آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان بدون جراحی دیسک کمر

یکی از دلایل کمر درد می تواند فتق دیسک کمر باشد . فتق دیسک کمر، کمر دردی است که به سمت پاها منتشر می شود و می تواند انجام فعالیت های روزانه را سخت و حتی غیر ممکن سازد.

ستون فقرات شما از استخوان هایی (ورتبرا) تشکیل شده است که شامل صفحات بیضی شکل کارتیلاژ یا دیسک هستند که دارای یک لایه خارجی سخت و محکم (انولوس) و لایه داخلی نرم (نوکلئوس) می باشند.

وقتی فتق دیسک کمر رخ می دهد بخشی از نوکلئوس از درون شکافی در آنولوس وارد کانال ستون فقرات می شود. این امر می تواند سبب آسیب به عصب و در نتیجه ایجاد درد، بی حسی و ضعف در کمر، پا یا بازو شود. فتق دیسک کمر معمولا با درمان های طبی بهبود  می یابد و نیازی به عمل جراحی ندارد.

ممکن است حتی بدون آنکه  متوجه باشید  مبتلا به فتق دیسک کمر باشید. گاهی در عکس برداری از ستون فقرات افرادی که هیچ نشانه ای از مشکلات دیسک نداشته باشند فتق یا دیسک تشخیص داده می شود. اما در بعضی از موارد هم فتق با درد و نشانه هایی همراه است.

علائم دیسک کمر

مهم ترین نشانه های دیسک کمر عبارتند از:

  • درد تیز و منتشر شونده و مداوم که گاهی اوقات با بی حسی و لرزش همراه است که از پایین کمر شروع شده و به سمت پایین پاها پیش می رود.
  • درد ، ضعف و بی حسی در کمر، پا، گردن، شانه، قفسه سینه و بازو
  • درد پایین کمر یا پا که با نشستن، سرفه و عطسه وخیم تر می شود.

درمان بدون جراحی دیسک کمر

فیزیوتراپی دیسک کمر

فیزیوتراپیست برای کاهش درد می تواند از گرما و سرما، کشش، اولتراسوند یا محرک الکتریکی استفاده کند. همچنین حالت ها و ورزش مناسب برای کاهش درد را به شما نشان می دهد. با بهتر شدن درد، فیزیوتراپیست برنامه های توانبخشی را برای تقویت و استحکام ستون فقرات شروع می کند که می توانند کمر درد شما را بهبود بخشند.

طب سوزنی در درمان دیسک کمر

مطالعات نشان داده اند که طب سوزنی می تواند به صورت کوتاه مدت درد کمر را بهتر کند. طب سوزنی یک روش درمانی سنتی چینی است که در آن سوزن های نازکی در نواحی ای که تصور می شود با اعضا یا سیستم های بدن در ارتباط هستند،  وارد پوست می شوند.

ماساژ درمانی دیسک کمر

ماساژ می تواند در درمان بیماران مبتلا به دیسک کمر مفید باشد.

مانیپولاسیون ستون فقرات در درمان دیسک کمر

فن ماساژ و جابجایی ستون فقرات در بهبود کمردردهای حاد و دیسک کمر تا حدی موثر است اما در کمردردهای مزمن خیلی مفید نیست. این روش برای کسانی که سیاتیک دارند مناسب نیست پس قبل از استفاده از این روش با پزشک خود مشورت کنید.

یوگا در درمان دیسک کمر

تکنیک های تنفس صحیح و حالات بدن در یوگا و آرامش عمیق ناشی از آن ممکن است عملکرد کمر و علائم و درد را درافراد مبتلا به دیسک کمر تا حدی کاهش دهد. با این حال بعضی از حرکات یوگا می تواند علائم را بدتر کند پس از حرکت هایی که سبب درد شما می شوند بپرهیزید.

منبع: پزشک شما

مقالات مرتبط

شکستگی لگن

لگن یک ساختار در اندام‌های ادراری و تناسلی است که در صورت شکستن، می‌تواند به این اندام‌ها آسیب برساند. شکستگی

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان