post_image

آرتریت روماتوئید (التهاب مفاصل) یک بیماری خود ایمنی است که باعث التهاب در مفاصل می شود . همه مفصل ها می توانند در این بیماری در گیر شوند اما مفصل های انگشتان دستها وپا ها بیشتر گرفتار می شوند و معمولا دچار درد و سفتی صبحگاهی می گردند . درمان این وضعیت در طب غربی  استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل داروی بروفن می باشد. با این حال عوارض جانبی بروفن بسیار زیادی می باشد. در سالهای اخیر بیماران برای رهایی از درد مزمن ناشی از آرتریت به طور افزاینده ای به طب سوزنی روی آورده اند. در تحقیقی که توسط کالج آمریکایی روماتولژی انجام شده است نشان داده شده که تنها ۵ تا ۱۰ جلسه طب سوزنی می تواند علایم ناتوان کننده آرتریت روماتوئید را کاهش داده و اثرات آن بعد از یک ماه نیز باقی می ماند.
تحقیقی که در نوامبر ۲۰۰۶ در منتشر شد تاثیر طب سوزنی را در درمان آرتریت مورد بررسی قرار داد.
بین جولای ۲۰۰۱ تا جولای ۲۰۰۴ تعداد ۳۵۵۳ بیمار به سه گروه تقسیم شدند. ۳۲۲ نفر بلافاصله ۱۵ جلسه طب سوزنی را در سه ماه اول تحقیق دریافت کردند. ۳۱۰ نفر در گروه کنترل در سه ماه اول طب سوزنی دریافت نکردند. ۲۹۲۱ نفر شامل کسانی که به انتخاب تصادفی رضایت ندادند هم مانند گروه اول طب سوزنی دریافت کردند. هر بیمار به مدت شش ماه تحت نظر بود و گروه کنترل در مدت سه ماه دوم تحقیق طب سوزنی دریافت نمود. بعد از سه و شش ماه میزان بهبودی آرتریت و همچنین کیفیت زندگی این بیماران اندازه گرفته شد.
بیمارانی که علاوه بر درمانهای رایج با طب سوزنی هم درمان شدند نسبت به آنهایی که فقط درمانهای رایج دریافت کردند بهبود قابل ملاحظه ای نشان دادند. بعلاوه بیماران گروه کنترل که بعد از سه ماه طب سوزنی دریافت کردند مانند گروه دیگر بهبود پیدا کردند

منبع: دکتر همت خواه، وبلاگ طب سوزنی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*
کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید
آدرس کلینیک دیباجی: خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک ۱۷

آدرس کلینیک مطهری: خیابانَ ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد (افتخار سابق)،پلاک ۳۴، طبقه همکف

-Tagged with:  
Share →
آدرس کلینیک دیباجی:

تهران،خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف


طراحی سایت و سئو