آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان زانودرد با طب سوزنی

– زانو یکی از مفاصل مهم و محوری بدن به شمار می آید که وظیفه تحمل وزن بدن، خط گرانیگاه ثقلی و گسترش قدرت مانور ما در حرکت به اطراف را به عهده دارد.

مفصل زانو، شامل استخوان کشکک، سر دو استخوان ران و ساق و مجموعه ای پیچیده از عضلات، لیگامان ها و بورس ها می باشد، و همچنين غضروف ها که تحت شرایط التهابی، بدخیمی و با وارد آوردن فشار سنگین ممکن است دچار اختلال شود.

– زانو درد، عارضه ای است که بخش مهمی از مراجعین کلینیک های تخصصی درد و طب سوزني را شامل می شود و امروزه با توجه به سبک زندگی رایج، شیوع بیشتری یافته و از سنین پایین تری آغاز می شود، به طوری که كمتر كسي است كه با زانو درد در خود يا دوستان و آشنایان و اطرافیان ارتباط نداشته باشد.

هر چند درد ناحیه ای مفصل زانو، علل مختلفي را شامل می شود اما تقریبا تفاوتی در آزارندگی آن و محدودیتی که در زندگی ایجاد می کند وجود ندارد. انواع ارتروز، بیماری های روماتیسمی، صدمات لیگامانی، زانو دردهای ناشی از انتشار رادیکولر کمر و … همه در نهایت به یک کلمه منتهی می گردند. معضلی به نام درد محدود كننده زانو.

پزشکی نوین، با همه تلاش ها و حتی با توجه به قدرت فزاینده فناوری روز و پرسنل متخصص متحجر هنوز هم در درمان زانو درد، ناکام است. و تنها ابزار درمانی متخصصین، توسل به داروهای استروئیدی (کورتون) ، سیتوتوکسیک، ضد التهابهای عمومی و احتمالاً مواد تغذیه ای غضروف است که تمامی این تلاش ها نیز بهره وری کمی دارند و در بهترین شرایط، برای سطوح بسیار شدید بیماری مفصل ممکن است تعویض مفصل زانو پیشنهاد گردد و یا به توصیه های مفید حوزه life style و توانبخشی های فیزیوتراپیک اکتفا شود.

با توجه به همین موارد است که در دو دهه گذشته، سازمان جهانی بهداشت (WHO) در يك سازماندهي مستمر و مشخص، توجه بیماران، پزشکان و سیستم های پزشکی را به استفاده از طب های مکمل به ویژه طب سوزنی جلب كرده است.

خوشبختانه طب سوزنی، بدون به همراه داشتن عوارض درمان های دارویی، جراحی و …، پاسخ دهی بسیار مطلوبی را در درمان دردهای زانو داشته است. این را هم در ایران و هم در سایر کشورهای جهان نظیر آمریکا، کانادا، آلمان، چین، فرانسه، روسیه و انگلیس مي توان مشاهده نمود كه بارها با روش های علمی نيز به اثبات رسیده است.

مکانیسم اثر طب سوزنی در درمان زانو درد، رفع التهاب و اسپاسم عضلات اطراف زانو، افزایش خون رساني موضعی و تحریک سیستم های خود ترمیمی بدن انسان میباشد و محققان معتقدند، طب سوزني علاوه بر تسکین درد، آثار درماني نیز در حوزه عملکردی مفصل زانو دارد.

درمان زانو درد به وسیله طب سوزنی، بسته به تکنیک درمانی مورد استفاده نیاز به 15- 3 جلسه 20 دقیقه ای دارد و به طور معمول در بیش از 80 70 موارد ، به بهبودی کامل یا نسبی منجر می شود. بدون شک نوع پاتولوژی و عوامل محیطی در سطح درمان تاثیر گذار خواهد بود.

منبع: طب سوزنی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان