آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

علت و درمان دردپاشنه پا

علل درد پاشنه  

درد پاشنه ممکن است از فشرده‌شدن يک عصب يا التهاب يک مفصل ناشي شود اما شايع‌ترين علت درد پاشنه پا ناشي از التهاب نيام کف پاست. اين بيماري از استخوان پاشنه شروع مي‌شود و تا انگشتان پا ادامه مي‌يابد. درد ممکن است ناشي از کشيده‌شدن نيام کف پايي باشد و برخي اوقات به التهاب يا پارگي در بافت آن منجر شود.
درد پاشنه پا اغلب به تدريج پديد مي‌آيد اما امکان اينکه به طور ناگهاني و به شدت ايجاد شود نيز وجود دارد. اگرچه ممکن است هر دو پا گرفتار شوند اما اين حالت اغلب در يکي از پاها روي مي‌دهد. اين درد به طور معمول با خم‌کردن پا به بالا از بين مي‌رود ولي در صورت ايستادن يا نشستن طولاني‌مدت عود مي‌کند. بالارفتن از پله‌ها يا ايستادن روي نوک پنجه مي‌تواند دردناک باشد. فشاري که در اثر اين بيماري بر استخوان پاشنه وارد مي‌شود ممکن است به تشکيل خار استخوان منجر شود.
گاهی علت دردپاشنه پا ،ارجاع از کمر است که در مرکز توانبخشی امید با معاینه دقیق تشخیص داده شده و درمان مورد نظر تجویز داده میشود .

2Q==

درمان درد پاشنه پا  

برخي توصيه‌هاي ساده مي‌توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند اما درمان شش ماه يا بيشتر طول مي‌کشد. اگر اين توصيه‌ها موثر واقع نشد، ممکن است نيازمند فيزيوتراپي باشيد.
براي کاهش درد پاشنه مي‌توان از استامينوفن يا بروفن که نياز به نسخه‌ ندارد استفاده کرد. اگر از اين داروها جواب نگرفتيد، ممکن است پزشکتان يک داروي ضدالتهابي استروييدي مانند کورتون را به داخل پاشنه شما تزريق کند. با اين حال اين داروها تنها زماني کاربرد دارند که ساير روش‌ها موثر نباشند.
اين نکته را نيز فراموش نکنيد که از تزريق‌هاي مکرر خودداري کنيد زيرا اين کار مي‌تواند نيام کف پايي شما را ضعيف کند و موجب چروک‌خوردگي و جمع‌شدن بالشتک چربي پوشاننده استخوان پاشنه شود.

توصيه‌هايي براي کاهش درد پاشنه  

براي درمان التهاب نيام کف پا مي‌توانيد توصيه‌هاي زير را به کار بگيريد:
• تا 20 دقيقه پس از فعاليتي که موجب درد مي‌شود روي پاشنه دردناک يخ بگذاريد.
عضلات ساق پا و قوس کف پا را ماساژ دهيد و به آرامي بکشيد. اين کار کشش و انعطاف‌پذيري در نيام کف پايي را افزايش مي‌دهد.
• حرکات کششي در پا به محض برخاستن از خواب نيز کمک مي‌کند سختي ايجاد شده در طول شب در نيام کف پايي از بين برود.
• ورزش‌هاي روزانه براي تقويت عضلات ساق پا و پا را فراموش نکنيد.
• هنگام دويدن از کفش‌هاي داراي کف صاف استفاده کنيد. ممکن است پزشک‌تان حمايت‌کننده قوي پا تجويز کند تا در کفش‌تان قرار دهيد يا اينکه وسيله‌اي تجويز کند که شبانگاهان سبب کشيدن قوس کف پا و ساق پا شود.
• هنگام خريد کفش، دقت کنيد که کفش پاشنه کوتاه يا متوسط بخريد تا حمايت‌گر خوبي از قوس پاي شما باشد. 

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان