آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درد مچ و ساق پا

درد مچ پا می تواند به علت التهاب یکی از مفاصل مچ پا باشد، اما به طور معمول درد مچ پا ناشی از مشکل در رباط های مچ پا است.

علل شایع درد مچ پا عبارتند از :

 1. ضربه به مچ پا، یا پیچ خوردگی مچ پا
 2. التهاب ناشی از نقرس
 3. آرتروز یا استئوآرتریت
 4. آرتریت روماتوئید یا روماتیسم
 5. نقرس کاذب
 6. التهاب ناشی از بیماری پسوریازیس
 7. سندرم رایتر
 8. عفونت مفاصل مچ پا

مراقبت های خانگی درد مچ پا:

– به درد مچ پا اهمیت دهید. در قدم اول می بایست به مفصل دردناک استراحت داده شود، لذا آن را حرکت ندهید.

– گاهی برای آسیب ندیدن مچ پا در اثر حرکت یا ایستادن، لازم است آن را آتل گرفت.

– در صورت وجود التهاب در مچ پا، دستور دارویی پزشک معالجتان را به دقت مراعات کنید.

– با کاهش درد مچ پا به تدریج فعالیت های خود را آغاز کنید.

– ورزش های مچ پا را روزی چند بار انجام دهید تا به آمادگی قبلی برسید.

لازم است مچ پای شما دوباره ورزیده شود. حرکات کششی روی مچ پا برای این منظور مناسب است. به تدریج می توانید پیاده روی را آغاز کنید. توجه داشته باشید که از وارد آوردن فشار زیاد در ابتدای دوره بهبودی به مچ پا خودداری کنید

درد ساق پا:

دردهای ساق پا معمولاً آرام و بدون ناراحتی است، اما وقتی درد ایجاد می‌شود، بسیار گرفتارکننده است. این درد می‌تواند از عوامل مختلفی نشأت بگیرد.

آسیب حاد یا طولانی‌مدت ساق پا می‌تواند باعث احساس ساطوری شدن آن شود. انجام فعالیت‌هایی مانند بالا و پایین رفتن از نردبان یا پیچ خوردن پا در هنگام ورزش، می‌تواند منجر به کشیدگی یا پارگی ماهیچه یا زردپی ساق پا شود.

درد ساق پا ربطی به پیری ندارد و معمولاً درد ماهیچه‌های ساق پا ناشی از مشکلات گردش خون است. درد ناگهانی آنها در هنگام فعالیت، مثلاً هنگام راه رفتن، معمولاً نشانه نارسایی سرخرگی است؛ به این معنی که سرخرگ‌ها قادر به تامین خون و اکسیژن مورد نیاز این ماهیچه‌ها نیستند. این حالت معمولاً در تصلب شرایین (سخت شدن سرخرگ‌ها) رخ می‌دهد.

از طرف دیگر، درد و ورم ساق پا در هنگام استراحت، نشانه نارسایی سیاهرگی است. در این مورد، خون از ماهیچه‌های آن نمی‌تواند خارج شود و تجمع آن، درد ایجاد می‌کند.

نارسایی سرخرگی شایع‌تر است و معمولاً به شکل لنگیدن متناوب خود را نشان می‌دهد. این درد خیلی سریع شروع می‌شود و پس از فعالیت به دنبال آن، به سرعت بهبود می‌یابد.

لنگیدن متناوب را مثل سکته قلبی در پاها بدانید. اگر جریان خون آن متوقف شود، نیاز ماهیچه به خون برآورده نمی‌شود و سکته روی می‌‌دهد. با استراحت فوری، خون کافی به ماهیچه می‌رسد و درد از بین می‌رود.

استراحت، گذاشتن متناوب یخ در طول روز بر روی آن، بستن با بند کشسان، و گذاشتن بالش در زیر پا بهترین کار برای تسکین درد ساق پا است

لنگیدن متناوب نسبتاً خوش‌خیم و قابل درمان است، ولی افراد مبتلا به نارسایی پیشرفته سرخرگی دچار درد در هنگام استراحت نیز می‌شوند. در این حالت، جریان خون طوری کاهش یافته است که درد در هنگام استراحت و خواب نیز روی می‌دهد. در بدترین حالت، زخم‌های دردناک و دیر التیام یا قانقاریا نیز دیده می‌شود.

برگشت خون در اثر نارسایی سیاهرگی ممکن است به التهاب سیاهرگ و لخته شدن خون در آن منجر شود. انواع سطحی آن که به‌صورت رگ واریسی قرمز و حساس در زیر پوست دیده می‌شود، زیاد نگران کننده نیست. ولی انواع عمقی، درد بیشتری پیدا می‌کند و بیشتر خطر کنده شدن لخته و رفتن آن به جاهای دیگر بدن دارد.

هر دوی این حالات حساسیت، زق‌زق کردن و سنگینی در پا ایجاد می‌کنند.

درمان درد ساق پا:

اگر با درد ساق پا یا درد راه رفتن مواجه هستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. در اینجا، توصیه‌هایی برای کاهش درد ساق پا آورده شده است.

 • رعایت استراحت و گذاشتن متناوب یخ بر روی ساق پا، بستن با بند کشسان و گذاشتن بالش زیر پا، بهترین کار برای تسکین درد ساق پا است. استراحت مطلق و بلند کردن پا به کاهش ورم و سنگینی همراه با واریس کمک می‌کند.
 • مصرف داروهای ضدالتهابی مثل آسپیرین و بروفن، درد و ورم ناشی از آسیب‌دیدگی یا واریس ساق را کاهش می‌دهند.
 • پیاده‌روی کنید. گرچه راه‌رفتن باعث لنگیدن متناوب می‌شود، پیاده‌روی اولین قدم در درمان آن است. باید تا آنجا که تحمل درد را دارید راه بروید و آنگاه بایستید. هر روز کمی بیشتر و مسافت طولانی‌تری راه بروید. ناراحتی به‌تدریج کاهش خواهد یافت.

افراد مبتلا به لنگیدن متناوب باید سعی کنند که از سیگار دوری کنند، زیرا سیگار باعث سختی سرخرگ می‌شود و جریان خون را کاهش می‌دهد.

 • استفاده از گرما: قرار دادن یک بالشتک گرم (نه داغ) زیر پا می‌تواند به کاهش درد واریس‌های سطحی کمک کند. اما باید مراقب باشید که گرما برای آسیب‌دیدگی تازه استفاده نشود، زیرا ممکن است التهاب را تشدید کند و فرآیند التیام را به تأخیر بیندازد.
 • استفاده از جوراب واریس: با توصیه پزشک، استفاده از جوراب واریس مناسب می‌تواند به جریان خون کمک کرده و درد ناشی از نارسایی سیاهرگی را کاهش دهد.
 • عمل جراحی: برداشتن سیاهرگ‌های آسیب‌دیده می‌تواند نارسایی شدید سیاهرگی را بهبود بخشد. همچنین، داروهای ضد انعقاد نیز می‌توانند مفید باشند. برای تسکین درد ناشی از نارسایی سرخرگی، روش‌هایی مانند استفاده از بالون برای باز کردن رگ یا انجام جراحی ممکن است موثر باشد.

برای درمان درد مچ و ساق پا به بهترین متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی در کلینیک امید مراجعه کنید.

_______________________

مطالب مرتبط:

علل و علائم پارگی تاندون آشیل (دردپشت ساق پا )

علل درد ساق و مچ پا

تشخیص و علائم شکستگی استخوان ساق پا

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان