آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان شکستگی استخوان های متاکارپ در کف دست

آناتومی

در کف دست، هر انگشت از طریق یک مفصل به دست متصل می‌شود و چهار استخوان به نام متاکارپ در این بخش وجود دارد که با چهار انگشت دست مفصل می‌شوند.

شکستگی‌های استخوان‌های متاکارپ در کف دست بسیار شایع هستند و در تمام سنین دیده می‌شوند. علل شایع این شکستگی‌ها شامل زمین خوردن، ضربه مستقیم به پشت دست و یا مشت زدن است. این شکستگی‌ها معمولاً عرضی و بدون جابجایی هستند، اما ممکن است مایل یا مارپیچی باشند و یا با جابجایی همراه باشند.

33333333333333

علائم

شکستگی متاکارپ در کف دست ممکن است باعث تورم و درد شدید در پشت دست شود و فشار به محل شکسته شدت درد را افزایش می‌دهد. همچنین، پوست روی استخوان شکسته ممکن است کبود شود و مشت زدن دست معمولاً شدت درد را افزایش می‌دهد.

تشخیص

تشخیص شکستگی متاکارپ در کف دست با استفاده از رادیوگرافی ساده است.

222222222222222222222

درمان شکستگی های متاکارپ در کف دست

در شکستگی‌های متاکارپ در کف دست، با یا بدون جابجایی اندک، درمان اصلی شامل استفاده از یک آتل برای ثابت‌سازی محل شکستگی و کاهش درد است. آتل معمولاً برای مدت سه هفته قرار می‌گیرد و سپس برداشته می‌شود. پس از این مرحله، بیمار با انجام تمرینات و ورزش‌های مشخص، سعی می‌کند تا دامنه حرکتی انگشتان و مچ دست را به حالت قبل از شکستگی بازیابی کند.

در مواردی که جابجایی قطعات شکسته شده متاکارپ زیاد است، درمان به صورت جااندازی و بسته‌بندی شکستگی انجام می‌شود. اگر پس از جااندازی، قطعات شکسته شده پایدار باشند، درمان با استفاده از آتل گچی و بدون حرکت ادامه می‌یابد.

1111111111111111111111111

در مواردی که شکستگی متاکارپ بعد از جااندازی ناپایدار باشد پزشک متخصص ارتوپد با استفاده از پین های فلزی که آنها را از طریق پوست به داخل استخوان و محل شکستگی هدایت میکند، قطعات شکسته شده را به یکدیگر متصل میکند.

هنگامی که جااندازی بسته موفقیت آمیز نباشد پزشک معالج اقدام به جااندازی باز شکستگی و فیکس کردن قطعات شکسته شده بوسیله پین یا پیچ و پلاک میکند.

پس از جراحی  دست بمدت چند هفته در آتل گچی مانده و سپس ورزش های انگشتان برای بدست آوردن مجدد دامنه حرکتی آنها شروع میشود.

ایران ارتوپد

براي مطالعه ي مقاله ي بيشتر درباره ي “شكستي استخوان“بر روي لينك هاي زير كليك كنيد

اهداف درمان شکستگی

انواع وعلائم شکستگی استخوان

همه چیز درباره شکستگی استخوان ها

روشهای مختلف درمان شکستگی

راه‌های ترمیم شکستگی استخوان

شکستگی ها وعلل و درمان

مقالات مرتبط

صافی کف پا

کف پای صاف

وقتی گفته می شود  کف پای صاف دارید که قوس سمت داخل کف پاها  پهن شده باشد. دراین حالت هنگام

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان