طب سوزنی کوکان

طب سوزنی کودکان، مسئله همیشگی برای مادران و پدران است و خصوصا افرادی که در یک دوره طب سوزنی شرکت نموده و درمان شده اند، معمولا علاقمند هستند بیماری های کودک شان هم با این روش کم عارضه و پربازده صورت گیرد.
این روش درمانی در کودکان نیز مانند افراد بزرگسال قابل اجراست با این تفاوت که هرگز نباید در سوزن زدن، جبر و خشونتی باشد. بلکه در تمامی مراحل اکوپانکچر کودکان، باید با مهربانی و به وجود آموردن فضای اطمینان بخش برای کودک، اقدام به طب سوزنی نمود.
از آنجایی که همیشه اطفال از سوزن و درد ناشی از فرو بردن آن ترس دارند، آنها را با همراهی و کمک پدر و مادر و در کنار بیماران بزرگتر تحت درمانهای طب سوزنی قرار می دهیم، البته بهتر است بیشتر از طب فشاری و یا استفاده از لیزر اکوپانکچر در معالجه آنها بهره برد.

روشهای درمان بیماری های کودکان با طب سوزنی

در طب سوزنی و سنتی چین برای درمان اطفال از روشهای مختلفی استفاده می شود که به شرح ذیل می باشند. این روشها بیشتر در راستای جلوگیری از بکار گیری سوزن بوده تا ترس بی مورد ایجاد نشود.

۱- ماساژ نقاط بوسیله پزشک و یا مادر

بعد از تشخیص در مرحله اول درمان نقاطی روی بدن کودک بوسیله پزشک ماساژ داده می شود تا مادر آن نقاط را یاد گرفته و در منزل ادامه دهد. مزیت این روش آن است که ترس در کودک ایجاد نمی گردد و مادر نیز به اطلاعات خوبی دست پیدا می کند. ماساژ هر نقطه معمولا ۱۰-۲۰ ثانیه طول می کشد و کل درمان شاید در کمتر از ۵ دقیقه تمام شود . ماساژها در هنگام خواب نیز قابل اجرا می باشد.

۲- دانه گذاری:

در این روش پزشک طبق تشخیص خود نقاطی را روی بدن بیمار دانه گذاری می کند (چند دانه گیاهی می چسباند). به مادر بیمار دستور ماساژ آن نقاط روز چند با و هر بار چند دقیقه داده می شود. این روش نیز بسیار عالی، بی درد و آسان می باشد.

۳- بادکش کردن :

بعد از تشخیص بیماری نقاطی روی بدن کودک بوسیله پزشک بادکش می گردد . بادکش سبب تحریک عصب ها و افزایش خونرسانی موضعی می گردد. گاهی موضع بادکش ممکن است کبود نیز شود.

این روش معمولا در قالب بازی برای کودک انجام می شود و اطفال آن را به راحتی تحمل می کنند.

۴- استفاده از دستگاه ه الکتروپانچر.

الکترو اکوپانکچر یکی دیگر از روشهای درمان طب سوزنی می باشد که در ان نقاط طب سوزنی با یک دستگاه که برق بسیار خفیف پوستی ایجاد می کند تحریک می گردد. این دستگاه ها معمولا درجه تنظیم برای کودکان را دارند. در طی درمان کودک معمولا چیزی حس نمی کند .در صورت ایجاد ناراحتی می توان شدت خروجی دستگاه را کم کرد. خوبی این روش آن است که هر نقطه را می توان در عرض چند لحظه تحریک کرد و کل در مان چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد.

۵- استفاده از لیزرهای کم توان:

لیزر های کم توان از چند ده پیش وارد روشهای درمان طب سوزنی شده اند و محبوبیت زیادی در درمان اطفال پیدا کرده اند , زیرا کاملا بی درد هستند. و یک روش درمانی بسیار عالی برای کودکان به حساب می آیند.

اطفالی که به روشهای گفته شده جواب نداده باشند (که تعداد آنها بسیار کم است) درصورت لزوم از سوزنهای طب سوزنی در تحریک نقاط آنها استفاده می گردد. سوزنهای اطفال معمولا بسیار کوچک, نازک و صیقلی می باشند و شاید درد بسیار ناچیزی ایجاد کنند البته با کاهش سایز سوزن و افزایش سرعت ورود آن به بدن، این درد می تواند باز هم تقلیل یابد. در اطفال کمتر ۳-۵ سال توصیه می شود که بلافاصله سوزن ها را خارج کنند تا کودک با حرکات بدنی خود سبب اسیب بافتی نگردد. در اطفال بزرگتر می توان مشابه بزرگسالان اقدام گردد. خوبی سوزن آن است که اثرات آن دراز مدت در بدن بیمار می ماند و دفعات درمان می تواند کاهش یابد.

نا گفته نماند که تمام روشهای یاد شده در هر بیماری صدق نمی کند و پزشک متخصص باید تصمیم بگیرد که چه روشی برای بیمار شما بهتر است.

از سوزن های طب سوزنی نترسید!

برای اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید و مقاله مربوطه را حتما بخوانید.

سوزن های طب سوزنی و مشخصات آن

منبع: کلینیک طب سوزنی قزوین

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس