آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

داروهای تزریقی بیماری آرتروز

213

گلوکوکورتیکوئیدهای تزریقی

گلوکوکورتیکوئیدها(کورتون) وابسته به کورتیزون یعنی نوعی هورمون طبیعی موجود در بدن هستند. این داروها را می توان متعاقب کشیدن مایع مفصلی، داخل مفصل مبتلا به آرتروز تزریق کرد تا درد و تورمی را که گاهی اوقات در اثر استئوآرتریت ایجاد می شود، تسکین دهد. این داروها به صورت قزص هم یافت می شوند، ولب معمولاً این شکل از دارو در درمان استئوآرتریت و آرتروز کاربرد ندارد.در هر مفصل خاص بیش از 3 تا 4 تزریق کورتون در طول یک سال نباید انجام داد چون تزریقهای مکرر در مفاصل متحمل وزن(مانند مفصل لگن خاصره یا زانوها) ممکن است باعث صدمه غضروفی شود.

هیالورونان تزریقی

تزریق هیالورونان شیوه درمانی جدید ضددرد برای استئوآرتریت مفصل زانو است. این شیوه در بیمارانی که به برنامه های درمانی ساده و مصرف ضددردهای ملایم پاسخ نداده اند، استفاده می شود.  این روش را می توان به خصوص برای بیمارانی که تحمل داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی را ندارند یا به آنها پاسخ مناسب نمی دهند، به کار برد. در این روش، هیالورونان، یعنی ماده ای که به طور طبیعی در مایع مفصلی وجود دارد و به لغزندگی سطوح مفصلی کمک می کند، به داخل مفصل زانو تزریق می کنند. در آرتروز مفصل زانو التهاب حاصله باعث تجزیه هیالورونان موجود در مایع مفصلی می شود. دلیل اثر بخشی درمان با هیالورونان هنوز کاملاً شناخته شده نیست.

این تزریقها، یک بار در هفته به مدت 3 تا 5 هفته متوالی، مستقیماً داخل مفصل زانو انجام می شود. اگر درد ناشی از این تزریقها ممکن است تا چند ماه طول بکشد مطالعات نشان داده اند که اثر بخشی این داروها در تسکین آرتروز زانو مشابه درمان ممتد با داروهای ضوالتهاب  غیراستروئیدی است.

جراح می تواند مفصل آسیب دیده را با مفاصل مصنوعی پلاستیکی، فلزی یا سرامیکی مقاوم در مقابل آرتروز و فرسودگی، تعویض یا تعمیر کند. امروزه جایگزینهای مصنوعی برای اغلب مفاصل اصلی بدن وجود دارد. بعضی از این مفاصل جایگزین با نوعی چسب استخوانی به استخوانها متصل می شوند.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان