استخوانهای بدن دائماً در حال تغییر هستند. هر روزه، سلول های استخوانی بنام استئوبلاست ها۲، کلسیم را به داخل استخوان حمل کرده و باعث قوی شدن آنها می شوند. سلول های استخوانی دیگری بنام استئوکلاست ها۳، باعث خروج کلسیم از استخوان شده و آنها را ضعیف و شکننده می سازند.

انسان در سن ۲۰ سالگی قوی ترین استخوانها را دارد. اگر به عنوان ورزش، وزنه های سنگین بردارید، با افزایش سن استخوان های محکمی خواهید داشت.

ولی با افزایش سن، فعالیت استئوکلاست ها( استخوان خوارها) بیشتر از استئوبلاست ها ( استخوانسازها) می شود و باعث کمبود کلسیم در استخوان می شود.

بعضی افراد به شدت دچار پوکی استخوان می شوند، طوری که با کوچکترین ضربه استخوانشان شکسته و عوارض ناشی از آن باعث مرگشان می شود.

معرض خطر ابتلاء به پوکی استخوان

لاغری، موهای بور، چشمان آبی، نوشیدن الکل، کشیدن سیگار، ورزش نکردن، خوردن گوشت به مقدار زیاد و در خانم ها یائسگی قبل ازسن ۵۲ سالگی.

جهت پیشگیری یا درمان پوکی استخوان توصیه می کنیم، وزنه های سنگی( ورزش) را بلند کنید ، زیرا این عمل، باعث افزایش تاثیر استئوبلاست ها در تقویت استخوان می شود.

داروهای بی فسفونات جلوی فعالیت استئوبلاست ها را گرفته، در نتیجه مانع خروج کلسیم از استخوان می شوند. اگر فقط استئوبلاست ها فعال باشند،کلسیم وارد استخوان شده و باقی می ماند.

داروی پوکی استخوان

” تزریق داخل وریدی دارویی به نام زولدرونیک اسید۱ با دوز بالا، استخوان ها را خیلی قوی و محکم می کند. همانطوریکه دریافت دارویFosamax به مدت یک سال و یا دریافت زولدرونیک اسید با دوز پائین، برای ۴ بار در سال همین اثر را دارند.”

زولدرونیک اسید از گروه داروهایی است که بی فسفونات نام دارند و به تقویت استخوان ها کمک می کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس