش گردش خون ناحیه با توجه به خاصیت عبور امواج الکترومگنتیک از کلیه بافتها و ارگانهای زنده ، منجر به حصول نتایج خیره کننده ای در رفع تورم ها و التهابات عمقی اندامهای بدن شده است . اثراتی که این امواج در ایجاد تعادل یونی در دو طرف غشاء سلولی که به علت پاتولوژی دچار اختلال در تبادل یونی و نیز اختلال عملکرد شده است دارد . می تواند بسیاری از پاتو لوزی های رایج را به راحتی و بدون هیچ عوارض جانبی درمان کند .
ورم مفاصل (arthritis) ، بيخوابي، سندروم تونل کارپال مچ دست و سردرد از جمله ناراحتيهايي هستند كه در درمان آنها از مگنت تراپي استفاده مي‌گردد.با وجود اينكه نمي‌توان براحتی توضيح داد كه نيروي مغناطيسي چگونه بر بدن انسان عمل مي‌كند، طرفداران اين روش ادعا مي‌كنند كه اين درمان اثر بسيار عميقي روي بدن به خصوص در كاهش درد دارد.

مگنت تراپي اغلب براي درمان درد،بطور معمول برای مفاصل و ماهيچه‌ها استفاده مي‌گردد. آهن رباها همچنين براي كاهش درد بعد از عمل جراحي نيز به كار مي‌روند. طرفداران اين روش اظهار می دارند كه آهن ربا به همان ميزان تاثير در برطرف كردن بيخوابي و درمان ميگرن حتی مي‌تواند استرس را كاهش دهد. برخي ديگر حتي ادعا مي‌كنند كه مگنت تراپي مي‌تواند عفونت را کنترل كند و اختلالات سيستم عصبي مركزي مانند تشنج را بهبود بخشد. تا زمانيكه تحقيقات گسترده تری ثابت كند كه مگنت تراپي مي‌تواند واقعاً درد را كاهش دهد، مدارك نسبتا كمي براي اعتبار اين روش در درمان ساير بيماريها وجود دارد.

عوامل تاثیرگذار بر تنگی کانال نخاع:

پیر شدن ستون فقرات بر اثر افزایش سن

رسوب کلسیم بر روی تاندون ها و لیگمان های مختلف: رسوب کلسیم باعث ضخیم و سفت شدن تاندون ها و لیگمان ها می شود.

تشکیل اوستئوفیت (زایده استخوانی با بیرون‌زدگی رویشی استخوان)

رشد استخوان‌گونه لبه های مهره ها و مفاصل بین مهره ای

فتق دیسک های بین مهره ای

لغزش مهره ها روی یکدیگر

تروما، مثلا بر اثر ضربه های مکرر و متوالی یا تصادفات

عفونت‎ها

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان