گودی کمر عارضه ای است که ممکن است برای هر فردی (خانم ها، آقایون و کودکان) با درجه خفیف یا شدید و حاد بروز کند. از آنجایی که این بیماری ممکن است باعث کمردرد شود یا در اثر عارضه ای مانند چاقی و اضافه وزرن، بارداری، پوکی استخوان و… به وجود آید، زمانی که کودک به یک سطح صاف تکی داده باشد فضای زیادی ما بین قسمت تحتانی کمر و تکیه گاه باشد، نشانه گودی کمر در کودک است. گر قوس کمر انعطاف پذیر باشد جای نگرانی برای آن وجود ندارد، ولی اگر حرکتی نداشته باشد نیاز به درمان گودی کمر می‌باشد. ستون فقرات در حالت طبیعی در قسمت گردن و انتهای کمر دارای انحنای طبیعی می‌باشد، اما انحنای بیش از اندازه طبیعی را گودی کمر یا قوس زیاد کمر گویند. شیب قدامی لگن اصلی ترین علت قوس کمر می‌باشد. بیماران مبتلا به گودی کمر اغلب قوس قابل مشاهده ای در پشت خود دارند به طوری که فرم کمر انها به شکل سی انگلیسی (C) دیده می‌شود.

بنابراین نیاز به درمان و رفع گودی کمر هست. اکثر بیماران با درمان هایی مثل ورزشهای کمردرد، نرمش، حرکات اصلاحی و دارو بهبود پیدا می کنند.

تعریف

اصطلاح لوردوز در پزشکی به معنی انحنای قسمتی از کمر و ستون مهر ه ها به سمت داخل است. لوردوز یا انحنای بیش ازحد کمر را گودی کمر می گویند.

درستون مهره های کمر افراد سه نوع انحنا وجود دارد:

انحنای اسکلولیوتیک:انحنای کناری ستون مهر ه ها است که همیشه یک حالت غیرطبیعی به نظر میرسد

انحنای لوردوتیک:انحنای مفصل کمر یعنی  ناحیه بالای باسن به سمت داخل است

انحنای کیفوتیک:به انحنای ستون مهره ها درراستای قفسه سینه به سمت بیرون انحنای کیفوتیک گفته میشود. میزان کوچکی ازانحنای لوردوزیس(انحنای زیاد ستون فقرات به جلو) و کیفوزیس روی ستون مهره ها وجود دارد در صورتیکه شدت کیفوزیس زیاد باشد باعث گرد شدن شانه ها می شود که به آن بیماری کیفوز شوئرمن گفته می شود.

 در صوتیکه انحنای لوردتیک زیاد باشد به آن لوردوزیس یا گودی کمر گفته میشود. گودی کمر باعث میشود که باسن بسیا ر برجسته شود.

110

بچه هایی که دچارگودی کمرهستند هنگام درازکشیدن برروی یک سطح سخت فاصله زیادی بین ناحیه تحتانی کمر وسطح زمین ایجاد میشود. زمانیکه خمیدگی باعث انعطاف پذیری مفصل باشد نگرانی ایجاد نمیشود اما زمانیکه گودی کمر شدید باشد باعث جلوگیری از حرکت شود باید به مراکز پزشکی مراجعه کرد.

بخش های ستون مهره های ناحیه گردن و مفصل کمر به صورت طبیعی دارای انحنای کمی هستند (خمیدگی که درپشت به صورت محدب ودر جلو به صورت مقعر است) کج بودن پلویس جلویی یکی از موارد اصلی ایجاد گودی کمر است افرادی که دچار گودی کمر هستند یک حالت کمانی قابل مشاهده در ناحیه تحتانی کمرشان ایجاد میشود و زمانیکه از کنار به کمر آنها نگاه می کنید مفصل کمرشان حالت c دارد.

افرادی که دچار گودی کمر خفیف یا حاد هستند ناحیه باسن وشکم شان به سمت بیرون انحنا دارد درهنگام معاینه بیماران مبتلا به گودی کمر از آنها درخواست میشود که برروی یک سطح سخت دراز بکشند و از آنها خواسته میشود که مفصل کمر خود را با دست لمس کنند تا تشخیص دهند که آیا بیماران می توانند بدون اینکه فاصله زیادی بین دست و ناحیه تحتانی کمرشان ایجاد شود مفصل کمر خود را لمس کنند اگر این فاصله زیاد بود افراد دچار گودی کمر هستند.

دلایل

شرایط زیادی علت گودی کمر می باشد این شرایط شامل موارد زیراست:

  • آکندروپلازی(اختلال دررشد افراد وکوتوله شدن افراد): دراین شرایط استخوان ها به صورت طبیعی رشد نمی کنند و باعث میشود که هیکل افراد کوتاه باشد.
  • اسپوندیلوزیس: دراین شرایط ستون مهره ها ناحیه تحتانی کمر به سمت جلو انحنا دارد
  • پوکی استخوان:دراین شرایط استخوان ها شکننده میشوند و به راحتی می توانند دچار شکستگی شوند
  • چاقی واضافه وزن:اضافه وزن باعث ایجاد گودی کمر میشود
  • کیفوزیس: بیماری کیفوزیس میتواند باعث ایجاد لوردوزیس شود
  • مشکلات دیسک کمر: التهابات دیسک ها دربین ستون مهره ها میتواند باعث ایجاد گودی کمرشود

علائم

علائم گودی کمر به میزان شدت این بیماری بستگی دارد علائم لوردوزیس شامل موارد زیراست:

۱-  حالت کمربه صورت سی انگلیسی c  است زمانیکه که مفصل کمر از کنار دیده میشود و باسن به صورت برجسته می شود

۲-  ایجاد فاصله زیاد بین ناحیه تحتانی مفصل کمر و زمین هنگامی که روی زمین دراز می کشید

۳-  بروز درد و ناراحتی در ناحیه تحتانی کمر

۴-  اشکال در حرکت مفصل

تشخیص

تشخیص و ارزیابی گودی کمر بسیار سخت است چون ممکن است ستون فقرات محو شود وخیلی مشخص نباشد واین گودی به کل بدن متصل باشد قسمت های   L5- S1 وL4 –L5   درستون مهره های کمر ممکن است به کل بدن متصل شده باشد  و به عنوان یک گودی طبیعی کمر محسوب شود و گودی مشخص نباشد در این سطوح شناسایی صحیح گودی کمر بسیارسخت است.

انواع گودی کمر

۱-  گودی کمرخوش خیم دردوران جوانی

۲-  گرفتگی ماهیچه های تحتانی مفصل کمر

۳-  چاقی بیش ازحد

۴-  گودی کمر در بارداری

۵-  بیماری نرمی استخوان ازدیگر دلائل گودی کمر است

درمان

درمان گودی کمر شامل موارد زیراست:

۱-  مصرف داروهای مسکن برای کاهش درد کمر

۲-  استفاده از بریس

۳-  کاهش وزن

۴-  مصرف مکمل های ویتامنی دی

۵-  جراحی

۶-  از بین بردن گودی کمر با ورزش، نرمش و حرکات اصلاحی

حرکات اصلاحی گودی کمر

مشکلا ت زیادی در حالت  قرار گیری بدن و ماهیچه ها وجود دارد که باعث ایجاد گودی کمر میشود این مشکلات شامل ضعف ماهیچه ها، گرفتگی ناحیه فلکسور لگن، انجام تمرینات به صورت نا صحیح و ضعف ماهیچه های باسن است.

بعضی از این مشکلا ت بوسیله تمریناتی که برای گودی کمر انجام می شود درمان می شود. این تمرینات شامل موارد زیراست:

کشش ناحیه فلکسور لگن

زمانیکه شخص دچار گرفتگی ناحیه فلکسور لگن میشود عضلات باسن او ضعیف میشود و این ضعف باعث ایجاد تاثیرات زیادی روی تنظیم ناحیه پلویس میشود. انجام دادن این تمرینات می تواند باعث کاهش فشارروی ماهیچه های باسن شود.

 روی پاها بایستید و پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید پای راست خود را یک قدم جلوتر بدنتان قراردهید و زانوی چپ خود را روی زمین قرار دهید در این موقعیت تا شمارش ۱۵ بمانید و سپس به حالت اولیه باز گردید و سپس جای پاها را عوض کنید و پای چپ خود و زانوی راستتان را روی زمین قراردهید این حرکت را برای هرپا ۶تا۸ مرتبه تکرار کنید.

کشش لگن به صورت خوابیده

تمرکز اولیه این حرکت انقباض ماهیچه های باسن و انقباض وکشش های ملایم در ناحیه تحتانی مفصل شکم است. روی کمر خود روی زمین بخوابید و پاهای خود را با فاصله از باسن روی زمین قراردهید ناحیه باسن و ناحیه میانی مفصل کمر خود را از روی زمین بلند کنید و تا شمارش۱۰ درهمین حالت بمانید به حالت اولیه باز گردید و کمر خود را روی زمین قراردهید این حرکت را ۸تا۱۰مرتبه تکرار کنید.

کشش و انقباض شکم

درصورتیکه این تمرین هر روز انجام شود می تواند باعث اصلاح گودی کمر شود بر روی مفصل کمر دراز بکشید و پاهای خود را بالا ببرید شما می توانید پاهای خود را روی زمین در حالیکه زانوهای خود را خم کرده اید قرار دهید باعمل باز دم ناحیه لگن و ناف خود را کمی از روی زمین بلند کنید و حالت کاسه شوید این حرکت را تا شمارش ۵ نگه دارید. باعمل بازدم به حالت اولیه بازگردید زمانیکه آرامش یافتید حرکت را مجدد آغازکنید و آنرا ۵تا۷ مرتبه تکرار کنید.

قرار دادن پاها به صورت ضربدری روی یکدیگر

این تمرین یکی ازبهترین حرکات اصلاحی گودی کمر است که برروی ناحیه فوقانی و تحتانی داخل ران تاثیر میگذارد. این تمرین به کشش ماهیچه های شکم هم کمک میکند. روی مفصل کمر دراز بکشید و ساق پای چپ را روی ساق پای راست قراردهید و دستان خود را بر زیر گردن برای حفاظت از این مفصل قرار دهید. اکنون ناحیه تورسو(بالاتنه)را به سمت کنار بالا بیاورید به در همان حالت شکم خود را منقبض کنید به آرامی به حالت اولیه بازگردید و این بار ساق پای راست را بر روی ساق پای چپ قراردهید این حرکت را ۱۰ مرتبه برای هر پا تکرار کنید.

کشش ناحیه تحتانی مفصل کمر

برای درمان گودی کمر بسیارمهم است که نرمش های کششی ناحیه تحتانی مفصل کمر را انجام دهید این یکی از بهترین ورزش ها برای کاهش دردهای مزمن مفصل کمر است برروی زمین بشینید و زانوی چپ خود را به سمت سینه بیاورید وساق پای راست خود را بکشید به آرامی نیم تنه راست خود را به سمت راست بچرخانید وبه سمت راست شانه خود نگاه کنید دراین موقعیت تا شماره۱۰ بمانید و سپس با جابه جا کردن پاها این حرکت را برای پای مخالف انجام دهید در هنگام انجام این تمرین به صورت طبیعی نفس بکشید این تمرین باید ۵ تا۷ مرتبه برای هر پا تکرارشود

کرانچ شکم یا جمع کردن شکم

استقامت ماهیچه های شکم باعث استقامت ستون مهره ها میشود و به رفع گودی کمر کمک میکند روی مفصل کمر بر روی زمین دراز بکشید زانوی های خود را با زاویه راست خم کنید و پاهای خود را برروی زمین قراردهید بوسیله دست خود گردن خود را نگه دارید و محافظت کنید و ناحیه تورسو را بازاویه ۳۰ درجه از روی زمین بلند کنید تا ۱۰ شماره دراین حالت بمانید و به حالت اولیه بازگردید این حرکت را ۸تا۱۰مرتبه تکرار کنید اگر این تمرین هر روز انجام شود. باعث کاهش درد کمر وهمزمان استقامت ماهیچه و جلوگیری از اختلالات ستون مهره ها می شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس