آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان بیماری های اطفال با طب سوزنی

طب سوزنی کوکان

طب سوزنی کودکان یک مسئله مهم برای والدین است، به ویژه افرادی که خود تجربه طب سوزنی را داشته و از آن بهره مند شده‌اند. آنها معمولاً علاقه‌مندند که بیماری‌های کودکان خود نیز با استفاده از این روش کم عارضه و بازده، درمان شود. این روش درمانی در کودکان نیز مانند افراد بزرگسال قابل اجراست، با این تفاوت که هرگز نباید در سوزن زدن از جبر و خشونت استفاده شود. بلکه در تمامی مراحل اکوپانکچر کودکان، باید با مهربانی و ایجاد فضای اطمینان‌بخش برای کودکان، اقدام به طب سوزنی شود. به دلیل ترس اطفال از سوزن و درد ناشی از آن، آنها را با همراهی و کمک والدین و در کنار بیماران بزرگتر تحت درمان‌های طب سوزنی قرار می‌دهیم. البته بهتر است در درمان آنها بیشتر از طب فشاری و یا استفاده از لیزر اکوپانکچر بهره گرفت.

روشهای درمان بیماری های کودکان با طب سوزنی

در طب سوزنی و سنتی چین برای درمان اطفال از روشهای مختلفی استفاده می شود که به شرح ذیل می باشند. این روشها بیشتر در راستای جلوگیری از بکار گیری سوزن بوده تا ترس بی مورد ایجاد نشود.

۱- ماساژ نقاط بوسیله پزشک و یا مادر

بعد از تشخیص در مرحله اول درمان نقاطی روی بدن کودک بوسیله پزشک ماساژ داده می شود تا مادر آن نقاط را یاد گرفته و در منزل ادامه دهد. مزیت این روش آن است که ترس در کودک ایجاد نمی گردد و مادر نیز به اطلاعات خوبی دست پیدا می کند. ماساژ هر نقطه معمولا ۱۰-۲۰ ثانیه طول می کشد و کل درمان شاید در کمتر از ۵ دقیقه تمام شود . ماساژها در هنگام خواب نیز قابل اجرا می باشد.

۲- دانه گذاری:

در این روش پزشک طبق تشخیص خود نقاطی را روی بدن بیمار دانه گذاری می کند (چند دانه گیاهی می چسباند). به مادر بیمار دستور ماساژ آن نقاط روز چند با و هر بار چند دقیقه داده می شود. این روش نیز بسیار عالی، بی درد و آسان می باشد.

۳- بادکش کردن :

بعد از تشخیص بیماری نقاطی روی بدن کودک بوسیله پزشک بادکش می گردد . بادکش سبب تحریک عصب ها و افزایش خونرسانی موضعی می گردد. گاهی موضع بادکش ممکن است کبود نیز شود.

این روش معمولا در قالب بازی برای کودک انجام می شود و اطفال آن را به راحتی تحمل می کنند.

۴- استفاده از دستگاه ه الکتروپانچر.

الکترو اکوپانکچر یکی از روش‌های درمانی طب سوزنی است که در آن نقاط طب سوزنی با استفاده از یک دستگاه الکتریکی که برق بسیار خفیف را به پوست منتقل می‌کند، تحریک می‌شوند. این دستگاه‌ها معمولاً دارای تنظیماتی برای استفاده در کودکان هستند. در طی این درمان، کودکان معمولاً هیچ حسی ندارند. در صورتی که ناراحتی ایجاد شود، می‌توان شدت خروجی دستگاه را کاهش داد. یکی از مزایای این روش این است که هر نقطه را می‌توان در عرض چند لحظه تحریک کرد و درمان کلی نیز معمولاً چند دقیقه طول نمی‌کشد.

۵- استفاده از لیزرهای کم توان:

استفاده از لیزر‌های کم توان در روش‌های درمانی طب سوزنی، از چند دهه قبل مورد استفاده قرار گرفته و در درمان اطفال، به دلیل کاملاً بی‌درد بودن، بسیار محبوب شده است. این روش به عنوان یک روش درمانی بسیار عالی برای کودکان شناخته می‌شود.

در صورتی که اطفال به روش‌های گفته شده پاسخ ندهند (که تعداد آنها بسیار کم است)، در صورت لزوم می‌توان از سوزن‌های طب سوزنی برای تحریک نقاط مورد نیاز استفاده کرد. سوزن‌های مورد استفاده برای اطفال معمولاً بسیار کوچک، نازک و صیقلی هستند و ممکن است درد بسیار کمی ایجاد کنند. با کاهش اندازه سوزن و افزایش سرعت ورود آن به بدن، می‌توان درد را کاهش داد. در اطفال زیر ۳-۵ سال، توصیه می‌شود که سوزن‌ها فوراً خارج شوند تا از احتمال اسیب بافتی به دلیل حرکات بدنی جلوگیری شود. در اطفال بزرگتر، می‌توان به‌طور مشابه با بزرگسالان عمل کرد. یکی از مزایای استفاده از سوزن، این است که اثرات آن بر بدن بیمار به مدت طولانی باقی می‌ماند و تعداد جلسات درمانی ممکن است کاهش یابد.

لازم به ذکر است که تمامی روش‌های یاد شده ممکن است برای هر بیماری مناسب نباشند و تصمیم نهایی درباره روش مناسب برای درمان بیمار، با پزشک متخصص است.

از سوزن های طب سوزنی نترسید!

برای اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید و مقاله مربوطه را حتما بخوانید.

سوزن های طب سوزنی و مشخصات آن

منبع: کلینیک طب سوزنی قزوین

مقالات مرتبط

آرتروز زانو و کمر

فهرست مطالب1 آرتروز چيست ?2 علل آرتروز چیست؟3 برای اطلاعات بیشتر بر روی  ادامه مطلب کلیک کنید آرتروز چيست ? آرتروز عبارت

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان