آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان شکستگی مهره های کمر

شکستگی ستون فقرات ( شکستگی مهره های کمر ) به علت پوکی استخوان از سایر انواع شکستگی ها متفاوت است زیرا در این موارد غالبا شکستگی استخوان دیده نمی شود، بلکه تغییر در شکل مهره ها دیده می شود. در ستون فقرات طبیعی و سالم، مهره ها شبیه آجرها یا جعبه ها هستند.

فقط در مهره هاي سينه اي و كمري معمولاً پوكي استخوان ايجاد ميشود كه احتمالاً به اين علت است كه اين مهره ها نسبت به مهره هاي گردني، فشار بيشتري را متحمل مي گردند. مهره هايي كه بيشتر دچار پوكي استخوان مي گردند آنهايي هستند كه در قسمت وسط و پايين مهره هاي سينه اي و نيز قسمت بالايي مهره هاي كمري قرار دارند. شكستگي ستون فقرات ( شکستگی مهره کمر)در پوكي استخوان ممكن است به علت زمين خوردن و سقوط ايجاد شود اما در اكثر موارد بطور خودبخودي يا بر اثر فعاليتي مثل سرفه كردن، خم شدن، بلند شدن يا چرخيدن ايجاد مي گردند.

آسیب کمر در محل استخوان های ستون مهره درصد کمی از آسیب های ورزشی را شامل می شود . توجه به این آسیبها هم کمتر از سایر آسیبها بوده که علت آن اینست که اغلب آسیبهای وارده به استخوانهای ستون مهره مینور بوده ، اغلب در مقوله آسیب های بافت نرم قرار می گیرد که خود محدودند و نیاز به مراجعه برای دریافت خدمات پزشکی ندارند .

علائم

علایم شکستگی ستون فقرات که شکستگی مهره های کمر هم جزئی از آن است؛ بسیار متنوع می باشند. در دو سوم موارد ممکن است هیچ دردی و یا درد خیلی کمی در هنگام شکستگی وجود داشته باشد، در حالیکه در سایر موارد درد بسیار شدیدی ایجاد می شود.

در شکستگی مهره های کمر درد معمولاً در قسمت پشت و در محدوده مهره مبتلا می باشد و اغلب به سمت جلوی بدن کشیده می شود. این درد اغلب شدید بوده و ممکن است برای چند روز یا چند هفته باقی بماند. در اکثر موارد، بهبودی تدریجی در عرض چندماه یا حتی چند سال رخ می دهد. گرچه بعضی از افراد ممکن است بعد از چندماه هیچ دردی نداشته باشند، در عده ای ممکن است این درد برای مدتهای طولانی باقی بماند.

 راه های درمان

اکثر شکستگی های کمپرشن و انفجاری با پوشیدن یک بریس به مدت 12-6 هفته بهبود میابند. در مواردی که این شکستگی ها بسیار شدید بوده و استخوان خرد شده باشد یا به علت خرد شدگی مهره ارتفاع آن خیلی کم شود یا مهره ها در محل شکستگی خیلی زاویه دار شوند و یا آسیب عصبی مهمی به علت تحت فشار گرفتن اعصاب نخاعی بوجود آید پزشک جراح ارتوپد ممکن است تصمیم به عمل جراحی بگیرد.

در حین جراحی  شکستگی مهره های کمر قطعات استخوان که به اعصاب فشار وارد میکنند به کنار میروند یا برداشته میشوند و سپس شکستگی به توسط وسایلی پایدار می شود.

در شکستگی های فلکشن دیستراکشن در صورتیکه آسیب فقط در مهره و بصورت شکستگی باشد درمان شکستگی مهره کمر معمولاً غیر جراحی و با استفاده از بریس بمدت 12 هفته است.

در صورتیکه آسیب شامل پاره شدن لیگامان های پشتی ستون مهره باشد معمولاً نیاز به عمل جراحی وجود دارد.

درمان شکستگی های زائده عرضی مهره معمولا بدون نیاز به عمل جراحی است.

دررفتگی – شکستگی ستون مهره ناپایدارند و معمولاً همراه با آسیب های عصبی بوده و نیاز به جراحی دارند.

شکستگی فشاری زمانی اتفاق می‌افتد که یک قسمت از مهره یا استخوان ستون فقرات تخریب شود. شایع‌ترین نوع شکستگی فشاری شکستگی گوه‌ای است که در آن قسمت جلویی استخوان مهره تخریب شده اما پشت آن سالم باشد و مهره به شکل گوی در می‌آید. در برخی موارد بیش از یک مهره شکسته می‌شود که به آن شکستگی فشار چندگانه گفته می‌شود. شکستگی‌های فشاری چندگانه می‌توانند باعث ایجاد قوز کمر شود که یک ناهنجاری در ستون فقرات است و باعث می‌شود که ستون فقرات به سمت جلو انحنا پیدا کند و ظاهری گوژپشت به فرد بدهد. در برخی موارد ممکن است قد فردی که دچار شکستگی فشاری چندگانه شده است کوتاه‌تر شود.برای درمان شکستگی استرسی مهره کمر بدون جراحی فیزیوتراپیست ارزیابی جامعی از وضعیت شما به عمل می‌آورد که شامل بررسی سوابق پزشکی، داروهای مصرف شده و علائم شکستگی مهره کمر فعلی شما می‌شود. فعالیت‌های منظم روزانه شما مورد بحث قرار گرفته تا فیزیوتراپیست بتواند برنامه درمانی مشخصی متناسب با نیازها و اهداف هر فرد طراحی و ارائه نماید.

جراحی

هدف درمان جراحی شکستگی مهره های کمر برداشتن فشار از روی اعصاب و جااندازی شکستگی ها است بطوریکه بیمار در کمترین زمان ممکن راه اندازی شود. جراحی ممکن است با شکاف هایی در پشت یا کنار یا جلوی تنه انجام شود. برای بیحرکت کردن شکستگی در حین جراحی از وسایل فلزی متفاوتی مانند انواع پیچ و میله استفاده میشود.

برای آشنایی با ستون مهره ها روی لینک کلیک کنید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان