آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان شکستگی شانه با عمل جراحی

9k=

مفصل شانه از مفصل های دورانی(کروی) و مانند مفصل ران است این مفصل بر خلاف مفصل ران ثبات زیادی ندارد ولی دامنه حرکات آن به مراتب بیشتر است. به علت این ناپایداری است که دررفتگی شانه از سایر دررفتگی ها بیشتر اتفاق می افتد. عضلاتی که در اطراف این مفصل قرار دارند نقش مهمی در پایداری آن ایفا می کنند.

شایعترین ناهنجاری مادرزادی شانه بالا بودن مادرزادی استخوان ترقوه که نادر است، می باشد.بیماری های مربوط به تاندون عضلات چرخاننده بازو یا کلاهک چرخاننده که موجب درد و کاهش محدوده حرکت شانه می گردند (کلاهک چرخاننده عضلاتی هستند که موجب چرخش شانه در زوایای مختلف میشود).

یکی از شکستگی‌های مهم در ناحیه شانه، شکستگی استخوان بازو در ناحیه سر و گردن است. بخش بالایی این استخوان، که به شکل یک توپ کروی است، به عنوان سر استخوان بازو شناخته می‌شود. سر استخوان بازو به همراه قسمتی از استخوان کتف که به آن حفره گلنوئید (Glenoid fossa) می‌گویند، مفصل شانه را تشکیل می‌دهد.

ضربات شدیدی که به ناحیه شانه وارد می‌شود، معمولاً در حین تصادفات اتومبیل، سقوط از ارتفاع یا زخم‌زدن در حین تمرینات ورزشی ایجاد می‌شود. این ضربات ممکن است منجر به شکستگی مفصل کتف و شانه شود. در صورتی که قطعات شکسته شده نسبت به هم جابجایی زیادی نداشته باشند، معمولاً با استفاده از آتل گچی یا بانداژ خاصی به نام بانداژ ولپو درمان می‌شوند. اما اگر قطعات شکسته شده نسبت به هم جابجایی زیادی داشته باشند، درمان معمولاً با استفاده از عمل جراحی انجام می‌شود.

اعمال جراحی متفاوتی برای درمان شکستگی های سر و گردن استخوان بازو انجام میشود. گاهی اوقات پزشک معالج قطعات شکسته شده را بصورت بسته و بدون شکاف دادن پوست و صرفا با انجام مانورهای خاصی جااندازی کرده و سپس برای اینکه قطعات شکسته شده مجدداد جابجا نشوند پین هایی ( میله باریک فلزی که تقریبا به شکل و اندازه میله بافتنی است) را از راه پوست به داخل قطعات شکسته شده وارد میکند تا بیحرکت شوند.

2Q==

درمان درد شانه

علت بسیاری از دردهای ناحیه پشت کتف و شانه می تواند ناهنجاری های میوفاشیال و نقاط ماشه ای باشد که طیف وسیعی از افراد از سنین جوانی تا میانسالی را درگیر می کند و درمان آن در کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید با  منئوال تراپی، طب سوزنی و ورزش می باشد.

بیشتر جراحی‌های مربوط به شکستگی‌های سر و گردن استخوان بازو به صورت باز انجام می‌شود. این به این معناست که پزشک معالج برای جااندازی و بی‌حرکت کردن قطعات شکسته شده، پوست را می‌شکافد و عضلات شانه را به کنار می‌زند تا استخوان شکسته نمایان شود. سپس، قطعات شکسته شده را با استفاده از ابزارهای خاص در کنار هم قرار می‌دهد. برای محکم کردن قطعات شکسته به یکدیگر، بسیاری اوقات از پین و وایر (سیم‌های فلزی قابل انعطاف) استفاده می‌شود. در سال‌های اخیر، در بسیاری از شکستگی‌های شانه، استفاده از پین و وایر به تدریج جای خود را به پیچ و پلاک می‌دهد.

در حین جراحی که با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شود، با شکاف پوستی که در جلوی شانه ایجاد می‌شود، پوست کنار زده می‌شود و سپس عضلات حجیم اطراف شانه به کنار می‌رود تا استخوان‌های شکسته دیده شود. سپس، قطعات شکسته شده با استفاده از ابزارهای خاص در کنار یکدیگر قرار داده می‌شوند. برای فیکس کردن شکستگی، در این بیمار از پیچ و پلاک خاصی به نام LCP استفاده شده است. در این وسیله، پیچ‌ها به پلاک قفل می‌شوند. نتیجه آنست که مجموعه پیچ و پلاک قطعات شکسته را محکم‌تر به یکدیگر متصل می‌کنند.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان