آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

حرکات ورزشی بعد از شکستگی استخوان ران

two chairs

راهکارهای مؤثر برای رفع خشکی مفصل زانو و محدودیت حرکتی پس از شکستگی استخوان ران، شروع فوری به انجام حرکات خم و راست کردن زانو پس از عمل جراحی است. یکی از عوامل اصلی خشکی مفصل زانو، درد در محل شکستگی است که با حرکت زانو بیشتر می‌شود.

بیمار می‌تواند با گرم کردن ران و زانو، از طریق استفاده از کیسه آب گرم یا حوله گرم، درد را تا حدی کاهش دهد و قابل تحمل کند. همچنین، مصرف دارو نیز می‌تواند به کاهش درد پس از جراحی شکستگی استخوان ران کمک کند. در طول اقامت در بیمارستان، برای کاهش درد، از مسکن‌های قوی استفاده می‌شود. پس از ترخیص از بیمارستان، استفاده از استامینوفن بهترین دارو برای کاهش درد است. بسیاری از داروهای دیگر، اگرچه می‌توانند درد را کاهش دهند، اما ممکن است فرآیند بهبودی از شکستگی را به تاخیر بیندازند. بنابراین، حتی اگر با گرم کردن زانو و مصرف دارو، دردی باقی بماند، وجود درد زانو نباید مانع از انجام حرکات مفصل زانو شود. زیرا بی‌حرکتی زانو بی‌شک منجر به خشکی مفصل زانو می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در کلینیک امید می‌توانید با شماره 09354350975 تماس حاصل نمایید.

ورزش بعد از جراحی شکستگی استخوان ران

حرکاتی ورزشی که بیمار باید بعد از جراحی شکستگی استخوان ران انجام دهد. به دو دسته تقسیم میشوند. حرکات کششی و حرکات تقویتی می باشند . این حرکات ورزشی برای بعد از جراحی موجب کشش و تقویت عضلات اطراف ران بخصوص عضله چهارسر ران میشوند. این حرکات ورزشی بهتر است زیر نظر یک فیزیوتراپ انجام شوند ولی بیمار باید حرکات ورزشی را بطور مکرر در طول روز حتی در غیاب فیزیوتراپ هم انجام دهد. حرکات ورزشی باید روزی سه بار انجام شوند.

نکته مهمی که در هنگام انجام تمامی حرکات کششی باید به یاد داشت اینست که باید زانو را تا حدی کشش داد تا درد ایجاد شود. تنها در این حالت است که میتوان اطمینان داشت بافت نرم تحت کشش قرار گرفته است. وجود درد ناشی از ورزش بعد از جراحی شکستگی استخوان ران نباید بیمار را نگران کند. به محل عمل یا به پلاک صدمه ای نمیرسد. اگر بی دردی را با عدد صفر و درد غیر قابل تحمل را با عدد ده نشان دهیم بیمار باید تا حد عدد سه درد را تحمل کند.

ورزش های کششی بعد از جراحی

یکی از نرمش‌های کششی مهم بعد از جراحی شکستگی استخوان ران، روش زیر است:

1. بیمار روی یک صندلی نشسته و ساق آسیب دیده را بر اثر جاذبه به سمت پایین آویزان می‌کند تا پایین بیاید. در این حالت، بیمار باید عضلات ران خود را شل کند تا ساق به تدریج پایین بیاید. با کامل شدن پایین آمدن ساق، مفصل زانو به یک زاویه 90 درجه خم می‌شود.

در روز اول پس از جراحی، به دلیل درد، بیمار ممکن است نتواند به پایین آوردن کامل پا و قرار گرفتن ساق در حالت عمودی اجازه دهد. به همین دلیل، در چند روز اول، اگر پای مقابل بیمار سالم باشد، می‌توان آن را زیر ساق طرف آسیب دیده قرار داد تا آن را حمایت کند و به تدریج، با پایین آوردن ساق سالم، اجازه داد ساق طرف آسیب دیده نیز کم‌کم پایین بیاید. اگر پای مقابل هم مشکل داشته باشد، فرد دیگری می‌تواند با دست زیر پاشنه بیمار را گرفته و به تدریج، اجازه دهد ساق طرف آسیب دیده بعد از جراحی شکستگی استخوان ران به پایین بیاید. بعد از گذشت حدود یک هفته از جراحی، باید بتوان ساق را کاملاً پایین آورده و در حالت عمودی قرار داد.

این حرکت ورزشی باید به مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه انجام شود.

اگر بیمار چند هفته از عمل جراحی شکستگی استخوان ران گذشته باشد و در این مدت حرکات زانو را انجام ندهد، مفصل ممکن است خشک شده و بتواند با نرمش مذکور، ساق را به پایین بیاورد. راهکار اول در این موقعیت استفاده از یک وزنه ۲ تا ۵ کیلوگرمی است که به مچ پا بسته شده و با کمک وزن، به پایین آمدن ساق را تسهیل کند.

531 orig

راه دیگر اینست که ساق طرف سالم را روی ساق طرف بیمار گذاشته و آنرا به پایین فشار دهد.

970 orig

بیمار به پشت روی زمین و نزدیک یک دیوار میخوابد بطوریکه امتداد تنه بیمار عمود بر دیوار قرار گیرد. در این حال لگن باید قدری با دیوار فاصله داشته باشد. بیمار پای طرف بیمار را با کمک فرد دیگری الا برده و پاشنه خود را روی دیوار قرار میدهد بطوریکه زانو در حالت مستقیم قرار گیرد و کف پا روی دیوار باشد. سپس بتدریج سعی میکند کف پای خود را روی دیوار به طرف پایین بلغزاند. با این کار زانو بتدریج خم میشود. بیمار میتواند برای حمایت پای بیمار، ساق سالم خود را زیر ساق بیمار قرار دهد تا پایین آمدن آن بتدریج و کنترل شده باشد.

اگر چند هفته از عمل جراحی بیمار بگذرد و وی در این مدت حرکات زانو را انجام ندهد مفصل دچار خشکی شده و ممکن است با نرمش یاد شده ساق به پایین نیاید. در این وضعیت بیمار میتواند ساق طرف سالم را روی ساق طرف بیمار گذاشته و آنرا به پایین فشار دهد.

در این تصویر ساق چب که سالم است برای کمک به ساق راست که باید خم شود روی آن قرار گرفته و آنرا به سمت پایین فشار میدهد

ورزش کششی عضله چهارسر ران

روشی برای بیمار بعد از جراحی زانو و تقویت حرکتی آن به شرح زیر است: اولاً، بیمار می‌تواند بر روی یک تخت سفت یا روی زمین دراز کشیده شود. سپس یک ملحفه باریک و دراز در زیر پای بیمار قرار داده می‌شود و دو سر ملحفه را در دو طرف ساق و ران بالا می‌برد و با دو دست آنها را محکم می‌گیرد. سپس با هر دو دست، دو سر ملحفه را به سمت خود می‌کشد تا زانو خم شود. در این حالت، تا زمانی که درد زانو به میزان سه (مقیاس درد) برسد، کشش را ادامه می‌دهد و سپس به مدت ده ثانیه در همین حالت کشش را حفظ می‌کند. سپس به تدریج کشش را رها کرده تا زانو به حالت صاف برگردد. این حرکت ورزشی برای بعد از جراحی ده بار تکرار می‌شود.

969 orig

برای مطالعه ” فیزیوتراپی شکستگی لگن درسالمندان ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

ورزش آب درمانی

ورزش آب درمانی بسیاری از افراد مبتلا به آرتروز زانو،در آرزوی ورزش‌های بی‌دردسری هستند که بدون فشار بر زانو بتوانند

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان