درمان برای پا درد

post_image

ما طورى از پاهای‏مان کار می ‏کشیم که انگار فردایى نیست. بنابراین در پایان یک روز طولانى، که پای ‏تان درد می ‏کند، چه کار مى ‏توانید انجام دهید؟ شما نمی توانید آن‏ها را دور بیندازید و یک جفت دیگر بخرید. پس باید به فکر درمان آن باشید برای درمان بدون جراحی پا درد روش های زیر وجود دارد.

۱- پاها را بالا نگه دارید.

بهترین کارى که می ‏توانید انجام دهید این است که هنگامى که به خانه رسیدید روى صندلى بنشینید، پاها را بالا ببرید، انگشتان پا را حرکت دهید تا خون در آن جریان یابد؛ بنابراین پا را ۴۵ درجه نسبت به بدن بالا ببرید و بیست دقیقه استراحت کنید.

۲- پای‏تان را در آب غوطه ‏ور کنید.

بهترین راه براى بر طرف کردن پا درد، غوطه ‏ور کردن آن در آب گرم حاوى نمک است، سپس با آب سرد و تمیز پا را بشویید و آن را خشک کنید و ژل و کرم مرطوب کننده به آن بمالید.

۳- از آب سرد و گرم به ترتیب استفاده کنید.

در لبه وان حمام بنشینید و پاها را در زیر آب روان براى چندین دقیقه نگه داریدبه ترتیب یک دقیقه زیر آب سرد و یک دقیقه زیر آب گرم و آخرین بار زیر آب سرد نگه دارید. این حمام گرفتن با آب سرد و گرم، کل سیستم بدن شما را سرحال مى‏کند. اما اگر مبتلا به دیابت یا گردش خون مختل هستید، این کار را نکنید.

۴- چاى دم کنید.

اگر شما هیچ گونه اسانسى ندارید، می توانید چاى بابونه یا نعناع درست کنید. چهار کیسه چایى را در دو فنجان آب داغ بریزید. به دم کرده، یک گالون آب داغ اضافه کنید؛ طبق دستور بالا پا را در آن قرار دهید و بعد از آن به ترتیب از آب داغ و آب سرد براى شستشو استفاده کنید.

۵- دردها را با ماساژ از بین ببرید.

یک کار بسیار خوب و عالى این است که برای پا درد شخصى پاهاى ‏تان را با روغن بچه ماساژ دهد. اگر چنین شخصى را پیدا نکردید، کار را به دست‏هاى خودتان بسپارید. قبل و یا در حین قرار دادن پاها در آب، یک مقدار ماساژ بدهید. انگشتان پا را به
آرامى فشار دهید. سپس با حرکت دایره ‏اى شکل زیر پاها را فشار دهید. یک حرکت مؤثر دیگر کشاندن انگشت شست دست بر روى قوس پاها، با قدرت هر چه بیشتر است.

۶- یخ درمانى کنید.

یک راه دیگر براى احیاى پا درد، پیچیدن چند قطعه یخ در داخل حوله و سپس مالیدن آن به مدت چند دقیقه بر روى پا مى‏باشد. یخ التهاب را کاهش مى‏دهد و بی ‏حس کننده موضعى ملایمى است. سپس پاها را خشک کنید و ادکلن، الکل و سرکه را روى آن بمالید؛ این مواد داراى اثرات خنک کننده و خشک کننده هستند.

۷- ورزش کنید.

منظور ورزش‏هاى هوازى یا دیگر فعالیت‏هاى سنگین نیست؛ اما بسیارى از پزشکان توصیه مى‏کنند که براى تسکین پا درد و بهبود گردش خون، عضلات پا و ساق را حرکت دهید.
اگر در طول روز، پا درد دارید، همانند دست‏ها، تکان مناسبى به آنها بدهید. هر بار یک پا را تکان دهید، سپس استراحت کنید و انگشتان پا را بالا و پایین ببرید.
اگر مجبورید در طول روز ساعات متمادى بایستید، هر وقت که می ‏توانید راه بروید، طرز ایستادن‏ تان را عوض کنید و یک پا را بر روى چهارپایه تکیه دهید یا گه گاه قدم بزنید. اگر امکان دارد، بر روى بالشتک پلاستیکى ابرى یا قالى بایستید.
براى از بین رفتن پا درد، کفش‏ها را درآورید. روى صندلى بنشینید و پاها را به طرف جلو کشش دهید. ده بار پا را از مچ پا به یک طرف و سپس به طرف دیگر، دایره‏ وار بچرخانید. انگشتان پا را تا آنجا که مى ‏توانید به پایین و سپس به طرف بالا بکشید و ده بار تکرار کنید. حالا انگشتان را با دست بگیرید و بالا و پایین ببرید.
براى یک ماساژ کوچک مناسب، کفش را درآورید و هر پا را به دور توپ تنیس یا یک غلطک خمیر به مدت یک یا دو دقیقه بچرخانید.
چند مداد را کف زمین پخش کنید و با انگشتان پا آن‏ها را بردارید.
مقدارى لوبیاى خشک را داخل دمپایى راحتى خود بریزید و آن را بپوشانید و چندین بار در اتاق راه بروید. این کار، یک ماساژ کامل براى کف پا مى‏باشد.

۸- کف پاها را نجات دهید.

براى جلوگیرى از پا درد، از کفش‏هاى داراى کفى محکم و ضربه‏ گیر استفاده کنید. اجازه ندهید کفى کفش فرسوده یا نازک شود، زیرا کارى را که از آن انتظار می رود، انجام نخواهد داد. کفش‏هاى زنانه با کفی ‏هاى نازک و جلوى نوک تیز و پاشنه بلند، کفش‏هاى کلاسیک بسیار بدى هستند. اگر می ‏خواهید سر کار بروید و یا از سر کار برگردید از کفش‏هاى ورزشى یا پیاده ‏روى استفاده کنید.

۹- ارتفاع پاشنه کفش را تغییر دهید.

پوشیدن کفش پاشنه بلند، عضلات پشت ساق پا را سفت مى‏کند و آن هم باعث پا درد مى شود. بنابراین تغییر کفش‏هاى پاشنه بلند به پاشنه کوتاه در طول روز یک فکر بسیار خوب است.

۱۰- از کفى داخل کفش استفاده کنید.

کفش پاشنه بلند داراى مضرات دیگرى هم هست. در هنگام راه رفتن، پاها را به طرف جلو می ‏کشاند و باعث فشار بیشترى بر پا مى‏شود. براى جلوگیرى پا درد و قرار گرفتن درست پاها در داخل کفش از نیم کفى در کفش استفاده کنید. مطمئن شوید که این کفی ها را هنگام خرید کفش جدید به مغازه ببرید.

۱۱- به کفش‏ها کشش دهید.

وقتى که کفى را به کفش اضافه کردید مطمئن شوید که کفش، جلوى پا را نمى ‏زند. اگر کفش تنگ است، شاید براى جا گرفتن کفى به کشیدن کفش، براى جا باز کردن، نیاز باشد. یک جوراب را با شن پر کنید و آن را داخل کفش بگذارید و کفش را با حوله مرطوب بپوشانید؛ بگذارید تا ۲۴ ساعت خشک شود. در صورت لزوم یک یا دو بار این کار را تکرار کنید.

۱۲- از طب سوزنی استفاده کنید.

وقتی شما دچار پا درد شدید یک راه بدون خطر برای درمان آن وجود دارد و آن درمان با طب سوزنی می باشد. به متخصص مراجعه کنید پا درد خود را برای او شرح دهید تا او در صورت نیاز شما را با طب سوزنی درمان کند.

درمان های بدون جراحی پا درد در کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید انجام می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *