آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

حرکات ورزشی دیابت

Diabet va varzesh 2

ورزش،گلوكز و گلیكوژن را در داخل ماهیچه‎های بدن می‎سوزاند ( این پدیده در صورتی رخ می‎دهد كه دیابت كنترل شده باشد). در حین و بعد از ورزش ، قندخون وارد ماهیچه‎ها می‎گردد و سطح گلوكز و گلیكوژن را به حد طبیعی می‎رساند.

وجود برنامه‎های منظم ورزشی عملکرد انسولین را تنظیم میکند. حرکات ورزشی باید بصورت تمرینهای هوارسان (آیروبیك) باشد. ورزش های هوا رسان به فعالیتهایی گفته می‎شود كه با مصرف زیاد اكسیژن توأم باشند.

این نوع حرکات ورزشی دستگاههایی را كه برای سلولهای بدن اكسیژن تهیه می‎كنند، فعال می‎سازند. به دنبال انجام ورزش های هوارسان برای بیماران مبتلا به دیابت تغییرات سودمند و مفیدی در ریه‎ها ، قلب و رگهای خونی پدید می‎آید.

با انجام ورزشهای هوارسان، بدن هوای بیشتری را به داخل ریه‎ها منتقل می‎كند. به طور معمول ورزشهای هوارسان به فعالیتهای استقامتی گفته می‎شود كه به سرعت زیاد نیاز ندارد.

بهترین ورزش هوارسان برای دیابتی ها ، دویدن در مسافتهای طولانی و با آهنگ آرام است.ورزش های دیگر شامل اسكی ، صحرانوردی ، شنا ، دویدن آرام ، دوچرخه‎سواری پیاده روی و …هستند.

خیلی از افراد ممکن است گاه گاهی خواب رفتن دست و پا را به صورت موقتی تجربه کنند. این حالت هنگامی پیش می‌آید که یک فشار مداوم بر روی قسمتی از بدن وارد می‌شود و خونرسانی به اعصاب آن ناحیه را متوقف می‌کند. این امر باعث می‌شود که اعصاب آن قسمت از بدن نتواند که سیگنال‌های عصبی مهم را به مغز بفرستد. پزشکان معتقدند که “روش درمانی مناسب برای رفع خواب رفتن و گزگز مزمن دست و پا به عامل زمینه‌ای یا علت به وجود آمدن آن بستگی دارد. برای مثال اگر ناشی از دیابت باشد، درمان آن نیز باید متمرکز بر کنترل میزان گلوکز خون از طریق تکنیک‌های فیزیوتراپی و ورزش باشد.

فواید برنامه منظم ورزشی

1.  كنترل بیماری

در ورزشهای دیابت در درازمدت مشاهده شده است كه حساسیت سلولها به انسولین افزایش می‎یابد. این امر در بهبود وضعیت بخصوص در افراد غیر وابسته به انسولین بسیار با اهمیت است. ورزش اگر در شرایط مناسب صورت گیرد یعنی بیماری قندخون نسبتاً كنترل شده داشته باشد، غلظت گلوكز پلاسما را ثابت نگه می‎دارد. علت این پدیده توازن بین برداشت گلوكز توسط عضلات و تولید متقابل گلوكز در كبد است.

2.كنترل و كاهش وزن

یك برنامه صحیح كنترل قندخون در افراد دیابتی غیر وابسته به انسولین به كاهش وزن آنها كمك می‎كند. كاهش وزن ناشی از ورزش، باعث كاهش بافت چربی می‎گردد، بنابراین مقاومت به انسولین در سلولها كاهش می‎یابد و به این ترتیب مصرف داروهای خوراكی پایین‎آورنده قند خون كم می‎شود. با انجام ورزشهای برنامه ریزی شده ، بافت چربی كاهش یافته و توده عضلانی افزایش می‎یابد.

3.آمادگی عضلانی

با ورزش مناسب برای دیابت ، تناسب عضلات را بالا می‎برد. تحقیقات نشان داده است كه انقباضات عضلانی و عمل انسولین هر دو با هم مصرف گلوكز در طول ورزش را زیاد می‎كنند.

4.كاهش نیاز به داروهای خوراكی و انسولین 

همراه با كنترل مطلوب قندخون و انجام تمرینات ورزشی مرتب در بیماران دیابتی ، مصرف قرصهای خوراكی در برخی افراد غیروابسته به انسولین كم می‎شود و در بیماران دریافت كننده انسولین نیز به علت وضعیت مطلوب متابولیك، میزان انسولین تزریقی كاهش می‎یابد. مطالعات نشان داده است كه در ماههای اولیه شروع برنامه های ورزشی ، انسولین تزریقی گاهی تا 20% یا حتی بیشتر كاهش می‎یابد.

5. اعتماد به نفس بیشتر

به نظر می‎رسد احساسات افراد دیابتی تا حدی نیز به حفظ قند خون در سطح طبیعی وابسته باشد. بیشتر افراد احتمالاً ناراحتی و از دست دادن كنترل احساسات را همزمان با سطح قندخون بسیار بالا یا بسیار پایین تجربه كرده‎اند. هنگامی كه غلظت قندخون در حد طبیعی است، احساسات تا حد زیادی بهبود می‎یابد. احساس بهبودی با فعالیتهای ورزشی مداوم و ورود این برنامه در زندگی بیماران پدید خواهد آمد.

6. تحمل تنشهای عصبی 

ورزش وسیله موثری برای مبارزه با تنش (استرس) های عصبی در افراد مبتلا به قند خون است. هنگام ورزش موادی به نام آندورفین در خون ترشح می‎گردند كه موجب تسكین درد و آرامش روانی افراد می‎شوند.

آثار ورزش در دیابتی های وابسته به انسولین

ورزشهای منظم برای افراد وابسته به انسولین بسیار سودمند است.پژوهشگران كانادایی طی 16 ـ 12 هفته ورزش دادن به بیماران وابسته به انسولین ، بهبود مطلوبی در غلظت قندخون ناشتا و هموگلوبین گلیكوزیله آنها مشاهده نمودند.

در افراد دیابتی وابسته به انسولین ، تغییرات غلظت قندخون در طول ورزش بستگی زیادی به سطح انسولین خون دارد. سطح انسولین خون نیز به میزان انسولین تجویزشده و مقدار جذب انسولین در هر اندام وابسته است.

بهترین زمان پیشنهاد شده برای ورزش در دیابتی های وابسته به انسولین، بعد از میان وعده‎های بعدازظهر و قبل از شام است.

نكاتی كه بیماران باید در هنگام ورزش كردن رعایت كنند :

1. كنترل قندخون می باید قبل ،حین و بعد از ورزش انجام شود

2. از وقوع افت قندخون در طول ورزش می بایستی با اجرای توصیه‎های زیر جلوگیری كرد :

–  شروع ورزش 2 ـ 1 ساعت بعد از صرف غذا

– مصرف 40ـ 20 گرم كربوهیدرات اضافی پیش از ورزش دیابت و هر یك ساعت در طول ورزش

– پرهیز از ورزشهای سنگین در هنگامی كه انسولین تزریق شده بیشترین اثر خود را پیدا می‎كند.

– حركت دادن قسمتهایی از بدن كه انسولین در آنها تزریق نگردیده است ( به منظور پیشگیری از جذب سریع انسولین )

– كاهش میزان انسولین تزریقی به میزان 50 ـ 30 درصد در صورت لزوم (كوهنوردی، ورزشهای طولانی  مدت )

3.  بعد از ورزشهای طولانی قندخون كنترل گردد و كربوهیدرات ( مواد قندی ) اضافی مصرف شود. این عمل از افت قندخون كه ممكن است به صورت تأخیری پدید آید، جلوگیری می‎كند

آثار ورزش در افراد دیابتی غیروابسته به انسولین

در افراد غیروابسته به انسولین ، ورزش عامل اصلی كنترل قندخون است. عامل بعدی مصرف صحیح مواد غذایی است. مطالعات اخیر نشان داده است كه اجرای برنامه ورزشی منظم در افراد مبتلا به قند خون، ارزش بالایی در كنترل غلظت قندخون این افراد دارد.

پژوهشها نشان می‎دهد كه افزایش فعالیت بدنی، در پیشگیری از پیدایش دیابت نوع 2 ( غیر وابسته به انسولین) مؤثر است. این موضوع به ویژه در افرادی كه بیشتر در معرض خطر ابتلا هستند، اهمیت بسیاری دارد. این افراد شامل افراد چاق ، فرزندان افراد مبتلا به قند خون و افراد با فشارخون بالا می‎باشند.

ورزش در مبتلایان به دیابت نوع 2 باعث افزایش حساسیت سلولها نسبت به انسولین می‎شود اما برای رسیدن به پاسخ درمانی مناسب، باید با رعایت رژیم غذایی صحیح همراه گردد.

برای مطالعه ” بهترین ورزش برای دیابت” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

ورزش کف پا

تمرینات ورزشی کف پا می تواند به بهبود درد پای شما کمک کند .لازم به ذکر است این ورزش ها

مطالعه »

طب سوزنی

مشاهده فیلم آموزشی طب سوزنی بر روی لینک زیر کلیک کنید طب سوزنی   مرکز توانبخشی امید  افتخار دارد تا

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان