۱- پردردی (هایپرآلجسیا) : مغز، پیام های درد را ظاهر می سازد و شدت دردهای فیبرومیالژی را مشخص می کند.

۲- آلودینیا : آیا پوستتان نسبت به لمس دردناک است؟ فشار خفیف یا ماساژ ملایم بدن این درد را ظاهر می سازد. بسیاری از افراد این نوع درد را شبیه آفتاب سوختگی می دانند.

آلودینیا به سه شکل در بدن بیماران وجود دارد:

– لامسه : درد های فیبرومیالژی در اثر لمس کردن و یا ماساژ دادن پوست.

– مکانیکی : درد در اثر حرکت چیزی بر روی پوست.

– حرارتی : درد فیبرومیالژی در اثر سرما و یا گرمای کم.

۳- مورمور شدن دردناک (پاراستزیای دردناک) : احساسی عجیب که می تواند مانند خزیدن چیزی در بدن، سوزن سوزن شدن، سوزش، خارش و یا بی حسی باشد. این درد ها می تواند در نوروپاتی محیطی، شیمی درمانی، MS و میگرن وجود داشته باشد. بسیاری از داروها به کاهش این نوع درد کمک می کنند. برخی موارد ویتامین B12، کرم کاپسایسین، ماساژ و طب سوزنی برای درمان دردهای فیبرومیالژی مفیدند.

۴- درد چاقو: برخی مواقع درد شدیدی مانند خنجر زدن در بدن رخ می دهد. این دردهای فیبرومیالژی معمولا هشداردهنده است. هنگامی که این درد را احساس کردید، دست از کار بکشید و استراحت کنید. این درد می تواند در قفسه سینه، شکم و یا هر جایی از بدن باشد. این درد می تواند آنقدر شدید باشد که نفس کشیدن را برایتان مشکل سازد. اما خوشبختانه دردهای فیبرومیالژی بعد از چند دقیقه فروکش می کند. برخی افراد با قدم زدن این درد را کم می کنند، اما هیچ درمانی برای جلوگیری از درد وجود ندارد.

۵- ناگهان درد کشیدن : بسیاری از ما دچار درد فیبرومیالژی شده ایم. گاهی درد در محل های خاصی از بدن حرکت می کند و گاهی فقط در یک قسمت از بدن باقی می ماند. اما اگر شما مبتلا به این بیماری باشید، بسیار سخت است که بگویید کجای بدنتان درد می کند؟

۶- جرقه زدن برنز : این نوع درد ، باعث درد تیزی می شود. این درد ناگهان زیاد می شود و مانند آلودینیای لامسه می گردد. این احساس معمولا چند دقیقه طول می کشد. اصلا مشخص نیست که چه چیزی درد را به وجود می آورد و چگونه می توان از این درد فیبرومیالژی جلوگیری کرد.

۷- حرکت سریع اعصاب : کارهای خاصی می تواند شما را عصبی کند. این کارها باعث دردهای فیبرومیالژی زیاد، گاهی حالت تهوع، سرگیجه و اضطراب می شود. این کارها شامل:

– صداهای تکراری، بلند، تیز و دلخراش

– دیدن جمعیت زیاد، چراغ های راهنما و چراغ های چشمک زن

– موقعیت های استرس زا همانند ترافیک، دعوا و گم کردن راه.

هنگامی که در حال عصبی شدن هستید، بهتر است از آن موقعیت دور شوید و آرامش خود را حفظ کنید و ترجیحا بهتر است به مکانی آرام بروید.

برای مطالعه ” فیبرومیالژیا (درد مزمن عضلات) ” و ” راههای درمان درد فیبرومیالژی” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس