آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

حرکات ورزشی درمان قوز کمر

download 11

کیفوز یا قوز کمر، یک انحنای ناهموار در ستون فقرات است که ممکن است منجر به گرد شدن کمر شود. قوز کمر، که به طور معمول به عنوان گوژپشتی یا قوز کمر شناخته می‌شود، بسیار شایع است. به طور ساده‌تر، قوز کمر یک انحنای منحنی در ستون فقرات پشت قفسه سینه است.

در زمان رشد کودکان، والدینشان همیشه به آن‌ها توصیه می‌کنند که صاف بنشینند و ستون فقراتشان را در حالت صاف نگاه دارند. این یک روش آسان برای پیشگیری از بروز قوز کمر است. با این حال، ابتلا به قوز کمر، مرتبط با سن نیست. حتی بزرگسالانی که ممکن است در محیط کار خود نشسته باشند، همیشه در حالت صاف نمی‌نشینند و احتمال ابتلا به قوز کمر بسیار زیاد است.

اگر شما از قوز کمر رنج می‌برید، احتمالاً متوجه شده‌اید که بالا بردن دستانتان (به سمت بالا یا طرفین) کمی برایتان دشوار است. کودکان، افراد مسن، بیماران استئوپروز و افرادی که به پوکی استخوان یا آرتروز مبتلا هستند، ممکن است از قوز کمر رنج برده و نیازمند درمان باشند. به علاوه، علاوه بر نشستن صاف در محیط کار یا مدرسه، نیاز به انجام تمرینات خاصی دارند تا قوز کمرشان درمان شود.

حالت کمر:

زمانی که می ایستید، می‌خوابید، راه می‌روید و یا می‌نشینید، باید حالت بدنتان را برای جلوگیری از قوز کمر بررسی کنید. معمولاً ما قسمت فوقانی کمر و شانه‌هایمان را خم می‌کنیم تا از درد گرفتن کمرمان جلوگیری کنیم. اما وضعیت بدن شما بر ستون فقراتتان تأثیر می‌گذارد. حتی اگر گودی کمرتان درد می‌گیرد، مطمئن شوید که صاف نشسته اید، ایستاده‌اید، یا خوابیده اید.

حرکات کششی درمان قوز کمر

توصیه‌هایی برای درمان قوز کمر:

روش اول: نشستن صحیح

برای درمان قوز کمر، می‌توانید روزانه چند بار روی یک صندلی صاف بنشینید. ستون فقرات، دست‌ها و سرتان باید در یک خط باشند. سپس به آرامی سر خود را به سمت پایین خم کنید تا در پشتتان کشش احساس کنید. این تمرین را برای دو هفته، روزانه دو تا سه بار تکرار کنید. همچنین می‌توانید به صندلی تکیه داده و این حرکت را برای درمان قوز کمر انجام دهید. حتماً اطمینان حاصل کنید که ستون فقراتتان صاف است.

روش دوم: تقویت عضلات گردن

تمرینات مقاومتی ایزومتریک، بر روی عضلات گردن و شانه کار می‌کنند. این تمرینات معمولاً باعث تقویت عضلات گردن و سفت شدن آن‌ها می‌شود. برای این تمرین، کف دست خود را به پیشانی‌تان فشار دهید و سپس سر خود را به آرامی به عقب حرکت دهید. از عضلات گردنتان برای متوقف کردن این حرکت کمک بگیرید. این کار را برای 5 تا 6 ثانیه ادامه دهید و سپس استراحت کنید. این تمرین را 3 تا 4 بار تکرار کنید و می‌توانید آن را برای درمان قوز کمرتان روزانه انجام دهید.

قبل از انجام هرگونه تمرین یا درمان، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که این تمرینات برای شما مناسب هستند.

سیم کش نشسته

طنابی را به سیم کش نشسته وصل کنید. پاهایتان را روی تکیه‌گاه قرار دهید، و کمی زانوهایتان را خم کنید. هر طرف طناب را در دستانتان نگاه دارید و سپس آنرا به سمت چانه‌های خود بکشید. آرنج‌هایتان را بالا نگاه دارید و بازوهایتان را به موازات زمین قرار دهید. یادتان باشد زمانی که تمرین سیم کش را انجام می‌دهید صاف بنشینید.

کاهش دراز و نشست

تمرینات بیش از حد بدنسازی می‌توانند شما را دچار قوز کمر کنند. پس تمرینات دراز و نشست را کاهش دهید، چرا که می‌تواند بر روی ستون فقرات شما تأثیر بگذارد. تمرینات دراز و نشست چنانچه بیش از حد انجام شوند ممکن است باعث ضعف عضلات ستون فقرات شما شوند.

صاف خوابیدن

 بر روی زمین صاف دراز کشیده بخوابید. دستانتان را در اطرافتان قرار دهید و سرتان را بالا بیاورید. حالا به آرامی عضلات باسنتان را سفت کنید و به آرامی قفسه سینه‌تان را تا جایی که می‌توانید بالا بیاورید. این ورزش برای درمان قوز کمر موثر می‌باشد. برای چندین ثانیه در همین وضعیت بمانید. حالا استراحت کنید و همین تمرین را برای ۸ تا ۱۰ بار تکرار کنید.

قبل از انجام هرگونه تمرین یا درمان، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که این تمرینات برای شما مناسب هستند.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان