1درمان دستی.jpg

درمان دستی

امروزه در درمان مکمل (Complementary and Alternative Medicine) از مهارت و نیروی دست فیزیوتراپیست جهت ارزیابی و درمان اختلالات موجود در سیستم عضلانی – اسکلتی استفاده می شود. سیستم عضلانی _ اسکلتی حدود ۶۰% از ارگانیسم بدن انسان را تشکیل می دهد و ارتباط اختلالات این سیستم بدن با دردها و اختلالات احشایی بخوبی تبیین شده است.
  کلید درمان بسیاری از بیماری های عضلانی _ اسکلتی در طب امروزی بکارگیری درمان های دستی می باشد. در این درمان فیزیوتراپیست با مهارت لمس خود (Palpation Skill) ضایعه حرکتی بافت نرم (بافت پیوندی) و مفاصل مختلف بدن را شناسایی و سپس با بکارگیری تکنیک ها و ایجاد حرکتهای هدفمند با دامنه، جهت و سرعت مشخص، وضعیت حرکتی را بهبود و راستای طبیعی مفاصل را احیاء می کند.
این درمان ها با دیدگاه کلی نگر (Holistic Medicine) به سلامت بدن بصورت یک کل توجه داشته و با احیاء حرکت طبیعی مفاصل و بافت نرم (پوست و فاشیا ) عملکرد صحیح سایر ارگانهای بدن حتی احشاء داخلی را تسهیل می کنند. بطورنمونه در این بخش از درمان مکمل، درمان کمر درد بدون اصلاح حرکتی کمربند لگنی و اندامهای تحتانی ، احشاء داخلی و فقرات فوقانی، موقت و یا غیر عملی می باشد.

کاربرد درمان دستی در بیماریها

سردردهای با منشاء گردنی، کمردرد با منشاء مفاصل آپوفیزیال و مفاصل ساکروایلیاک، دردهای وضعیتی- شغلی، انحرافات جانبی ستون فقرات، دردهای انتشاری بافت فاشیا، درمان نهایی و تکمیلی Strain و Sprain، نقاط دردناک عضلانی (نقاط ماشه ای) و برقراری حرکت طبیعی بافت نرم در ناحیه .

   لازم به یادآوری است که بکاربردن صحیح درمانهای دستی بدون ارزیابی و معاینه دقیق بیمار و تعیین ماهیت و محل ضایعه غیر ممکن است.
بدیهی است که کاربرد درمانهای دستی در فیزیوتراپی به عنوان یک جزء از بسته درمانی پیشنهادی برای بیمار بوده و ترکیب این روش درمانی با سایر مدالیته های الکتروتراپی و بخصوص تمرین درمانی سلامت پایدار (درمان علتی و نه فقط درمان علامتی ) بیمار را تضمین خواهد نمود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*
کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید
آدرس کلینیک دیباجی: خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک ۱۷

آدرس کلینیک مطهری: خیابانَ ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد (افتخار سابق)،پلاک ۳۴، طبقه همکف

-Share →
آدرس کلینیک دیباجی:

تهران،خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف


طراحی سایت و سئو