دردهای عضلانی نقاط دردناک و نقاط ماشه ای و دردهای تیر کشنده

این دردهای مبهم که ممکن است در اغلب موارد بدون علت بوده و یا علت آشکار ینداشته باشند نیاز به توجه ویژه دارند.

بارها و بارها این بیماران به این مرکز مراجعه نموده اند و از آزار ناشی از این نقاط دردناک شکایت کرده اند و اظهار کرده اند که با مراجعه به جندین پزشک هنوز نتیجه ای از درمان نگرفته اند و ناراحتی عمده ایشان از برخورد همکاران پزشک بعنوان یک بیماری روحی با مشکل ایشان بوده است.بدیهی مشکل این بیماران روحی نبوده ولی مانند بسیاری از بیماریها تحت تاثیر عوامل روحی می تواند واقع شود و درمان این نوع بیماریها از درمان بیماریهای جسمی آشکار بسیار سخت تر است.

درصد قابل توجهی از دردهای بدن مربوط به عوارضی هستند که  در قسمت خاصی از عضلات پدید آمده است ولی این عارضه خود را به صورت درد ناحیه دیگری آشکار می سازد. برخی اوقات آسیب نقطه خاصی از عضله سبب انتشار درد به سایر نواحی بدن می شود. به نقاطی از عضله  که آسیب آنها علاوه بر ایجاد درد در همان نقطه به سایر نواحی هم گسترش می یابد نقاط ماشه ای یا تریگرپوینت می گویند.

نقاط ماشه ای (Trigger Points)

طبق تعریف نقطه ماشه ای یک نقطه کوچک وحساس داخل قسمتی از عضله است که در اثر فشار، کشش، تحمل بار اضافه و انقباض دردناک شده و این درد به مناطق دورتری از نقطه اولیه انتشار می یابد.

انواع نقاط ماشه ای

از دید بالینی نقاط ماشه ای به دو دسته فعال و نهان تقسیم می شوند. در نقاط ماشه ای فعال درد موضعی و انتشاری دائمی وجود دارد در حالیکه در نقاط ماشه ای نهان این در موضعی و انتشاری وجود ندارد.زمان درد انتشاری بسته به شدت فعالیت نقطه ماشه ای از چند ثانیه تا چند روز متفاوت است. این درد به صورت عمیق، گسترده، سوزشی، گرفتگی و سفتی خود را اشکار می کند.

تشخیص نقاط ماشه ای

نیاز به تجربه و مهارت زیاد در لمس دارد. علائمی که در لمس و معاینه مشخص می شوند عبارتند از: وجود یک نوار سفت در حین لمس عضله، وجود یک نقطه بسیار حساس در داخل این نوار سفت، احساس انقباض موضعی در نوار سفت و وجود درد انتشاری در حین لمس نقطه حساس و دردناک.

درمانهای طب فیزیکی

علت بسیاری از دردهای ناحیه پشت کتف و شانه می تواند ناهنجاری های میوفاشیال و نقاط ماشه ای باشد که طیف وسیعی از افراد از سنین جوانی تا میانسالی را درگیر می کند و درمان آن درمرکز توانبخشی امید منئوال تراپی، طب سوزنی و ورزش می باشد.

 فیزیوتراپی شامل الکتروتراپی، ماسا‍ژ،  کشش عضلانی و استفاده از انواع فشار می شود. نوع ماساژ و کشش عضلانی در صورتیکه به درستی انتخاب شود و بصورت صحیح انجام گردد باعث از بین رفتن انقباض و شل شدن ماهیچه ها شده و نقاط ماشه ای را غیر فعال می نمایند. انواع خاصی از فشار روی نقاط ماشه ای، در صورتیکه بطور صحیح اعمال شوند، می توانند نقاط ماشه ای فعال را را به صورت پنهان در آورند.

 انجام برخی مانوورهای حرکتی که بر اساس نوع عضله متفاوت است نیز می توانند از شدت تحریک نقاط ماشه ای بکاهد.

استفاده از طب سوزنی و سوزن خشک نیز یکی دیگر از درمانهای متداول و جایگزین  است که تاثیر خوبی بر بهبودی این نوع ضایعه عضلانی دارد.

تزریق نرمال سالین، داروهای کورتیکواستروئید و داروهای بی حس کننده موضعی به نقاط ماشه ای فعال از دیگر درمانهایی هستند که  می توانند باعث کاهش سریع درد و ناراحتی گردند.

استفاده از روشهای آرامش بخش یا تکنیکهای رلاکسشن یوگا ورزشهای تفریحی درمان اختلال خواب نیز در درمان این نقاط دردناک موثرند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس