آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

اصلاح و درمان غیرجراحی اختلالات اسکلتی عضلانی کودکان در کلینیک امید

اختلالات اسکلتی-عضلانی در کودکان و نوجوانان ممکن است به صورت مادرزادی یا ناشی از عوامل محیطی مانند نحوه زندگی و شرایط خاص یا آسیب‌های دیدگی باشد. اگر این اختلالات به موقع تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند و می‌توانند از بروز اختلالات بعدی در مفاصل دیگر جلوگیری کنند. در اکثر مدارس دنیا، به دلیل دسترسی آسان به کودکان و نوجوانان، سنجش و ارزیابی اختلالات اسکلتی-عضلانی به راحتی انجام می‌شود و نتایج به والدین اطلاع داده می‌شود تا درمان مناسب را شروع کنند.

اختلالات شایع مانند انحرافات جانبی و قدامی ستون فقرات، خمیدگی‌های پشت، افتادگی‌های شانه، راه رفتن غیر طبیعی، صافی کف پا، زانوی پرانتزی، کوتاهی اندام‌ها و … می‌توانند به راحتی در این مرحله شناسایی و درمان شوند.

بنابراین، مرکز جامع توانبخشی امید با تیم متخصص خود و اجرای این طرح در برخی مدارس تهران، از جمله دبیرستان ماندگار البرز، قصد دارد این طرح را به طور جامع در سطح مدارس تهران اجرا کند. همچنین، این مرکز با همکاری متخصصین اطفال، قصد دارد اختلالات اسکلتی-عضلانی را در کودکان به سرعت شناسایی و درمان کند.

  اسکن کف پا

به کمک این سیستم کامپیوتری الگوی توزیع فشارهای کف پا سنجیده می شود و اختلالاتی نظیر صافی کف پا، گودی کف پا، چرخش مچ پا، اختلالات راه رفتن و تغییر شکلهای کف پا شناسایی می گردد.

 اسکن ستون فقرات

به کمک این سیستم انحرافات جانبی و قدامی ستون فقرات، گودی پشت، افتادگی شانه ها و پوزشین های عادتی بد ستون فقرات به دقت شناسایی می شود.

 روش انجام سنجش در مدارس

این مرکز تیم درمانی خود را به مدارس اعزام می‌کند و برای هر دانش آموز پرونده‌ای تهیه می‌کند که شامل معاینات بالینی اسکلتی-عضلانی، اسکن کامپیوتری کف پا، اسکن کامپیوتری ستون فقرات و بررسی الگوی راه رفتن می‌شود. سپس بر اساس مشکل دانش آموز، برنامه درمانی و پرینت اسکن کامپیوتری جهت اطلاع مدیریت مرکز آموزشی و والدین بیمار تحویل داده می‌شود.

تمامی امکانات در مرکز آموزشی فراهم شده و مدت زمان معاینه هر فرد 10 دقیقه است. با هماهنگی مدارس، می‌توان این فرآیند را سالانه دو بار در مدرسه انجام داد تا در صورت وقوع اختلالات جدید، به موقع شناسایی و درمان انجام شود. همچنین، بهبود یا عدم بهبود دانش آموزان مبتلا تحت پیگیری قرار می‌گیرد.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان