آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان برای پا درد

ما طورى از پاهای‏مان كار می ‏كشیم كه انگار فردایى نیست. بنابراین در پایان یك روز طولانى، كه پای ‏تان درد می ‏كند، چه كار مى ‏توانید انجام دهید؟ شما نمی توانید آن‏ها را دور بیندازید و یك جفت دیگر بخرید. پس باید به فکر درمان آن باشید برای درمان بدون جراحی پا درد روش های زیر وجود دارد.

1- پاها را بالا نگه دارید.

بهترین كارى كه می ‏توانید انجام دهید این است كه هنگامى كه به خانه رسیدید روى صندلى بنشینید، پاها را بالا ببرید، انگشتان پا را حركت دهید تا خون در آن جریان یابد؛ بنابراین پا را 45 درجه نسبت به بدن بالا ببرید و بیست دقیقه استراحت كنید.

2- پای‏تان را در آب غوطه ‏ور كنید.

بهترین راه براى بر طرف كردن پا درد، غوطه ‏ور كردن آن در آب گرم حاوى نمك است، سپس با آب سرد و تمیز پا را بشویید و آن را خشك كنید و ژل و كرم مرطوب كننده به آن بمالید.

3- از آب سرد و گرم به ترتیب استفاده كنید.

در لبه وان حمام بنشینید و پاها را در زیر آب روان براى چندین دقیقه نگه داریدبه ترتیب یك دقیقه زیر آب سرد و یك دقیقه زیر آب گرم و آخرین بار زیر آب سرد نگه دارید. این حمام گرفتن با آب سرد و گرم، كل سیستم بدن شما را سرحال مى‏كند. اما اگر مبتلا به دیابت یا گردش خون مختل هستید، این كار را نكنید.

4- چاى دم كنید.

اگر شما هیچ گونه اسانسى ندارید، می توانید چاى بابونه یا نعناع درست كنید. چهار كیسه چایى را در دو فنجان آب داغ بریزید. به دم كرده، یك گالون آب داغ اضافه كنید؛ طبق دستور بالا پا را در آن قرار دهید و بعد از آن به ترتیب از آب داغ و آب سرد براى شستشو استفاده كنید.

5- دردها را با ماساژ از بین ببرید.

یك كار بسیار خوب و عالى این است كه برای پا درد شخصى پاهاى ‏تان را با روغن بچه ماساژ دهد. اگر چنین شخصى را پیدا نكردید، كار را به دست‏هاى خودتان بسپارید. قبل و یا در حین قرار دادن پاها در آب، یك مقدار ماساژ بدهید. انگشتان پا را به
آرامى فشار دهید. سپس با حركت دایره ‏اى شكل زیر پاها را فشار دهید. یك حركت مؤثر دیگر كشاندن انگشت شست دست بر روى قوس پاها، با قدرت هر چه بیشتر است.

6- یخ درمانى كنید.

یك راه دیگر براى احیاى پا درد، پیچیدن چند قطعه یخ در داخل حوله و سپس مالیدن آن به مدت چند دقیقه بر روى پا مى‏باشد. یخ التهاب را كاهش مى‏دهد و بی ‏حس كننده موضعى ملایمى است. سپس پاها را خشك كنید و ادكلن، الكل و سركه را روى آن بمالید؛ این مواد داراى اثرات خنك كننده و خشك كننده هستند.

7- ورزش كنید.

منظور ورزش‏هاى هوازى یا دیگر فعالیت‏هاى سنگین نیست؛ اما بسیارى از پزشكان توصیه مى‏كنند كه براى تسكین پا درد و بهبود گردش خون، عضلات پا و ساق را حركت دهید.
اگر در طول روز، پا درد دارید، همانند دست‏ها، تكان مناسبى به آنها بدهید. هر بار یك پا را تكان دهید، سپس استراحت كنید و انگشتان پا را بالا و پایین ببرید.
اگر مجبورید در طول روز ساعات متمادى بایستید، هر وقت كه می ‏توانید راه بروید، طرز ایستادن‏ تان را عوض كنید و یك پا را بر روى چهارپایه تكیه دهید یا گه گاه قدم بزنید. اگر امكان دارد، بر روى بالشتك پلاستیكى ابرى یا قالى بایستید.
براى از بین رفتن پا درد، كفش‏ها را درآورید. روى صندلى بنشینید و پاها را به طرف جلو كشش دهید. ده بار پا را از مچ پا به یك طرف و سپس به طرف دیگر، دایره‏ وار بچرخانید. انگشتان پا را تا آنجا كه مى ‏توانید به پایین و سپس به طرف بالا بكشید و ده بار تكرار كنید. حالا انگشتان را با دست بگیرید و بالا و پایین ببرید.
براى یك ماساژ كوچك مناسب، كفش را درآورید و هر پا را به دور توپ تنیس یا یك غلطك خمیر به مدت یك یا دو دقیقه بچرخانید.
چند مداد را كف زمین پخش كنید و با انگشتان پا آن‏ها را بردارید.
مقدارى لوبیاى خشك را داخل دمپایى راحتى خود بریزید و آن را بپوشانید و چندین بار در اتاق راه بروید. این كار، یك ماساژ كامل براى كف پا مى‏باشد.

8- كف پاها را نجات دهید.

براى جلوگیرى از پا درد، از كفش‏هاى داراى كفى محكم و ضربه‏ گیر استفاده كنید. اجازه ندهید كفى كفش فرسوده یا نازك شود، زیرا كارى را كه از آن انتظار می رود، انجام نخواهد داد. كفش‏هاى زنانه با كفی ‏هاى نازك و جلوى نوك تیز و پاشنه بلند، كفش‏هاى كلاسیك بسیار بدى هستند. اگر می ‏خواهید سر كار بروید و یا از سر كار برگردید از كفش‏هاى ورزشى یا پیاده ‏روى استفاده كنید.

9- ارتفاع پاشنه كفش را تغییر دهید.

پوشیدن كفش پاشنه بلند، عضلات پشت ساق پا را سفت مى‏كند و آن هم باعث پا درد مى شود. بنابراین تغییر كفش‏هاى پاشنه بلند به پاشنه كوتاه در طول روز یك فكر بسیار خوب است.

10- از كفى داخل كفش استفاده كنید.

كفش پاشنه بلند داراى مضرات دیگرى هم هست. در هنگام راه رفتن، پاها را به طرف جلو می ‏كشاند و باعث فشار بیشترى بر پا مى‏شود. براى جلوگیرى پا درد و قرار گرفتن درست پاها در داخل كفش از نیم كفى در كفش استفاده كنید. مطمئن شوید كه این كفی ها را هنگام خرید كفش جدید به مغازه ببرید.

11- به كفش‏ها كشش دهید.

وقتى كه كفى را به كفش اضافه كردید مطمئن شوید كه كفش، جلوى پا را نمى ‏زند. اگر كفش تنگ است، شاید براى جا گرفتن كفى به كشیدن كفش، براى جا باز كردن، نیاز باشد. یك جوراب را با شن پر كنید و آن را داخل كفش بگذارید و كفش را با حوله مرطوب بپوشانید؛ بگذارید تا 24 ساعت خشك شود. در صورت لزوم یك یا دو بار این كار را تكرار كنید.

12- از طب سوزنی استفاده کنید.

وقتی شما دچار پا درد شدید یک راه بدون خطر برای درمان آن وجود دارد و آن درمان با طب سوزنی می باشد. به متخصص مراجعه کنید پا درد خود را برای او شرح دهید تا او در صورت نیاز شما را با طب سوزنی درمان کند.

درمان های بدون جراحی پا درد در کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید انجام می شود.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان