آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

حرکات ورزشی بعد از جراحی دیسک کمر

درمان خانگی دردهای اسکلتی عضلانی1

جراحی دیسک کمر ممکن است شامل برداشتن بخشی یا تمامی دیسک بین مهره‌ها باشد. تمرینات ورزشی کمر عملاً ابزاری است که به شما کمک می‌کند تا بعد از عمل جراحی، قدرت و تحرک لازم برای انجام فعالیت‌های روزمره خود را به دست آورید.

بسیاری از تمرینات کمری پس از جراحی دیسک کمر تقریباً سه ماه پس از عمل آغاز می‌شوند. البته نوع تمرینات وابسته به سطح و نوع جراحی است. بهبود کامل پس از عمل جراحی ممکن است تا چهار ماه زمان ببرد. قبل از شروع هرگونه تمرین ورزشی، بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا در مورد ممنوعیت یا مجوز انجام فعالیت ورزشی اطلاعات لازم را دریافت کنید.

قدم زدن

قدم زدن و پیاده روی ملایم بعد از عمل موجب بهبود سطح عملکرد قلبی ریوی شما می شود . معمولا پیاده روی حدود ۴۸ ساعت پس از جراحی دیسک کمر مطابق با دستور فیزیوتراپیست شما انجام می پذیرد . ابتدا پیاده روی را در زمین مسطح به مدت ۵ دقیقه انجام دهید . در مراحل بعدی که قوای شما تقویت شد مدت زمان پیاده روی را بیشتر کرده و نیز سریعتر قدم بردارید. این پیاده روی می تواند در داخل خانه و یا حتی بیرون خانه صورت گیرد اما بخاطر داشته باشید باید کفشی که به پا می کند فیت و اندازه  پایتان بوده و لباس راحتی نیز بتن داشته باشید .

ورزش تقویت کننده های کمر

تمرینات کمری بعد از جراحی دیسک کمر بسیار اهمیت دارد و شامل تقویت و افزایش ثبات و قدرت کنترل عضلات کمری می‌شود. برای دستیابی به این هدف، می‌توانید تمرین زیر را پس از عمل انجام دهید.

ابتدا چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید و سپس دست راست و سپس پای چپ خود را بلند کنید و صاف کنید به طوری که با زمین موازی شود. در این تمرین، لگن و شکم شما نباید حرکت کند. در این حالت، حدود ۵ ثانیه به این پوزیشن توقف کنید و سپس به آرامی به حالت اول بازگردید و ۱۰ ثانیه استراحت کنید. این تمرین را تا ۵ بار برای هر طرف تکرار کنید.

آب درمانی

شنا کردن

ورزش‌های آبی می‌توانند در تمرینات بعد از جراحی دیسک کمر مفید باشند. تمریناتی مانند شنا کردن می‌توانند به شما در افزایش ظرفیت قلبی-ریوی از طریق تقویت سیستم قلبی-ریوی کمک کنند. برای دستیابی به این نتایج، شنا کردن می‌تواند یک تمرین موثر بعد از عمل باشد. شنا کردن می‌تواند بعد از حدود ۸ هفته پس از عمل شروع شود.

برای شروع، خود را در دال آب قرار دهید و به اندازه توانایی خود، سینه کنید یا به طول یا عرض استخر شنا کنید. سپس به مدت ۳۰ ثانیه توقف کرده و استراحت کنید. اگر قدرت کافی دارید، به پشت شنا کنید و به محل اول بازگردید.

به تدریج و در جلسات آینده، مدت زمان شنا کردن و همچنین سرعت خود را افزایش دهید.

برای مطالعه ” ورزش ویلیامز رفع دیسک کمر” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

اصول الکترومیوگرافی

الکترومیوگرافی مطالعه عملکرد عضله از طریق تحلیل سیگنالهای الکتریکی تولید شده حین انقباضات عضلانی است. EMG اغلب به طور نادرستی

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان