خمیدگی ستون فقرات

post_image

دسته ای از بیماران به علت خمیدگی کامل ستون فقرات،ثابت ماندن گردن و بقیه مفاصل بدن و تاری چشم،خیلی سریع روحیه خود را از دست داده و دچار بیماری افسردگی و حتی اعتیاد می شوند، هنوز در هیچ جای دنیا،علت به وجود آمدن خمیدگی ستون فقرات مشخص نشده است ولی می توان یکی از بزرگ ترین دلایل آن را «توارث» ذکر کرد که در صورت مثبت بودن ژن(d -HLA – 72) در شخص، درصد گرفتاری فرزندان آن،به بیماری ستون فقرات بیشتر خواهد بود.

پیشگیری با کنترل و جلوگیری از پیشرفت بیماری است چرا که درد ستون فقرات همیشه و تا آخر همراه با بیمار است ولی متوقف کردن و جلوی پیشرفت بیماری را گرفتن یعنی مبارزه با معلولیت.
بیماری خمیدگی ستون فقرات در دهه دوم و سوم عمر بیشتر در مردان جوان رایج است و می توان گفت به طور کلی مردان سه برابر زنان بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند و همچنین بروز این بیماری در کودکان زیر ۱۰ سال شایع نیست،ولی علائم ابتلا به آن در کودکان با درد مفاصل زانو،ران،کف پا و عموما با قرمزی چشم همراه است که باید در صورت مشاهده به متخصص ستون فقرات مراجعه گردد .

علائم خمیدگی ستون فقرات

در بیماری خمیدگی ستون فقرات (کمر) و گردن به سمت جلو متمایل شده و زانوها و مفاصل را درگیر می کند و راه رفتن و نشستن برای شخص سخت و عذاب آور می شود. با خشکی دهان در صبحگاهان همراه است و اغلب درد به هنگام استراحت سراغ شخص می رود و بیمار مجبور به بیدار شدن از خواب،قدم زدن و حتی دوش آبگرم گرفتن می شود و در برخی از موارد بیماری های پوستی از قبیل خارش و پوسته پوسته شدن کف سر را هم موجب می شود که در صورت وخیم شدن به زخم تبدیل می شود.
درمان رماتیسم و خمیدگی ستون فقرات،درد در ناحیه پاشنه پا و قفسه سینه بقدری عذاب آور است که حتی بیمار توان عطسه و خمیازه کردن را نیز از دست می دهد.
درد که بیشتر از ستون فقرات کمری است از مشکلات شایعی است که افراد زیادی از آن شکایت دارند و یکی از مهم‌ترین علل مراجعه به مراکز درمانی است.

هرگونه التهاب، تورم و ضایعه در عضلات، تاندون ها، ستون مهره ها، مفاصل بین مهره ای، دیسک بین مهره ای، اعصاب، عروق خونی و نخاع که بیشتر از خمیدگی ستون فقرات است می تواند باعث ایجاد درد در ستون مهره ها یا نقاط دورتر به شکل دردهای تیر کشنده، خنجری، سوزنی، احساس گزگز یا بی حسی شود.

علل

شایع ترین علل اینگونه دردها و خمیدگی ستون فقرات ،گرفتگی عضلات، فتق دیسک بین مهره ای، انحراف جانبی ستون فقرات، آرتروز، تنگی کانال نخاع و تومور است که عوامل متعددی مانند روش نادرست راه رفتن، نشستن یا ایستادن، سن بالا، اضافه وزن، ضربه، پوکی استخوان، بیماری های متابولیک، ورزش طولانی مدت و ناصحیح بیماری های روانی می تواند در ایجاد آن موثر باشد

برای آشنایی بیشتر دردهای ستون فقرات کلیک کنید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *