دسته ای از بيماران به علت خمیدگی کامل ستون فقرات،ثابت ماندن گردن و بقيه مفاصل بدن و تاري چشم،خيلي سريع روحيه خود را از دست داده و دچار بيماري افسردگي و حتي اعتياد مي شوند، هنوز در هيچ جاي دنيا،علت به وجود آمدن خمیدگی ستون فقرات مشخص نشده است ولي مي توان يکي از بزرگ ترين دلايل آن را «توارث» ذکر کرد که در صورت مثبت بودن ژن(d -HLA – 72) در شخص، درصد گرفتاري فرزندان آن،به بیماری ستون فقرات بيشتر خواهد بود.

پيشگيري با کنترل و جلوگيري از پيشرفت بيماري است چرا که درد ستون فقرات هميشه و تا آخر همراه با بيمار است ولي متوقف کردن و جلوي پيشرفت بيماري را گرفتن يعني مبارزه با معلوليت.
بيماري خمیدگی ستون فقرات در دهه دوم و سوم عمر بيشتر در مردان جوان رايج است و مي توان گفت به طور کلي مردان سه برابر زنان بيشتر به این بیماری مبتلا مي شوند و همچنين بروز اين بيماري در کودکان زير 10 سال شايع نيست،ولي علائم ابتلا به آن در کودکان با درد مفاصل زانو،ران،کف پا و عموما با قرمزي چشم همراه است که باید در صورت مشاهده به متخصص ستون فقرات مراجعه گردد .

علائم خمیدگی ستون فقرات

در بیماری خمیدگی ستون فقرات (کمر) و گردن به سمت جلو متمايل شده و زانوها و مفاصل را درگير مي کند و راه رفتن و نشستن براي شخص سخت و عذاب آور مي شود. با خشکي دهان در صبحگاهان همراه است و اغلب درد به هنگام استراحت سراغ شخص مي رود و بيمار مجبور به بيدار شدن از خواب،قدم زدن و حتي دوش آبگرم گرفتن مي شود و در برخي از موارد بيماري هاي پوستي از قبيل خارش و پوسته پوسته شدن کف سر را هم موجب مي شود که در صورت وخيم شدن به زخم تبديل مي شود.
درمان رماتيسم و خمیدگی ستون فقرات،درد در ناحيه پاشنه پا و قفسه سينه بقدري عذاب آور است که حتي بيمار توان عطسه و خميازه کردن را نيز از دست مي دهد.
درد که بیشتر از ستون فقرات كمری است از مشكلات شایعی است كه افراد زیادی از آن شكایت دارند و یكی از مهم‌ترین علل مراجعه به مراكز درمانی است.

هرگونه التهاب، تورم و ضایعه در عضلات، تاندون ها، ستون مهره ها، مفاصل بین مهره ای، دیسك بین مهره ای، اعصاب، عروق خونی و نخاع که بیشتر از خمیدگی ستون فقرات است می تواند باعث ایجاد درد در ستون مهره ها یا نقاط دورتر به شكل دردهای تیر كشنده، خنجری، سوزنی، احساس گزگز یا بی حسی شود.

علل

شایع ترین علل اینگونه دردها و خمیدگی ستون فقرات ،گرفتگی عضلات، فتق دیسك بین مهره ای، انحراف جانبی ستون فقرات، آرتروز، تنگی كانال نخاع و تومور است كه عوامل متعددی مانند روش نادرست راه رفتن، نشستن یا ایستادن، سن بالا، اضافه وزن، ضربه، پوكی استخوان، بیماری های متابولیك، ورزش طولانی مدت و ناصحیح بیماری های روانی می تواند در ایجاد آن موثر باشد

برای آشنایی بیشتر دردهای ستون فقرات کلیک کنید .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس