استفاده از تکنیکها و مانورهای موبیلیزاسیون و منیپولاسیون که امروزه بعنوان درمان مطرح است در زمانهای قبل ، توسط دانشمندانی چون بقراط ، جالینوس و شاگردان آن‌ها انجام گرفته است.

درمان‌های که در شاخه ارتوپدی و فیزیوتراپی از طریق “دست”  (OMPT) توسط فیزیوتراپیست ارائه می‌شود به‌طورکلی تحت عنوان “درمان دستی” شناخته می‌شوند. درمان های دستی شامل تکنیک‌ها و متدهای درمانی مختلفی می‌باشد، ازجمله حرکت مفاصل در جهات خاص و در سرعت‌های مختلف به‌منظور به دست آوردن حرکت مجدد مفصل، کشش عضله‌ها، حرکات غیرفعال در بخش‌های آسیب‌دیده بدن و یا حرکت دادن بخش‌هایی از بدن بیمار برخلاف مقاومتی که فیزیوتراپیست ایجاد می‌کند. از این طریق سرعت و عملکرد عضلات بهبود خواهد یافت. همچنین از تکنیک‌های خاصی استفاده می‌شود تا تحرک و عملکرد بافت‌های نرم و عضلات افزایش یابد.

بررسیها و مطالعات باستان شناسی بیانگر این است که استفاده از این نوع درمان توسط رومیان ، یونانیان ، مصریها ، هندیها ، ژاپنی‌ها ، ایرانیان ، چینی‌ها متداول بوده است و برای بیماران و مراجعه کنندگان خود از درمانهای فیزیکی استفاده می‌کرده‌اند . از پزشکان ایرانی که ازاین تکنیک ها استفاده کرده اند میتوان ابن‌سینا را نام برد.

متخصص درمان دستی در این مرکز با بهره مندی از متد درمانی پروفسور مین و میت لند و استفاده بهینه ای از این روش برای درمان اختلالات ستون فقرات (گردن درد و کمر درد) و اندام ها داشته اند.

تراکشن در کایروپراکتیک (که کشش مهره‌ای، کشش ستون فقرات یا کشش گردنی نیز نامیده می‌شود) یکی از گسترده‌ترین و پذیرفته شده‌ترین درمان‌های مورد استفاده برای درد ستون فقرات، عضلات و استخوان‌ها است.تراکشن در کایروپراکتیک همچنین ممکن است به تسکین درد ناشی از فتق یا برآمدگی دیسک یا اختلالات دژنراتیو دیسک کمک کند.