آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان سکته مغزی

9k=

تعیین و پیش بینی مدت زمان بهبود سکته مغزی بسیار دشوار و در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و به وسعت آسیب های ایجاد شده و وضعیت سلامتی بیمار در زمان قبل از بروز سکته بستگی دارد.عوارض پس از سکته،موجب به تاخیر افتادن زمان بهبود می شوند.

چنان چه در جریان سکته مغزی،برخی مشکلات دیگر از جمله عفونت ریه روی دهد به نظر می رسد سکته مغزی تشدید شده است واین مورد به نحو بسیار شایع روی می دهد.پس از سکته مغزی ،معمولاًدر ابتدا بهبودی خیلی زیاد است ولی پس از مدتی این سرعت کم تر می شود.

البته در بعضی از بیماران هیچ نوع علایم بهبود در چند هفته اول بعد از سکته دیده نمی شود ولی بیماری به طور ناگهانی شروع به بهتر شدن می کند.سرعت بهبود بیمار به نوع شخصیت و انگیزه او و نیز جدیت در تصمیم برای بهتر شدن و درمان های به عمل آمده بستگی دارد.

ممکن است بهبود عملکرد های بدن تا دو سال پس از سکته مغزی به طول بیانجامد.سرعت بهبود عملکرد های مختلف بدن با یکدیگر متفاوت است.مثلاًبهبود حس لامسه خیلی آهسته تر از بهبود حرکت دست و پا و صورت می گیرد  بهبود وضعیت تکلمبه زمان بیشتری نیاز دارد.

درمان سکته مغزی

در درمان سکته مغزی در برخی موارد از داروهای حل‌کننده لخته می‌شود، اما به طور کلی درمان آن بر اساس مراقبت‌های حمایتی ( کاردرمانی) و پیشگیری ثانوی با داروهای ضد پلاکتی مانند آسپیرین  برای جلوگیری از لخته‌شدن مجدد خون در رگهای مغز، کنترل فشار خون، داروهای استاتینی کاهنده کلسترول و در برخی از بیماران داروهای ضدانعقاد خون است.

کاردرمانی یکی از شاخه های علوم توانبخشی است که با استفاده از تمرینات و فعالیت های هدفمند برای افراد مبتلا به بیماری های نورولوژیک از جمله بیماران سکته مغزی مفید و موثر می باشد که در صورت انجام کاردرمانی به موقع و به میزان کافی، معلولیت و مشکلات ناشی از بیماری کم خواهد شد و باعث می شود بیمار توانایی و استقلال از دست رفته خود را باز یابد.

کلینیک کاردرمانی مجموعه توانبخشی امید با کادر مجرب و امکانات تخصصی کاردرمانی در جهت توانبخشی بیماران سکته مغزی آماده خدمت رسانی میباشد.

 نکاتی در رابطه با سکته مغزی

در برخی موارد ریتم طبیعی خواب بیمار تغییر می کند که برای اصلاح ان باید در صورت امکان بیمار را در طول روز بیدار نگه داشت تا شببه طور طبیعی بخوابد و یا تحت نظر پزشک از داروهای خواب آور استفاده نمود تا ریتم خواب به وضعیت طبیعی بازگردد.

نقش غذاها در پیشگیری از بروز سکته مغزی مهم است.رژیم غذایی مناسب،حاوی مقدار زیاد سبزیجات و میوه و استفاده از بعضی روغن های گیاهی،انتی اکسیدان های کافی(شامل ویتامینCو E)را به بدن می رساند.آنتی اکسیدان ها برای سلامتی رگ ها و سایر فرآیندهای همراه با افزایش سن مفید شناخته شده اند.خوردن حداکثر 300میلی گرم ویتامین E در روز نیز مفید است.

·         برای انجام ورزش،پس از ابتلا به سکته مغزی ،ابتدا با پزشک یا متخصص فیزیوتراپی خود مشورت کنید.

·         انجام ورزش های مناسب (در صورت صلاح دید پزشک)ممکن است از بروز سکته مغزی دوم پیشگیری کند.

·     30تا 50 درصد افراد مبتلا به سکته مغزی ،دچار افسردگی پس از سکته می شوند که با خستگی ،تحریک پذیری،اختلالات خواب و کاهش اعتماد به نفس همراه است.

·     شکنندگی عاطفی از جمله عوارض سکته مغزی است مه موجب متغیر بودن خلق و خوی بیمار می شود.این عرضه در 20% از مبتلایان به سکته مغزی روی می دهد.

استرس می تواند خطر بروز سکته مغزی و قلبی را افزایش دهد.شوک ناگهانی می تواند فشار خون را به شدت افزایش دهد و در نتیجه منجر به پارگی یک شریان مغزی و خونریزی مغزی شود.با استفاده از روش هایی مانند مراقبه(مدیتیشن؛ meditation) و یوگا می توان تا حدودی از استرس ها کاست.

در نخستین روزهای پس از سکته مغزی ،اغلب به دلیل ایجادشدید مغز ،افزایش فشاردر مغز  به وجود می اید و این اختلال موجب خواب آلودگی یا اغمار بیمار می شود.شدت این خواب الودگی در هر روز متفاوت است که این موضوع نشانه تشدید بیماری نیست.تقریباً در همه موارد احساس خستگی شدید و ضعف وجو دارد.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان