آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان جدید پوکی استخوان

osteoHeader3

استخوانهای بدن دائماً در حال تغییر هستند. هر روزه، سلول های استخوانی بنام استئوبلاست ها2، كلسیم را به داخل استخوان حمل كرده و باعث قوی شدن آنها می شوند. سلول های استخوانی دیگری بنام استئوكلاست ها3، باعث خروج كلسیم از استخوان شده و آنها را ضعیف و شكننده می سازند.

انسان در سن 20 سالگی قوی ترین استخوانها را دارد. اگر به عنوان ورزش، وزنه های سنگین بردارید، با افزایش سن استخوان های محكمی خواهید داشت.

ولی با افزایش سن، فعالیت استئوكلاست ها( استخوان خوارها) بیشتر از استئوبلاست ها ( استخوانسازها) می شود و باعث كمبود كلسیم در استخوان می شود.

بعضی افراد به شدت دچار پوكی استخوان می شوند، طوری كه با كوچكترین ضربه استخوانشان شكسته و عوارض ناشی از آن باعث مرگشان می شود.

معرض خطر ابتلاء به پوكی استخوان

لاغری، موهای بور، چشمان آبی، نوشیدن الكل، كشیدن سیگار، ورزش نكردن، خوردن گوشت به مقدار زیاد و در خانم ها یائسگی قبل ازسن 52 سالگی.

جهت پیشگیری یا درمان پوكی استخوان توصیه می كنیم، وزنه های سنگی( ورزش) را بلند كنید ، زیرا این عمل، باعث افزایش تاثیر استئوبلاست ها در تقویت استخوان می شود.

داروهای بی فسفونات جلوی فعالیت استئوبلاست ها را گرفته، در نتیجه مانع خروج كلسیم از استخوان می شوند. اگر فقط استئوبلاست ها فعال باشند،كلسیم وارد استخوان شده و باقی می ماند.

داروی پوکی استخوان

” تزریق داخل وریدی دارویی به نام زولدرونیك اسید1 با دوز بالا، استخوان ها را خیلی قوی و محكم می كند. همانطوریكه دریافت دارویFosamax به مدت یك سال و یا دریافت زولدرونیك اسید با دوز پائین، برای 4 بار در سال همین اثر را دارند.”

زولدرونیك اسید از گروه داروهایی است كه بی فسفونات نام دارند و به تقویت استخوان ها كمك می كنند.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان