مفصل شانه از مفصل های دورانی(کروی) و مانند مفصل ران است این مفصل بر خلاف مفصل ران ثبات زیادی ندارد ولی دامنه حرکات آن به مراتب بیشتر است. به علت این ناپایداری است که دررفتگی شانه از سایر دررفتگی ها بیشتر اتفاق می افتد. عضلاتی که در اطراف این مفصل قرار دارند نقش مهمی در پایداری آن ایفا می کنند.

شایعترین ناهنجاری مادرزادی شانه بالا بودن مادرزادی استخوان ترقوه که نادر است، می باشد.بیماری های مربوط به تاندون عضلات چرخاننده بازو یا کلاهک چرخاننده که موجب درد و کاهش محدوده حرکت شانه می گردند (کلاهک چرخاننده عضلاتی هستند که موجب چرخش شانه در زوایای مختلف میشود).

یکی از شکستگی های مهم در ناحیه شانه، شکستگی در ناحیه سر و گردن استخوان بازو است. همانطور که میدانیم قسمت بالایی استخوان بازو را که به شکل یک توپ کروی است را سر استخوان بازو مینامند. سر استخوان بازو با قسمتی از استخوان کتف به به آن حفره گلنوئید Glenoid fossa میگویند مفصل شانه را تشکیل میدهد.

ضربات شدیدی که به ناحیه شانه وارد میشود معمولا در حین تصادف اتومبیل، سقوط از ارتفاع یا زمین خوردن در حین تمرینات ورزشی ایجاد میگردد. این ضربات ممکن است موجب شکستگی مفصل کتف و شانه شود. اگر قطعات شکسته شده نسبت به هم جابجایی زیادی نداشته باشند درمان آنها معمولا با استفاده از آتل گچی یا بانداژ خاصی به نام بانداژ ولپو صورت میپذیرد و در صورتی که قطعات شکسته شده نسبت به هم جابجایی زیادی پیداد کنند درمان معمولا با استفاده از عمل جراحی انجام میشود.

اعمال جراحی متفاوتی برای درمان شکستگی های سر و گردن استخوان بازو انجام میشود. گاهی اوقات پزشک معالج قطعات شکسته شده را بصورت بسته و بدون شکاف دادن پوست و صرفا با انجام مانورهای خاصی جااندازی کرده و سپس برای اینکه قطعات شکسته شده مجدداد جابجا نشوند پین هایی ( میله باریک فلزی که تقریبا به شکل و اندازه میله بافتنی است) را از راه پوست به داخل قطعات شکسته شده وارد میکند تا بیحرکت شوند.

درمان درد شانه

علت بسیاری از دردهای ناحیه پشت کتف و شانه می تواند ناهنجاری های میوفاشیال و نقاط ماشه ای باشد که طیف وسیعی از افراد از سنین جوانی تا میانسالی را درگیر می کند و درمان آن در کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید با  منئوال تراپی، طب سوزنی و ورزش می باشد.

با این حال اکثر جراحی های سر و گردن استخوان بازو بصورت باز انجام میشود به این معنا که پزشک معالج برای جااندازی و بیحرکت کردن قطعات شکسته شده باید پوست را شکاف داده و عضلات شانه را به کناز زده تا استخوان شکسته شده نمایان شود و سپس قطعات شکسته شده را با ابزارهای خاصی در کنار هم قرار دهد. برای محکم کردن قطعات شکسته شده به یکدیگر در بسیاری اوقات از پین و وایر ( سیم های فلزی قابل انعطاف) استفاده میشود. در سال های اخیر در بسیاری شکستگی های شانه بتدریج استفاده از پین و وایر جای خود را به پیچ و پلاک میدهد

در حین جراحی که با استفاده از بیهوشی عمومی انجام شده است با شکاف پوستی که در جلوی شانه داده میشود پوست کنار زده شده و سپس عضلات حجیم اطراف شانه به کنار میروند تا استخوان های شکسته شده دیده شوند. این قطعات شکسته شده با ابزارهای خاصی در کنار یکدیگر قرار داده میشوند. برای فیکس کردن شکستگی در این بیمار از پیچ و پلاک خاصی به نام LCP استفاده شده است. در این وسیله، پیچ ها به پلاک قفل میشوند. نتیجه آنست که مجموعه پیچ و پلاک قطعات شکسته شده را محکم تر به یکدیگر متصل میکنند

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس