آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان التهاب مفاصل با طب سوزنی

آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که باعث التهاب در مفاصل می‌شود. این بیماری می‌تواند همه مفاصل را درگیر کند، اما مفاصل انگشتان دست و پاها بیشترین آسیب را می‌بینند و معمولاً با درد و سفتی صبحگاهی همراه هستند. در طب غربی، درمان این وضعیت اغلب شامل استفاده از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند بروفن می‌باشد. با این حال، بروفن ممکن است عوارض جانبی زیادی داشته باشد.

در سال‌های اخیر، بیماران برای کاهش درد مزمن ناشی از آرتریت، به طور فزاینده‌ای به طب سوزنی روی آورده‌اند. یک تحقیق انجام شده توسط کالج آمریکایی روماتولوژی نشان داده است که تنها ۵ تا ۱۰ جلسه طب سوزنی می‌تواند علایم ناتوان‌کننده آرتریت روماتوئید را کاهش داده و اثرات آن بعد از یک ماه نیز باقی می‌ماند. تحقیقی که در نوامبر 2006 منتشر شد، تأثیر طب سوزنی را در درمان آرتریت مورد بررسی قرار داد.

در یک تحقیق انجام شده بین جولای 2001 تا جولای 2004، تعداد 3553 بیمار به سه گروه تقسیم شدند. 322 نفر از این بیماران بلافاصله 15 جلسه طب سوزنی را در سه ماه اول تحقیق دریافت کردند. 310 نفر در گروه کنترل در سه ماه اول تحقیق طب سوزنی دریافت نکردند. در نهایت، 2921 نفر شامل کسانی که به انتخاب تصادفی رضایت ندادند، همانند گروه اول، طب سوزنی دریافت کردند. هر بیمار به مدت شش ماه تحت نظر قرار گرفت و گروه کنترل در مدت سه ماه دوم تحقیق طب سوزنی دریافت کرد. بعد از سه و شش ماه، میزان بهبودی آرتریت و همچنین کیفیت زندگی این بیماران اندازه گرفته شد.

نتایج نشان داد که بیمارانی که علاوه بر درمان‌های رایج با طب سوزنی هم درمان شدند، نسبت به آنهایی که فقط درمان‌های رایج دریافت کردند، بهبود قابل ملاحظه‌ای نشان دادند. همچنین، بیماران گروه کنترل که بعد از سه ماه طب سوزنی دریافت کردند، همانند گروه دیگر بهبود پیدا کردند.

منبع: دکتر همت خواه، وبلاگ طب سوزنی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان