علل درد پاشنه  

درد پاشنه ممکن است از فشرده‌شدن یک عصب یا التهاب یک مفصل ناشی شود اما شایع‌ترین علت درد پاشنه پا ناشی از التهاب نیام کف پاست. این بیماری از استخوان پاشنه شروع می‌شود و تا انگشتان پا ادامه می‌یابد. درد ممکن است ناشی از کشیده‌شدن نیام کف پایی باشد و برخی اوقات به التهاب یا پارگی در بافت آن منجر شود.
درد پاشنه پا اغلب به تدریج پدید می‌آید اما امکان اینکه به طور ناگهانی و به شدت ایجاد شود نیز وجود دارد. اگرچه ممکن است هر دو پا گرفتار شوند اما این حالت اغلب در یکی از پاها روی می‌دهد. این درد به طور معمول با خم‌کردن پا به بالا از بین می‌رود ولی در صورت ایستادن یا نشستن طولانی‌مدت عود می‌کند. بالارفتن از پله‌ها یا ایستادن روی نوک پنجه می‌تواند دردناک باشد. فشاری که در اثر این بیماری بر استخوان پاشنه وارد می‌شود ممکن است به تشکیل خار استخوان منجر شود.
گاهی علت دردپاشنه پا ،ارجاع از کمر است که در مرکز توانبخشی امید با معاینه دقیق تشخیص داده شده و درمان مورد نظر تجویز داده میشود .

درمان درد پاشنه پا  

برخی توصیه‌های ساده می‌توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند اما درمان شش ماه یا بیشتر طول می‌کشد. اگر این توصیه‌ها موثر واقع نشد، ممکن است نیازمند فیزیوتراپی باشید.
برای کاهش درد پاشنه می‌توان از استامینوفن یا بروفن که نیاز به نسخه‌ ندارد استفاده کرد. اگر از این داروها جواب نگرفتید، ممکن است پزشکتان یک داروی ضدالتهابی استروییدی مانند کورتون را به داخل پاشنه شما تزریق کند. با این حال این داروها تنها زمانی کاربرد دارند که سایر روش‌ها موثر نباشند.
این نکته را نیز فراموش نکنید که از تزریق‌های مکرر خودداری کنید زیرا این کار می‌تواند نیام کف پایی شما را ضعیف کند و موجب چروک‌خوردگی و جمع‌شدن بالشتک چربی پوشاننده استخوان پاشنه شود.

توصیه‌هایی برای کاهش درد پاشنه  

برای درمان التهاب نیام کف پا می‌توانید توصیه‌های زیر را به کار بگیرید:
• تا ۲۰ دقیقه پس از فعالیتی که موجب درد می‌شود روی پاشنه دردناک یخ بگذارید.
عضلات ساق پا و قوس کف پا را ماساژ دهید و به آرامی بکشید. این کار کشش و انعطاف‌پذیری در نیام کف پایی را افزایش می‌دهد.
• حرکات کششی در پا به محض برخاستن از خواب نیز کمک می‌کند سختی ایجاد شده در طول شب در نیام کف پایی از بین برود.
• ورزش‌های روزانه برای تقویت عضلات ساق پا و پا را فراموش نکنید.
• هنگام دویدن از کفش‌های دارای کف صاف استفاده کنید. ممکن است پزشک‌تان حمایت‌کننده قوی پا تجویز کند تا در کفش‌تان قرار دهید یا اینکه وسیله‌ای تجویز کند که شبانگاهان سبب کشیدن قوس کف پا و ساق پا شود.
• هنگام خرید کفش، دقت کنید که کفش پاشنه کوتاه یا متوسط بخرید تا حمایت‌گر خوبی از قوس پای شما باشد. 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس