آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

دردهاي عضلاني و نقاط ماشه اي

دردهاي عضلاني نقاط دردناك و نقاط ماشه اي و دردهاي تير كشنده

images?q=tbn:ANd9GcRseL3Om91al4kkFP7cczv8G 1GnC808or02ZvDsmnvcWPS4o4GCA

اين دردهاي مبهم كه ممكن است در اغلب موارد بدون علت بوده و يا علت آشكار ينداشته باشند نياز به توجه ويژه دارند.

بارها و بارها اين بيماران به این مرکز مراجعه نموده اند و از آزار ناشي از اين نقاط دردناك شكايت كرده اند و اظهار كرده اند كه با مراجعه به جندين پزشك هنوز نتيجه اي از درمان نگرفته اند و ناراحتي عمده ايشان از برخورد همكاران پزشك بعنوان يك بيماري روحي با مشكل ايشان بوده است.بديهي مشكل اين بيماران روحي نبوده ولي مانند بسياري از بيماريها تحت تاثير عوامل روحي مي تواند واقع شود و درمان اين نوع بيماريها از درمان بيماريهاي جسمي آشكار بسيار سخت تر است.

درصد قابل توجهي از دردهاي بدن مربوط به عوارضي هستند كه  در قسمت خاصي از عضلات پديد آمده است ولي اين عارضه خود را به صورت درد ناحيه ديگري آشكار مي سازد. برخي اوقات آسيب نقطه خاصي از عضله سبب انتشار درد به ساير نواحي بدن مي شود. به نقاطي از عضله  كه آسيب آنها علاوه بر ايجاد درد در همان نقطه به ساير نواحي هم گسترش مي يابد نقاط ماشه ای یا تریگرپوینت مي گويند.

نقاط ماشه اي (Trigger Points)

طبق تعريف نقطه ماشه اي يك نقطه كوچك وحساس داخل قسمتي از عضله است كه در اثر فشار، كشش، تحمل بار اضافه و انقباض دردناك شده و اين درد به مناطق دورتري از نقطه اوليه انتشار مي يابد.

انواع نقاط ماشه ای

از ديد باليني نقاط ماشه اي به دو دسته فعال و نهان تقسيم مي شوند. در نقاط ماشه اي فعال درد موضعي و انتشاري دائمي وجود دارد در حاليكه در نقاط ماشه اي نهان اين در موضعي و انتشاري وجود ندارد.زمان درد انتشاري بسته به شدت فعاليت نقطه ماشه اي از چند ثانيه تا چند روز متفاوت است. اين درد به صورت عميق، گسترده، سوزشي، گرفتگي و سفتي خود را اشكار مي كند.

تشخيص نقاط ماشه ای

نياز به تجربه و مهارت زياد در لمس دارد. علائمي كه در لمس و معاينه مشخص مي شوند عبارتند از: وجود يك نوار سفت در حين لمس عضله، وجود يك نقطه بسيار حساس در داخل اين نوار سفت، احساس انقباض موضعي در نوار سفت و وجود درد انتشاري در حين لمس نقطه حساس و دردناك.

درمانهای طب فيزيكی

علت بسیاری از دردهای ناحیه پشت کتف و شانه می تواند ناهنجاری های میوفاشیال و نقاط ماشه ای باشد که طیف وسیعی از افراد از سنین جوانی تا میانسالی را درگیر می کند و درمان آن درمرکز توانبخشی امید منئوال تراپی، طب سوزنی و ورزش می باشد.

 فيزيوتراپي شامل الكتروتراپي، ماسا‍ژ،  كشش عضلاني و استفاده از انواع فشار مي شود. نوع ماساژ و كشش عضلاني در صورتيكه به درستي انتخاب شود و بصورت صحيح انجام گردد باعث از بين رفتن انقباض و شل شدن ماهيچه ها شده و نقاط ماشه اي را غير فعال مي نمايند. انواع خاصي از فشار روي نقاط ماشه اي، در صورتيكه بطور صحيح اعمال شوند، مي توانند نقاط ماشه اي فعال را را به صورت پنهان در آورند.

 انجام برخي مانوورهاي حركتي كه بر اساس نوع عضله متفاوت است نيز مي توانند از شدت تحريك نقاط ماشه اي بكاهد.

استفاده از طب سوزنی و سوزن خشك نيز يكي ديگر از درمانهاي متداول و جايگزين  است كه تاثير خوبي بر بهبودي اين نوع ضايعه عضلاني دارد.

تزريق نرمال سالين، داروهاي كورتيكواستروئيد و داروهاي بي حس كننده موضعي به نقاط ماشه اي فعال از ديگر درمانهايي هستند كه  مي توانند باعث كاهش سريع درد و ناراحتي گردند.

استفاده از روشهاي آرامش بخش يا تكنيكهاي رلاكسشن يوگا ورزشهاي تفريحي درمان اختلال خواب نيز در درمان اين نقاط دردناك موثرند.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان