آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان سیاتیک با حرکات ورزشی

سیاتیک یک عارضه عصبی آزار دهنده است که معمولاً منجر به درد گزنده ای در کمر و ساق پا و غالباً پایین پا می‌شود. این عارضه غالباً با ضعف و کرختی همراه است و ممکن است به دلیل فتق دیسک، التهاب مفصل، مهره ها و التهاب عصب سیاتیک ایجاد شود.

درمان سیاتیک
در حمله‌های حاد سیاتیک، ورزش نباید انجام شود، اما در مراحل مزمن، ماساژ و تمرینات ورزشی می‌تواند بهبود بخشید. پس از ماساژ، کسانی که در مراحل اول بهبودی هستند، می‌توانند در حالی که در بستر دراز کشیده‌اند، تمرینات زیر را انجام دهند:

– در حالی که در بستر خوابیده‌اند و پاها خمیده است، زانوها را به هم فشار دهید. بعد سعی کنید با دستها آنها را از هم جدا کنید، در حالی که عضله‌های مقابل مقاومت می‌کنند و می‌کوشند که زانوها به هم فشرده باشند، ۳۰ ثانیه این کار را ادامه دهید.

– در حالی که خوابیده اید و پاها خمیده است ، پاها را یکی یکی راست کنید اما ران ها را موازی هم نگه دارید هر پا را ۳۰ ثانیه بالا نگه دارید .

می‌توانید این تمرینات را انجام دهید تا درد کمتر شود و بهبود یابید. ابتدا به پهلو دراز کشیده، باسن کمی خمیده و سمت دردناک رو به بالا باشد. سپس پای دردناک را آرام در حدود یک دقیقه عقب و جلو ببرید.

سپس روی تخت بنشینید و از عقب به دستها تکیه دهید. هر پا را به نوبت دراز و خم کنید و این حرکت را هشت بار تکرار کنید. اگر احساس ناراحتی کردید، تعداد حرکات را کمتر کنید.

وقتی که دردتان کمتر شد و رو به بهبود رفت، می‌توانید تمرینات زیر را هم به دنبال ورزش‌های فوق انجام دهید:

– در حالی که روی یک صندلی نشسته‌اید و پاهایتان کمی خمیده است، دستها را روی پاها بگذارید و از کمر به جلو خم شوید، بگذارید دستها روی پاها تا نوک انگشتانتان بلغزد. این حرکت را ۴ بار تکرار کنید.

– روی تخت بنشینید و پاها را دراز کنید، آرام به جلو خم شوید و سعی کنید نوک پاها را لمس کنید. این حرکت را چندبار تکرار کنید.

-شما باید یک شئی را محکم بگیرید و پای دردناک را آرام به جلو و عقب تاب بدهید. زانوهایتان نسبتاً سست باشند و این حرکت را تا ۵ دقیقه ادامه دهید.

-سپس دست‌ها را روی باسن خود بگذارید و سنگینی خود را به روی پای راست بدهید و آن را خم کنید و پای چپ را به سمت چپ دراز کنید. این حرکت را از هر طرف ۸ بار تکرار کنید.

-به علاوه، در حالی که ایستاده اید و دست‌ها را روی باسن خود گذاشته‌اید، از کمر کمی به جلو و سپس به عقب خم شوید. این حرکت را ۸ بار تکرار کنید و به تدریج بیشتر و بیشتر خم شوید.

– در نهایت، یک میله افقی را بالای سرتان قرار دهید و آن را بگیرید. بدن را آرام از یک سو به سوی دیگر بگردانید (حرکت عمدتاً باید در بازوان و شانه‌های شما باشد) و بالا تنه در حال چرخش به چپ و راست باید راست باشد.

منبع:دکتر فرخانی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان